Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Skuteczna izolacja poddasza przy budowie lub modernizacji domu ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa poddasza jest niezmiernie ważną kwestią zarówno przy jego budowie jak i modernizacji.

Skuteczna izolacja poddasza przy budowie lub modernizacji domu

Izolując poddasze, przy założeniu, że będzie to pomieszczenie użytkowe, oczekuje się, że jego wnętrze będzie ciepłe, suche, komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne. Dodatkowo inwestorzy zakładają, że wraz z upływem lat rachunki za eksploatację będą możliwie niskie. Z tego powodu do wyboru odpowiedniego materiału i technologii izolacyjnej obecnie przykładana jest dużo większa waga, a sami inwestorzy bardziej świadomie podejmują swoje decyzje.

Obecnie w wielu domach poddasza już coraz rzadziej należą do pomieszczeń nieużytkowych lub będących domowym "składzikiem rupieci". Stały się one dość istotnym miejscem w domu, w którym powstają sypialnie, pokoje dla dzieci, bawialnie jak również nowoczesne antresole. Kluczowym elementem podczas zagospodarowania przestrzeni poddasza jest dobór właściwego materiału do izolacji. Należy pamiętać, że źle ocieplone poddasze może generować nawet 30% straty ciepła w całym budynku.

Nowoczesne poddasze

Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego?

Projektanci, inwestorzy oraz wykonawcy przy wyborze materiałów izolacyjnych jako kluczowe wymieniają parametry termoizolacyjne (m.in. niski współczynnik przewodzenia ciepła, λ; ewentualnie niski współczynnik przenikania ciepła, U określający przenikanie ciepła przez powierzchnię przegrody termicznej); optymalną grubość materiału; dobrą przyczepność do izolowanej powierzchni; niską nasiąkliwość oraz właściwie dobraną wytrzymałość mechaniczną. Te parametry oraz profesjonalne i staranne wykonanie całej izolacji są kluczowe przy izolowaniu nie tylko poddasza, ale praktycznie wszystkich powierzchni przyczyniających się do zwiększania ewentualnych strat ciepła.

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań do skutecznej izolacji poddasza są systemy Crossin Insulations®. Są to poliuretanowe piany natryskowe (pianki PUR) będące jednym z bardziej efektywnych materiałów izolacyjnych.

Piany natryskowe Crossin® mają wszystkie cechy jakich wymaga się od nowoczesnych materiałów izolacyjnych i charakteryzują się jednymi z najlepszych parametrów termoizolacyjnych. Dodatkowo dzięki niskiej nasiąkliwości, gwarantują zachowanie doskonałych właściwości termoizolacyjnych, przeciwwilgociowych, ale również akustycznych przez cały okres użytkowania domu i to niezależnie od zmieniających się warunków atmosferycznych.

Sam sposób aplikacji izolacji natryskowej Crossin®, niezależnie od tego z jak skomplikowaną powierzchnią mamy do czynienia, zapewnia otrzymanie bezłączeniowej (bez spoin) warstwy izolacyjnej pozbawionej tzw. mostków termicznych. Bez względu na swoją strukturę poliuretanowe piany izolacyjne podczas aplikacji trwale łączą się z podłożem i są odporne na osuwanie i przemieszczanie się materiału wraz z upływem lat, nie tracąc swoich właściwości izolujących. To istotna zaleta materiału i technologii nanoszenia, ponieważ ewentualne ujawnienie się tego typu wad, a następnie ich usunięcie, to technicznie trudny, czasochłonny i dość kosztowny proces.

Budując dom na lata, ważne abyśmy jednocześnie żyli w warunkach sprzyjających naszemu zdrowiu. Natryskowe piany poliuretanowe Crossin® mają system Bio Defence Technology, który zapobiega rozwojowi grzybów, porostów i pleśni na powierzchni i wewnątrz materiału redukując do minimum ilość ewentualnych alergenów w powietrzu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przez lata powierzchnie te będą zabudowanie i niedostępne ważne aby mieć pewność zachowania tych przestrzeni wolnych od różnych mikroorganizmów.

Obecnie domy stosunkowo często powstają w miejscach sąsiadujących z lasami, łąkami czy polami, a co za tym idzie są narażone na obecność zwierząt takich jak kuny czy gryzonie. Poddasza stały się dobrym schronieniem dla tych, niekoniecznie mile widzianych, sąsiadów. Dobrze wykonana izolacja pianą poliuretanową stanowi dla nich nieprzyjazne i nielubiane środowisko, w którym zazwyczaj się nie osiedlają.

Wybór odpowiednio dobranych i najlepszych jakościowo materiałów izolacyjnych oraz profesjonalne wykonanie to kluczowe czynniki jeśli przez kolejne lata chcemy cieszyć się ciepłem w naszym domu. Należy pamiętać, że ewentualne błędy popełnione w trakcie montowania izolacji, nie ujawniają się od razu, ale dopiero po kilku la­tach od zakończenia inwestycji. Podejmując decyzję warto postawić na sprawdzony materiał, a jego aplikację powierzyć rekomendowanemu przez producenta specjaliście.

Wszelkie informacje na temat systemów Crossin® można znaleźć na stronie www.crossin.pcc.eu.

Crossin Insulations - logo

aktualizacja: 2017-11-16

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na ostatniej prostej
Fasada Roku 2017 na ostatniej prostej Coraz mniej czasu pozostało architektom, inwestorom i wykonawcom, by stanąć do walki o tytuł Fasady Roku 2017, 10 tys. zł oraz pewne miejsce ...
Konkurs Termo Organiki na amatorski film rozstrzygnięty!
Konkurs Termo Organiki na amatorski film rozstrzygnięty! Ogólnopolski konkurs filmowy "Nakręć się na czarne kropki" organizowany przez Termo Organikę, producenta popularnego styropianu "Dalmatyńczyk", ...
Grupa ROCKWOOL świętuje 80 urodziny
Grupa ROCKWOOL świętuje 80 urodziny W listopadzie 2017 roku upłynęła 80. rocznica powstania firmy ROCKWOOL – światowego lidera w produkcji wełny skalnej, dostawcy produktów, ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze