Budujemy Dom
Vademecum domu energooszczędnego

Vademecum domu energooszczędnego

Niskie koszty eksploatacyjne to nie jedyny powód, żeby budować energooszczędnie. Taki dom będzie przyjazny dla środowiska - niskie zużycie energii to przecież mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, mniej wyemitowanych zanieczyszczeń itd. Budując dom możemy mówić, że smog to nie my! A jeżeli zdecydujemy się na odnawialne źródła energii, np. kolektory słoneczne, fotowoltaikę czy kocioł na pelety, efekt osiągniemy lepszy.
Sposoby ogrzewania energooszczędnych domów Sposoby ogrzewania energooszczędnych domów
System grzewczy w budynkach energooszczędnych nie różni się w zasadniczy sposób od instalacji tradycyjnych. Odmienność wynika przede wszystkim z mniejszego zapotrzebowania na ciepło. Projektuje się go przy tym tak, żeby sprostał nowym wymaganiom, dotyczącym minimalizacji zanieczyszczenia powietrza i ograniczenia wielkości emisji gazów cieplarnianych.
Dobieramy pompę ciepła do domu jednorodzinnego Dobieramy pompę ciepła do domu jednorodzinnego
Zgromadzoną wokół nas energię można zamienić na ciepło. Służą do tego pompy ciepła - urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Ich ceny w ostatnich latach spadły, dzięki czemu coraz więcej inwestorów decyduje się na ich zakup.
Ciepły montaż okien - co to jest? Ciepły montaż okien - co to jest?
Do tego, że prawidłowe osadzenie okna jest równie ważne jak jego parametry, inwestorów – taką mamy nadzieję – przekonywać nie trzeba. Stolarkę powszechnie montuje się na piankę PUR, a od pewnego czasu zalecany jest montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Nazywa się go warstwowym. Często także ciepłym, co nie jest do końca słuszne, bo to określenie należałoby zostawić dla montażu okna w warstwie ocieplenia.
Rodzaje osłon okiennych: budowa, zalety i wady Rodzaje osłon okiennych: budowa, zalety i wady
Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.
Szczególnie polecamy
MySMART - nowoczesny kocioł kondensacyjny z inteligentnym sterowaniem MySMART - nowoczesny kocioł kondensacyjny z inteligentnym sterowaniem
Kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny MySMART 28 C.S.I. jest kompleksowym rozwiązaniem dla każdego mieszkania i niewielkiego domu jednorodzinnego, gwarantuje m. in. oszczędności eksploatacyjne, zadowolenie wynikające z łatwej obsługi urządzenia oraz większą swobodę w montażu. Kocioł ten jest również jednym z najbardziej efektywnych energetycznie kotłów na naszym rynku.
Energia słoneczna zimą Energia słoneczna zimą
W naszym klimacie olbrzymia większość energii promieniowania słońca przypada na ciepłą część roku. Dlatego głównie tym okresem interesowali się do tej pory badacze i projektanci instalacji solarnych. Jest w tym pewna sprzeczność, bo energii najbardziej potrzebujemy w zimie. Ten tekst opisuje doświadczenia Laboratorium firmy Dworek Polski pracującego nad przełamaniem tego dylematu.
Bosch Condens - ekskluzywne kotły kondensacyjne marki Bosch Bosch Condens - ekskluzywne kotły kondensacyjne marki Bosch
Bosch Condens 9000i to prawdziwa rewolucja w dziedzinie urządzeń grzewczych dedykowanych do mieszkań, apartamentów oraz domów. Absolutnie nowatorski design, front kotła wykonany ze specjalnie wzmacnianego szkła w kolorze białym lub czarnym, zintegrowany z nim podświetlany dotykowy panel sterowania oraz kształt obudowy z charakterystycznie zaokrąglonymi narożnikami, to elementy sprawiające, że Bosch Condens GC9000i to pierwsze tego typu urządzenie grzewcze, które nie wygląda jak blaszana skrzynka, ale jak nowoczesny produkt na miarę XXI wieku.
Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze Sposoby walki ze smogiem w Polsce, czyli program Czyste Powietrze
Według zapowiedzi, do wzięcia są 103 mld zł - to mnóstwo pieniędzy. Rząd obiecuje, że w ramach walki ze smogiem państwo dopłaci do wymiany starych kotłów na nowe źródła ciepła, do docieplenia domów, wymiany okien i drzwi, montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Ci, którzy już spróbowali po te pieniądze sięgnąć, zderzyli się z dość skomplikowanymi formalnościami i urzędnikami nie zawsze przygotowanymi do obsługi uruchomionego w pośpiechu programu. Tym, którzy dopiero zamierzają aplikować, doradzamy jak załatwić dotację i dlaczego nie należy specjalnie liczyć na pożyczkę.
WSZYSTKO o przegrodach w domu energooszczędnym WSZYSTKO o przegrodach w domu energooszczędnym
W budynku energooszczędnym zasadniczy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wszystkich przegród zewnętrznych. O energooszczędności domu decyduje między innymi współczynnik przenikania ciepła każdego z jego elementów, takich jak podłoga na gruncie, ściany, dach, okna i drzwi.
Szczególnie polecamy
Powietrzna pompa ciepła w domu pasywnym Powietrzna pompa ciepła w domu pasywnym
Zmiana standardów budownictwa oraz nowe technologie spopularyzowały w ostatnich latach innowacyjne rozwiązania ekologiczne. Świadomość inwestorów rośnie, a współczesne trendy zmierzają w kierunku, nie tylko ograniczenia kosztów inwestycyjnych, ale i zminimalizowania zużycia energii w trakcie eksploatacji domu. Przykładem takiej koncepcji jest budownictwo pasywne, które wykorzystuje do ogrzania obiektów, m.in. powietrzne pompy ciepła.
Energooszczędne produkty do poddaszy Energooszczędne produkty do poddaszy
Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny energii, wyższa świadomość społeczna oraz zaostrzające się Warunki Techniczne skłaniają nas do poszukiwania produktów budowlanych o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych.
Jaki klimatyzator wybrać? Jaki klimatyzator wybrać?
Upalne dni sprawiają, że szukamy miejsca, w którym moglibyśmy się schłodzić. Najbardziej sprzyjające temu warunki możemy stworzyć we własnym domu poprzez montaż klimatyzatora. Jak wybrać ten odpowiedni? Oprócz zwrócenia uwagi na możliwości jego montażu, w czym pomoże wybrany instalator, należy spojrzeć na funkcjonalność urządzenia.
Jak budować dom by uniknąć mostków termicznych? Jak budować dom by uniknąć mostków termicznych?
Ciepło szuka słabych miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych), aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku. Przez pręt stalowy o powierzchni przekroju 1 cm2 ucieka w ciągu godziny kilkadziesiąt razy więcej ciepła, niż przez taką samą powierzchnię ściany z cegły, nie mówiąc już o ścianie ocieplonej dobrym materiałem izolacyjnym. Mostki cieplne potrafią zepsuć efekty ocieplenia przegród. Przyjrzyjmy się więc, czym są i skąd się biorą.
Zasady projektowania domu energooszczędnego Zasady projektowania domu energooszczędnego
Jeśli sami chcemy zorganizować proces inwestycyjny budowy domu, powinniśmy się do tego procesu dobrze przygotować i postępując według opisanych poniżej wskazówek dokonać właściwych wyborów.
Szczególnie polecamy
Pompy ciepła podbijają Polskę Pompy ciepła podbijają Polskę
Pompy ciepła to niewątpliwie technologia, która jest i będzie stosowana w nowoczesnych domach. Ponadto, przy coraz większych możliwościach dofinansowania inwestycji przyczyniających się do likwidacji nieefektywnych kotłów stałopalnych, technologia pomp ciepła jest coraz częściej stosowana również w budynkach starszych.
Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnych Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnych
Obecnie wznoszone budynki energooszczędne i pasywne to obiekty o niskim i bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Charakteryzują się dużą szczelnością, znacząco ograniczonymi stratami ciepła oraz stosunkowo dużymi powierzchniami okien od strony południowej.
Płyty termoizolacyjne PIR Recticel - najwyższa jakość na każdym budynku Płyty termoizolacyjne PIR Recticel - najwyższa jakość na każdym budynku
W przeciągu ostatnich 40 lat poliuretan stał się nieodzownym dodatkiem naszej codzienności. Stosowany jest nie tylko, jako izolacja budynków czy też w innych przemysłowych aplikacjach, ale również, jako wypełnienie mebli i materacy, a także w samochodach oraz przedmiotach użytku domowego.
W jaki sposób podgrzewać wodę użytkową (c.w.u.) poza sezonem grzewczym? W jaki sposób podgrzewać wodę użytkową (c.w.u.) poza sezonem grzewczym?
W sezonie grzewczym z przygotowaniem ciepłej wody zazwyczaj nie ma problemu - najczęściej robi to kocioł ogrzewający budynek. Ale po sezonie korzystanie z tego urządzenia może być drogie i niewygodne. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych
Wybierając okna do domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także szereg parametrów użytkowych: ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. W końcu to poważna inwestycja, prowadzona z reguły raz na wiele lat.
Wentylacja z odzyskiem ciepła Wentylacja z odzyskiem ciepła
Bez energooszczędnej wentylacji nie ma naprawdę energooszczędnego domu. Jednak zakup dobrej centrali to za mało. Dla działania systemu znaczenie ma wiele czynników – od dobrego zaplanowania kanałów, przez szczelność budynku, aż po sposób sterowania i dbałość w czasie eksploatacji.
Bramy garażowe. Które rozwiązanie wybrać? Bramy garażowe. Które rozwiązanie wybrać?
Najważniejszą cechą, którą różnią się bramy garażowe między sobą, jest sposób ich otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka. Nie bez znaczenia są różnice w cenie. Najtańsze wrota kupimy już za niespełna 1000 zł, ale w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej.
Szczególnie polecamy
Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza? Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza?
Nawet trzy tysiące złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, właściwie go ocieplając - obliczyli eksperci ISOVER. Impulsem do tych kalkulacji były wciąż rosnące ceny energii. Efektywna izolacja nie jest widoczna na co dzień w domu, ale ma ogromny wpływ na wydatki związane z ogrzewaniem, jak również na komfort mieszkania.
Nowa generacja urządzeń KWL® firmy Helios Nowa generacja urządzeń KWL® firmy Helios
System KWL® to niezawodne elementy składowe, zmontowane według dopracowanej koncepcji firmy HELIOS.
Pompy ciepła STIEBEL ELTRON - wydajne, niezawodne i uniwersalne Pompy ciepła STIEBEL ELTRON - wydajne, niezawodne i uniwersalne
Wyposażenie domu w pompę ciepła to jeden z najnowocześniejszych i najwydajniejszych zarazem sposobów ogrzewania mieszkania. Ale nie tylko! Jeśli wybierzemy model zgodny z wymaganiami, przez długie lata będziemy cieszyć się komfortowym systemem grzewczym na najwyższym poziomie.
Domy o szkielecie drewnianym Domy o szkielecie drewnianym
Proces budowy domu musi potrwać. Jednak wybierając prefabrykowany domy o szkielecie drewnianym możemy to pod pewnymi warunkami skrócić nawet do trzech tygodni, a z wykończeniem pod klucz potrwa to najwyżej trzy miesiące.
Technologia budowy domu z elementów keramzytobetonowych Technologia budowy domu z elementów keramzytobetonowych
Keramzyt to porowate, twarde kulki wypalone z gliny w bardzo wysokiej temperaturze. Keramzyt jest chętnie stosowany jako kruszywo przy produkcji bloczków oraz pustaków ściennych i stropowych. Powstaje wówczas tzw. keramzytobeton, czyli beton na kruszywie keramzytowym zamiast żwiru. Jest on lekki i ma dobrą izolacyjność cieplną.
Szczególnie polecamy
Skuteczna izolacja stropów międzykondygnacyjnych Skuteczna izolacja stropów międzykondygnacyjnych
Stropy międzykondygnacyjne w budynkach mają spełniać wymagania izolacyjności akustycznej. Mówią tak przepisy Działu IX "Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie".
Panele fotowoltaiczne - jakie jeszcze szczegóły mają znaczenie przy jego wyborze? Panele fotowoltaiczne - jakie jeszcze szczegóły mają znaczenie przy jego wyborze?
Wybierając panele fotowoltaiczne kupujący zwraca przede wszystkim uwagę na podstawowe cechy paneli, tj. rodzaj gwarancji, kwestie odporności na niekorzystne zjawiska i warunki zewnętrzne. Jednakże jest jeszcze sporo innych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie, że praca paneli przewidziana jest na minimum 25 lat.
Wielofunkcyjny kocioł kondensacyjny WGB-M EVO 20H Wielofunkcyjny kocioł kondensacyjny WGB-M EVO 20H
Planując budowę ekonomicznego i ekologicznego domu niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiedniego systemu grzewczego. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie gazowe warto zastosować kocioł kondensacyjny. Choć jego wartość przewyższa cenę tradycyjnego pieca to wydatek zwróci się bardzo szybko podczas jego użytkowania w niższych kosztach eksploatacji.
Technologia budowy domu z kształtek styropianowych Technologia budowy domu z kształtek styropianowych
W tym systemie specjalne kształtki styropianowe składa się niczym klocki Lego. Tworzą one szalunek, w którego otworach układa się stalowe zbrojenie, a następnie wypełnia mieszanką betonową. Po jej związaniu otrzymujemy solidny, żelbetowy rdzeń nośny z obu stron otoczony styropianem.
Technologia budowy domu z płyt zrębkowo-cementowych Technologia budowy domu z płyt zrębkowo-cementowych
Płyty zrębkowo-cementowe, z których robi się szalunek wypełniany następnie betonem, to kolejny pomysł na szybkie wznoszenie ścian.
Szczególnie polecamy
Energooszczędne oraz pasywne domy w technologii Izodom Energooszczędne oraz pasywne domy w technologii Izodom
IZODOM to polskie przedsiębiorstwo będące na rynku budowlanym już od 27 lat. Firma udoskonaliła technologię traconego szalunku tworząc kompletny system do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Jesteśmy producentem materiałów budowlanych pozwalających szybko i w atrakcyjnych cenach budować budynki oszczędzające nawet 90% energii.
Przewodnik inwestora - korzyści z łączenia kotła na pellet z powietrzną pompą ciepła do c.w.u. Przewodnik inwestora - korzyści z łączenia kotła na pellet z powietrzną pompą ciepła do c.w.u.
Zalety stosowania Hybrydowego Systemu Grzewczego złożonego z kotła c.o. na pellet Genesis Plus KPP, w połączeniu z powietrzną pompą ciepła do c.w.u. Spectra. Porównanie z klasycznymi systemami ogrzewania i roczne oszczędności. Wszystko to w wywiadzie z doradcami z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej Galmet - Julią Sobaszek i Arturem Adamów. Sprawdź ile możesz zyskać wybierając ekologiczne rozwiązania OZE.
Kocioł elektryczny z buforem c.o. - akumulacyjny system grzewczy Kocioł elektryczny z buforem c.o. - akumulacyjny system grzewczy
Firma Kospel jest jednym z największych europejskich producentów elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania. Pierwsze kotły powstały 25 lat temu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wysokiej jakości oraz stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych kotły marki Kospel doceniane są na rynkach kilkudziesięciu krajów świata.
Zalety, wady i koszty instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych Zalety, wady i koszty instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych
Pozyskiwanie energii ze słońca stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic dziwnego, energia ta jest przecież czysta, przyjazna dla środowiska i darmowa. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, wiąże się z zakupem kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych.
Technologia budowy domu z bali Technologia budowy domu z bali
Domy z bali kojarzą się z tradycyjnym budownictwem drewnianym. Jednak te wznoszone obecnie bardzo istotnie różnią się od dawnych chat i dworków. Przede wszystkim ze względu na wymaganą izolacyjność cieplną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".