Budujemy Dom

Strefa magazynu / Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Styl dworkowy

Powstał jako symbol narodowej kultury, pielęgnujący tradycje szlacheckie i niepodległościowe, a okazał się esencją wszystkiego, za czym dziś tęsknimy: ciepła wielopokoleniowych rodzin, sielskiego rozmarzenia i piękna wynikającego z wiedzy dawnych budowniczych i rzemieślników.

Styl dworkowy
Mimo zmiennych losów naszego kraju styl dworkowy od wieków pozostaje taki sam. Ukształtowany pod koniec XVIII stulecia, do dziś wiernie odzwierciedla tradycje ówczesnego ziemiaństwa. Okres jego dojrzewania przypadł na lata rozbiorów i zrywów niepodległościowych, gdy wszystko, co polskie, było pod szczególną ochroną. Dziś śmiało możemy nazywać go stylem narodowym, bo jak żaden inny nurt ilustruje specyfikę naszej historii.

 

Choć bliski szlacheckiemu „zastaw się, a postaw się”, styl charakteryzuje się bezpretensjonalnością i eklektyzmem, wynikającym z faktu, że dworki, z reguły przez dziesiątki lat należące do jednej rodziny, urządzane były sprzętami przechodzącymi z pokolenia na pokolenie. U jego podstaw leży potrzeba demonstracji nie tyle zamożności, ile ciągłości rodu zamieszkującego jedno miejsce, dlatego do pamiątek rodzinnych przywiązuje się tu większą wagę niż do wystawności aranżacji. Portrety przodków mają w dworku zdecydowanie rację bytu.

 

Kiedy styl dworkowy się kształtował, Polska nie była krajem zamożnym, dlatego to, co ocalało po poprzednich pokoleniach, traktowało się w ziemiańskich siedzibach z pietyzmem. Dzięki temu odtwarzając dworkowy klimat możemy z powodzeniem posługiwać się przedmiotami z różnych okresów. Liczy się przytulny nastrój i nostalgiczne tchnienie historii. Miękkie tapicerowane meble (fot. 1, 2, 3), zasłony i obrusy jak z babcinego posagu, przedmioty codziennego użytku w roli dekoracji (fot. 4) – wszystkie te elementy pomogą nam odtworzyć niepowtarzalną dworkową atmosferę.

fot. Limited Edition

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".