Budujemy Dom

Strefa magazynu / Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl energetyczny

Fascynuje nas panowanie nad emocjami, dlatego próbujemy różnych sposobów, np. żonglowania kolorami. O ile jednak w modzie jest to niewinna zabawa, o tyle we wnętrzach to poważny krok, bo wybrany zestaw barw będzie nas pobudzał lub relaksował każdego dnia.

Styl energetyczny
Kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój, a na znajomości tego zjawiska opiera się ważny nurt wnętrzarski, w którym kolor jest głównym narzędziem kreowania atmosfery. A skąd nazwa „energetyczny”? Bo dobierając paletę, która będzie nam towarzyszyć codziennie, nie szukamy raczej odcieni przygnębiających i tłumiących witalność.

 

Znając siłę oddziaływania kolorów, warto się zastanowić, czy nasz ulubiony zestaw, który nosimy na sobie, sprawdzi się równie dobrze na ścianach i suficie. Najskuteczniejszym sposobem na zachowanie równowagi pomiędzy pozytywnym a opresyjnym działaniem barw, jest ustalenie dla nich bazy – rodzaju spinającej aranżację wizualnej klamry, która pozwoli uniknąć wrażenia kalejdoskopu i zachować we wnętrzu harmonię. Taką bazą najczęściej bywa biel, ale równie godna uwagi jest szarość, na tle której wszystkie pozostałe barwy zyskują niezwykłą soczystość i głębię.

 

Najistotniejszy jest wybór kolorów do ról pierwszoplanowych. W strefie wejściowej i dziennej dobrym pomysłem będą akcenty dodającego przestrzenności błękitu albo pobudzającej żółcieni, która napawa optymizmem i wprowadza do domu słońce. W pomieszczeniach, w których długo przebywamy – na przykład w salonie – jej nadmiar może męczyć, dlatego dawka powinna być zrównoważona. Energię żółtego koloru doskonale stonuje zieleń – kolor natury o silnych właściwościach relaksujących. Zieleń ma korzystny wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale i na fizjologię: reguluje ciśnienie krwi i obniża napięcie mięśniowe. Z kolei czerwień – barwa walki – motywuje i pobudza do działania. Należy ją jednak dawkować ostrożnie, bo w większych porcjach może działać drażniąco. Najlepiej sprawdzi się jako kolor detali: pojedynczych mebli, dekoracji czy lamp.

fot. Boca do Lobo

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".