Budujemy Dom

Ocieplenie dachu podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne

Artykuł na: 9-16 minut

Połać dachową można ocieplić różnymi metodami - natryskując piankę poliuretanową, stosując specjalne, twarde płyty z pianki czy odpowiednią odmianę styropianu. Jednak żaden z tych sposobów nie rozpowszechnił się tak bardzo, jak ten z użyciem wełny mineralnej. Z czego wynika popularność tego materiału i jak przeprowadzić takie prace?

Ocieplenie dachu podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto docieplić poddasze?
  • Jakie są zalety wełny mineralnej do ocieplania poddaszy?
  • Jak wykonać ocieplenie poddasza? Jaki jest przebieg prac?
  • Na co zwracać uwagę podczas wykonania docieplenia połaci?
  • Jak wygląda wykonanie ocieplenia nakrokwiowego?
  • Jakie są orientacyjne koszty docieplania poddaszy?

Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w Polsce to budynki z dachami skośnymi, pod którymi znajduje się poddasze. W wielu z nich podczas budowy nie przewidziano ocieplenia połaci. Jeżeli na poddaszu planujemy urządzić pomieszczenia mieszkalne, izolacja będzie niezbędna. Szacuje się bowiem, że przez tę część domu może uciekać nawet 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie budynku. Ocieplenie jest więc konieczne, aby mieszkać komfortowo i płacić mniejsze rachunki za energię.

Schemat ocieplenia dachu skośnego
Schemat ocieplenia dachu skośnego

ZALETY WEŁNY DO OCIEPLANIA PODDASZY

Spośród różnych materiałów izolacyjnych, na poddaszu zastosowanie ma najczęściej wełna mineralna. Ma przystępną cenę, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Jej współczynnik przewodności cieplnej λ wynosi ok. 0,031-0,045 W/(m·K). Wełnę cechują też bardzo dobre własności tłumienia dźwięków i wysoka paroprzepuszczalność. Materiał ten jest również niepalny i odporny na wysoką temperaturę. Warto jeszcze dodać, że technologia z użyciem wełny jest najbardziej rozpowszechniona wśród ekip budowlanych. Bez problemu znajdziemy więc fachowców specjalizujących się w takich pracach.

Wiele z wymienionych cech dotyczy jednak nie tylko wełny, a to ona jest na poddaszach najbardziej popularna. Dlaczego? Wynika to z jej innych własności: elastyczności i łatwości dopasowania do izolowanego miejsca. Wełna ma bowiem sprężyste włókna, dzięki czemu dokładnie wypełnia ocieplaną przestrzeń. Z łatwością ułożymy ją na wcisk pomiędzy krokwiami, zazwyczaj niepotrzebne jest dodatkowe mocowanie (w tym miejscu niezbędnym elementem jest folia paroprzepuszczalna). Najczęściej stosowane krowie mają wysokość 15 cm i wełnę o takiej właśnie grubości oferuje wielu producentów.

Specjaliści radzą jednak, aby nie poprzestawać na jednej warstwie ocieplenia, ponieważ w ten sposób nie osiągniemy pożądanego komfortu cieplnego. Zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami termoizolacyjności budynków, skuteczne ocieplenie połaci gwarantuje zastosowanie dwóch warstw wełny mineralnej.

Ocieplanie poddaszy - przy murłacie
(fot. Climowool)
Ocieplanie poddaszy - wewnątrz profili rusztu
(fot. Rockwool)
Największą zaletą wełny mineralnej jest łatwość dopasowania do izolowanego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie wypełnić nią wszystkie ocieplane przestrzenie - również przy murłacie i wewnątrz profili rusztu.

OCIEPLANIE PODDASZY - PRZEBIEG PRAC

Prace zaczynamy od wyznaczenia miejsc na wieszaki rusztu, na którym mocowane będzie wykończenie skosów. Ich rozstaw podaje producent okładziny, jaką będzie wykończone poddasze. Nie powinien być jednak większy niż 40 cm. Następnie z boku krokwi mocujemy wieszaki. Muszą być one wypuszczone na taką długość, ile ma mieć druga warstwa wełny. Zazwyczaj jest to 15 cm.

W kolejnym kroku mierzymy odległość, w świetle, pomiędzy krokwiami, a następnie przycinamy maty wełny mineralnej na odpowiedni wymiar. Powinien być on powiększony o 2 cm, aby wełna weszła pomiędzy krokwie na lekki wcisk, bez dodatkowego mocowania.

Uwaga! Pierwszy, dolny rząd wełny docinamy pod odpowiednim kątem, aby izolacja dokładnie przylegała do murłaty.

Przy ocieplaniu poddasza należy zastosować dwie warstwy wełny mineralnej
Jedna warstwa wełny mineralnej o grubości 15 cm to za mało, aby osiągnąć pożądane parametry cieplne, dlatego na poddaszu zaleca się stosowanie dwóch warstw izolacji. (fot. Rockwool)

Układamy kolejne fragmenty wełny, uzupełniając pola pomiędzy krokwiami. Gdy dokładnie wypełnimy całą przestrzeń, mocujemy do wieszaków profile nośne. Kolejnym krokiem jest docięcie wąskich pasów wełny, którymi wypełniamy profile, aby zlikwidować liniowe mostki termiczne.

Pomiędzy elementami rusztu układamy drugą warstwę wełny, której zadaniem jest osłonięcie elementów nośnych więźby dachowej. Wyeliminuje to mostki termiczne, które mogłyby powstawać w tych miejscach. Płyty należy mocować na mijankę, aby łączenia w pierwszej i drugiej warstwie się nie pokrywały.

Gdy ocieplenie jest ułożone, możemy przystąpić do zamocowania folii paroizolacyjnej, która zapobiega kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej i chroni konstrukcję dachu przed zawilgoceniem. Można ją przykleić do rusztu np. taśmą dwustronną.

Uwaga! Aby zapewnić szczelność, taśmę należy ułożyć z 10 cm zakładem, a zakłady skleić taśmą.

Folię paroizolacyjną należy układać z zakładami i skleić je taśmą
Folię paroizolacyjną należy układać z zakładami i skleić je taśmą. (fot. Isover)

Ostatnim krokiem jest wykończenie skosu. Okładzinę, np. płyty gipsowo-kartonowe lub panele z PVC, mocuje się do rusztu. Płyty g-k powinny być układane tak, aby łączenia się mijały. Do pomieszczeń mokrych, takich jak łazienka, pralnia, kuchnia, przeznaczona jest specjalna, zielona odmiana płyt o większej odporności na wilgoć.

Najpopularniejszym sposobem wykończenia skosów na poddaszu jest zastosowanie płyt g-k
Najpopularniejszym sposobem wykończenia skosów na poddaszu jest zastosowanie płyt g-k. (fot. Rockwool)

NAJWAŻNIEJSZA DUŻA STARANNOŚĆ WYKONANIA OCIEPLENIA POŁACI

Docieplenie połaci wymaga dużej staranności. Przede wszystkim nie można dopuścić do braku ciągłości w warstwach izolacyjnych, ponieważ będzie to skutkowało powstawaniem mostków termicznych, a w konsekwencji zawilgoceniem ocieplenia i pogorszeniem jego izolacyjności cieplnej. Dlatego tak ważne jest dokładne przycinanie wełny. Izolacja nie może mieć szerokości znacznie większej niż rozstaw krokwi, ponieważ ciężko będzie umieścić ją pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi dachu.

Wełny nie można upychać zbyt mocno, bo może to doprowadzić do wypchnięcia folii wstępnego krycia, a w efekcie zablokowania się szczeliny wentylacyjnej. Z kolei zbyt wąskie pasy izolacji nie utrzymają się pomiędzy krokwiami, a powstałe szczeliny będą mostkami cieplnymi. Z tego samego powodu ważne jest ocieplenie fragmentu połaci przy murłacie.

Często popełnianym błędem jest niezastosowanie folii paroizolacyjnej lub ułożenie jej w nieodpowiedni sposób. Wspomniane już zakłady są niezbędne, aby nie dopuścić do przerwania ciągłości tego elementu, a w efekcie przeniknięcia wilgoci do ocieplenia.

Uwaga! Włókna wełny mineralnej nie są obojętne dla płuc człowieka i działają drażniąco na skórę. Dlatego ważne jest, by prace prowadzić z wykorzystaniem maski przeciwpyłowej, okularów ochronnych, rękawic i ubrania, które zakryje całe ciało.

Wełna mineralna w płytach
(fot. Rockwool)
Wełna mineralna w rolce
(fot. Climowool)
Do ocieplenia połaci można użyć zarówno wełny w płytach, jak i w rolce.

OCIEPLENIA POŁACI - WARIANT NAKROKWIOWY

Innym sposobem na docieplenie połaci jest ułożenie wełny mineralnej nie pomiędzy, a na krokwiach. Wariant ten jest mniej popularny, ponieważ wiąże się koniecznością zdjęcia pokrycia dachowego. W praktyce ma zastosowanie przy większych remontach, gdy oprócz ocieplenia połaci inwestor decyduje się też na wymianę pokrycia.

Prace zaczynamy od ułożenia wełny mineralnej na pełnym deskowaniu pokrytym papą. Trzeba zastosować jej specjalna, twardą odmianę, o maksymalnej grubości 30 cm. Następnie mocujemy wysokoparoprzepuszczalną membranę, a potem kontrłaty i łaty. Taki ruszt będzie oparciem dla pokrycia dachowego - dachówek lub blachodachówki. Do zamocowania rusztu trzeba użyć długich wkrętów, które przejdą przez kontrłaty, ocieplenie, deskowanie i zostaną zakotwione w więźbie dachowej.

Największą zaletą tej metody jest wyeliminowanie mostków termicznych. To dzięki temu, że wełna układana jest na całej powierzchni dachu, również na drewnianej konstrukcji, czyli w miejscach, gdzie w metodzie międzykrokwiowej (z zastosowaniem jednej warstwy wełny) tworzą się mostki. Wariant nakrokwiowy jest też mniej uciążliwy dla mieszkańców, ponieważ remont prowadzony jest na zewnątrz budynku. Ponadto w tej metodzie można wyeksponować drewnianą więźbę dachową, a także oszczędzić powierzchnię użytkową na poddaszu, zachować jego wysokość.

Schemat: Sposób wykonania ocieplenia nakrokwiowego
Sposób wykonania ocieplenia nakrokwiowego

Zobacz jak zamontować izolację nakrokwiową

DOCIEPLANIE PODDASZY - ILE TO KOSZTUJE?

Ceny wełny mineralnej są zróżnicowane. Za 1 m² materiału o grubości 15 cm zapłacimy 8-30 zł. Najtańszą paroizolację kupimy już za niespełna 1 zł/m². Trudno oszacować koszt wykończenia - zależy on od rodzaju zastosowanych materiałów i sposobu wykonania rusztu. Na poddaszu najczęściej stosuje się płyty gipsowo-kartonowe. Zwykłe o grubości 12,5 mm kosztują 5-10 zł/m². Wodoodporne są prawie dwukrotnie droższe.

Za materiały do ocieplenia poddasza zapłacimy więc średnio ok. 50 zł/m2. Koszt robocizny zależy od regionu kraju. Orientacyjnie można przyjąć, że za ułożenie dwóch warstw wełny, folii, montaż stelaża, płyt g-k, szpachlowanie i szlifowanie, zapłacimy od 40 do 80 zł/m².

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2018-11-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER Program partnerski Mistrzowie Izolacji to kolejna inicjatywa ISOVER skierowana do firm wykonawczych. W tym roku marka obchodzi 25-lecie obecności ...
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL Firma ROCKWOOL Polska stworzyła darmową aplikację ROCKWOOL AntySmog, która przeprowadza symulacje korzyści, jakie przynosi ocieplenie domu.
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S BAU to światowe targi architektury oraz materiałów i systemów stosowanych w budownictwie. Ich kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-19 ...

Na co zwracać uwagę stosując polistyren ekstrudowany XPS?

Podczas stosowania XPS należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

polecane produkty i technologie

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".