Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Topowe produkty

Czym ocieplić energooszczędny fundament? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne szary styropian jest jednoznacznie kojarzony z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Czym ocieplić fundamenty, żeby budynek był energooszczędny?

Czym ocieplić energooszczędny fundament?

Na zdjęciach z kamer termowizyjnych wyraźnie widać, że fundamenty ocieplone materiałami o gorszej izolacyjności są źródłem wysokich strat ciepła. Inwestor, który zapomniał o fundamentach, może być zaskoczony wysokością rachunków za energię, pomimo ścian pieczołowicie ocieplonych szarym styropianem. Kamery termowizyjne dosłownie pokazują wyciekające fundamentami ciepło.

Warto obejrzeć zdjęcia z kamery termowizyjnej udostępnione przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska. Na obydwu są budynki, których fundamenty nie zostały prawidłowo ocieplone. Na fotografii nr 1 różnica temperatur wynosi 8,4°C. Oznacza to, że szacowane straty ciepła dla tej części fundamentu są większe o około 50%. Na fotografii nr 2 odpowiednio 7 stopni Celsjusza różnicy i straty większe o około 45%.

Fot. 1. Różnica temperatur wynosi 8,4°C
a straty są większe niż 50%
Fot.2. Różnica temperatur wynosi 7°C
a straty są większe o ok. 45%

HYDRO Lambda - szary styropian do izolacji fundamentów

Efektywność izolacji zależy od grubości materiału oraz jego współczynnika przenikania ciepła lambda (λ). Swisspor HYDRO lambda jest specjalistycznym szarym styropianem do izolacji fundamentów o współczynniku λd = 0,031. Wprowadzenie go na rynek uzupełniło istotną lukę w ofercie szarych styropianów. Dzięki HYDRO Lambda można teraz ocieplić szarym styropianem każdą część budynku od fundamentu po dach.

Wystarczy porównać lambdy alternatywnych materiałów do izolacji fundamentów, żeby przewidzieć przy jakich materiałach termowizja pokaże fundament skąpany w krwawej czerwieni obrazującej ucieczkę energii.

Do produkcji HYDRO lambda używa się hydrofobowego surowca, dzięki czemu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody, która jest mniejsza niż 3,5%. Wynikająca z technologii produkcji bardzo spoista powierzchnia dodatkowo zwiększa własności hydrofobowe płyt. Przebywając w wilgotnym środowisku jakim jest grunt, HYDRO Lambda zachowuje znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne niż płyty styropianu cięte z bloku.

HYDRO Lambda - szary styropian do izolacji fundamentów

HYDRO Lambda jest produkowany metodą wtrysku do formy. Technologia produkcji nadaje płytom właściwości i wygląd nieporównywalny z wyglądem tradycyjnych płyt styropianowych. Wszystkie płyty HYDRO lambda są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową. Powierzchnia płyt ma specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.

Oprócz tego, że HYDRO Lambda charakteryzuje się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, cechuje ją optymalnie dobrana dla fundamentów wytrzymałość na ściskanie wynosząca nie mniej niż 100 kPa. Stosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na ściskanie, przy fundamentach o głębokości do 3,5 metra, jest znacznie droższe i zupełnie nieuzasadnione względami technicznymi.

Warto podkreślić, jak ważne jest zaizolowanie fundamentów przeznaczonym do tego celu specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów wady niewłaściwie dobranego materiału ujawniają się najczęściej po kilku latach. Naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.

HYDRO Lambda jest zalecany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Logo Swisspor SWISSPOR Polska sp. z o.o.
32-500 Chrzanów
ul. Kroczymiech 2
www.swisspor.pl
aktualizacja: 2017-11-07
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze