Budujemy Dom
Vademecum domu energooszczędnego

Vademecum domu energooszczędnego

Niskie koszty eksploatacyjne to nie jedyny powód, żeby budować energooszczędnie. Taki dom będzie przyjazny dla środowiska. Niskie zużycie energii to przecież mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, mniej wyemitowanych zanieczyszczeń itd. Będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że smog to nie my! A jeżeli zdecydujemy się na odnawialne źródła energii, np. kolektory słoneczne, fotowoltaikę, czy kocioł na pelety efekt będzie tym lepszy.
Sposoby ogrzewania energooszczędnych domów Sposoby ogrzewania energooszczędnych domów
System grzewczy w budynkach energooszczędnych nie różni się w zasadniczy sposób od instalacji tradycyjnych. Odmienność wynika przede wszystkim z mniejszego zapotrzebowania na ciepło. Projektuje się go przy tym tak, żeby sprostał nowym wymaganiom, dotyczącym minimalizacji zanieczyszczenia powietrza i ograniczenia wielkości emisji gazów cieplarnianych.
Dobieramy pompę ciepła do domu jednorodzinnego Dobieramy pompę ciepła do domu jednorodzinnego
Zgromadzoną wokół nas energię można zamienić na ciepło. Służą do tego pompy ciepła - urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Ich ceny w ostatnich latach spadły, dzięki czemu coraz więcej inwestorów decyduje się na ich zakup.
Ciepły montaż okien - co to jest? Ciepły montaż okien - co to jest?
Do tego, że prawidłowe osadzenie okna jest równie ważne jak jego parametry, inwestorów – taką mamy nadzieję – przekonywać nie trzeba. Stolarkę powszechnie montuje się na piankę PUR, a od pewnego czasu zalecany jest montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Nazywa się go warstwowym. Często także ciepłym, co nie jest do końca słuszne, bo to określenie należałoby zostawić dla montażu okna w warstwie ocieplenia.
Rodzaje osłon okiennych: budowa, zalety i wady Rodzaje osłon okiennych: budowa, zalety i wady
Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.
Szczególnie polecamy
MySMART - nowoczesny kocioł kondensacyjny z inteligentnym sterowaniem MySMART - nowoczesny kocioł kondensacyjny z inteligentnym sterowaniem
Kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny MySMART 28 C.S.I. jest kompleksowym rozwiązaniem dla każdego mieszkania i niewielkiego domu jednorodzinnego, gwarantuje m. in. oszczędności eksploatacyjne, zadowolenie wynikające z łatwej obsługi urządzenia oraz większą swobodę w montażu. Kocioł ten jest również jednym z najbardziej efektywnych energetycznie kotłów na naszym rynku.
Energia słoneczna zimą Energia słoneczna zimą
W naszym klimacie olbrzymia większość energii promieniowania słońca przypada na ciepłą część roku. Dlatego głównie tym okresem interesowali się do tej pory badacze i projektanci instalacji solarnych. Jest w tym pewna sprzeczność, bo energii najbardziej potrzebujemy w zimie. Ten tekst opisuje doświadczenia Laboratorium firmy Dworek Polski pracującego nad przełamaniem tego dylematu.
Bosch Condens - ekskluzywne kotły kondensacyjne marki Bosch Bosch Condens - ekskluzywne kotły kondensacyjne marki Bosch
Bosch Condens 9000i to prawdziwa rewolucja w dziedzinie urządzeń grzewczych dedykowanych do mieszkań, apartamentów oraz domów. Absolutnie nowatorski design, front kotła wykonany ze specjalnie wzmacnianego szkła w kolorze białym lub czarnym, zintegrowany z nim podświetlany dotykowy panel sterowania oraz kształt obudowy z charakterystycznie zaokrąglonymi narożnikami, to elementy sprawiające, że Bosch Condens GC9000i to pierwsze tego typu urządzenie grzewcze, które nie wygląda jak blaszana skrzynka, ale jak nowoczesny produkt na miarę XXI wieku.
SMOG W POLSCE! Źródła i konsekwencje zanieczyszczenia powietrza SMOG W POLSCE! Źródła i konsekwencje zanieczyszczenia powietrza
Głównym źródłem smogu, zagrażającym zdrowiu i życiu tysięcy Polaków są przydomowe kotłownie, ze starymi piecami opalanymi byle czym. Za sprawą aktywistów antysmogowych i mediów temat stał się głośny, a samorządy i rząd podjęły działania, które mają sprawić, że powietrze będzie czystsze. Ich efektem są uchwały antysmogowe już obowiązujące w dwóch województwach i przygotowywane w kolejnych oraz ministerialne rozporządzenie zakazujące sprzedaży tzw. kopciuchów.
WSZYSTKO o przegrodach w domu energooszczędnym WSZYSTKO o przegrodach w domu energooszczędnym
W budynku energooszczędnym zasadniczy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wszystkich przegród zewnętrznych. O energooszczędności domu decyduje między innymi współczynnik przenikania ciepła każdego z jego elementów, takich jak podłoga na gruncie, ściany, dach, okna i drzwi.
Szczególnie polecamy
Powietrzna pompa ciepła w domu pasywnym Powietrzna pompa ciepła w domu pasywnym
Zmiana standardów budownictwa oraz nowe technologie spopularyzowały w ostatnich latach innowacyjne rozwiązania ekologiczne. Świadomość inwestorów rośnie, a współczesne trendy zmierzają w kierunku, nie tylko ograniczenia kosztów inwestycyjnych, ale i zminimalizowania zużycia energii w trakcie eksploatacji domu. Przykładem takiej koncepcji jest budownictwo pasywne, które wykorzystuje do ogrzania obiektów, m.in. powietrzne pompy ciepła.
Energooszczędne produkty do poddaszy Energooszczędne produkty do poddaszy
Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny energii, wyższa świadomość społeczna oraz zaostrzające się Warunki Techniczne skłaniają nas do poszukiwania produktów budowlanych o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych.
Wielofunkcyjny kocioł kondensacyjny WGB-M EVO 20H Wielofunkcyjny kocioł kondensacyjny WGB-M EVO 20H
Planując budowę ekonomicznego i ekologicznego domu niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiedniego systemu grzewczego. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie gazowe warto zastosować kocioł kondensacyjny. Choć jego wartość przewyższa cenę tradycyjnego pieca to wydatek zwróci się bardzo szybko podczas jego użytkowania w niższych kosztach eksploatacji.
Jak budować dom by uniknąć mostków termicznych? Jak budować dom by uniknąć mostków termicznych?
Ciepło szuka słabych miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych), aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku. Przez pręt stalowy o powierzchni przekroju 1 cm2 ucieka w ciągu godziny kilkadziesiąt razy więcej ciepła, niż przez taką samą powierzchnię ściany z cegły, nie mówiąc już o ścianie ocieplonej dobrym materiałem izolacyjnym. Mostki cieplne potrafią zepsuć efekty ocieplenia przegród. Przyjrzyjmy się więc, czym są i skąd się biorą.
Zasady projektowania domu energooszczędnego Zasady projektowania domu energooszczędnego
Jeśli sami chcemy zorganizować proces inwestycyjny budowy domu, powinniśmy się do tego procesu dobrze przygotować i postępując według opisanych poniżej wskazówek dokonać właściwych wyborów.
Szczególnie polecamy
Pompy ciepła podbijają Polskę Pompy ciepła podbijają Polskę
Pompy ciepła to niewątpliwie technologia, która jest i będzie stosowana w nowoczesnych domach. Ponadto, przy coraz większych możliwościach dofinansowania inwestycji przyczyniających się do likwidacji nieefektywnych kotłów stałopalnych, technologia pomp ciepła jest coraz częściej stosowana również w budynkach starszych.
Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnych Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnych
Obecnie wznoszone budynki energooszczędne i pasywne to obiekty o niskim i bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Charakteryzują się dużą szczelnością, znacząco ograniczonymi stratami ciepła oraz stosunkowo dużymi powierzchniami okien od strony południowej.
Płyty termoizolacyjne PIR Recticel - najwyższa jakość na każdym budynku Płyty termoizolacyjne PIR Recticel - najwyższa jakość na każdym budynku
W przeciągu ostatnich 40 lat poliuretan stał się nieodzownym dodatkiem naszej codzienności. Stosowany jest nie tylko, jako izolacja budynków czy też w innych przemysłowych aplikacjach, ale również, jako wypełnienie mebli i materacy, a także w samochodach oraz przedmiotach użytku domowego.
W jaki sposób podgrzewać wodę użytkową (c.w.u.) poza sezonem grzewczym? W jaki sposób podgrzewać wodę użytkową (c.w.u.) poza sezonem grzewczym?
W sezonie grzewczym z przygotowaniem ciepłej wody zazwyczaj nie ma problemu - najczęściej robi to kocioł ogrzewający budynek. Ale po sezonie korzystanie z tego urządzenia może być drogie i niewygodne. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych
Wybierając okna do domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także szereg parametrów użytkowych: ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. W końcu to poważna inwestycja, prowadzona z reguły raz na wiele lat.
Wentylacja z odzyskiem ciepła Wentylacja z odzyskiem ciepła
Bez energooszczędnej wentylacji nie ma naprawdę energooszczędnego domu. Jednak zakup dobrej centrali to za mało. Dla działania systemu znaczenie ma wiele czynników – od dobrego zaplanowania kanałów, przez szczelność budynku, aż po sposób sterowania i dbałość w czasie eksploatacji.
Bramy garażowe. Które rozwiązanie wybrać? Bramy garażowe. Które rozwiązanie wybrać?
Najważniejszą cechą, którą różnią się bramy garażowe między sobą, jest sposób ich otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka. Nie bez znaczenia są różnice w cenie. Najtańsze wrota kupimy już za niespełna 1000 zł, ale w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej.
Szczególnie polecamy
Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza? Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza?
Nawet trzy tysiące złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, właściwie go ocieplając - obliczyli eksperci ISOVER. Impulsem do tych kalkulacji były wciąż rosnące ceny energii. Efektywna izolacja nie jest widoczna na co dzień w domu, ale ma ogromny wpływ na wydatki związane z ogrzewaniem, jak również na komfort mieszkania.
Nowa generacja urządzeń KWL® firmy Helios Nowa generacja urządzeń KWL® firmy Helios
System KWL® to niezawodne elementy składowe, zmontowane według dopracowanej koncepcji firmy HELIOS.
Pompy ciepła STIEBEL ELTRON - wydajne, niezawodne i uniwersalne Pompy ciepła STIEBEL ELTRON - wydajne, niezawodne i uniwersalne
Wyposażenie domu w pompę ciepła to jeden z najnowocześniejszych i najwydajniejszych zarazem sposobów ogrzewania mieszkania. Ale nie tylko! Jeśli wybierzemy model zgodny z wymaganiami, przez długie lata będziemy cieszyć się komfortowym systemem grzewczym na najwyższym poziomie.
Domy o szkielecie drewnianym Domy o szkielecie drewnianym
Proces budowy domu musi potrwać. Jednak wybierając prefabrykowany domy o szkielecie drewnianym możemy to pod pewnymi warunkami skrócić nawet do trzech tygodni, a z wykończeniem pod klucz potrwa to najwyżej trzy miesiące.
Technologia budowy domu z elementów keramzytobetonowych Technologia budowy domu z elementów keramzytobetonowych
Keramzyt to porowate, twarde kulki wypalone z gliny w bardzo wysokiej temperaturze. Keramzyt jest chętnie stosowany jako kruszywo przy produkcji bloczków oraz pustaków ściennych i stropowych. Powstaje wówczas tzw. keramzytobeton, czyli beton na kruszywie keramzytowym zamiast żwiru. Jest on lekki i ma dobrą izolacyjność cieplną.
Szczególnie polecamy
Skuteczna izolacja stropów międzykondygnacyjnych Skuteczna izolacja stropów międzykondygnacyjnych
Stropy międzykondygnacyjne w budynkach mają spełniać wymagania izolacyjności akustycznej. Mówią tak przepisy Działu IX "Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie".
Technologia budowy domu z kształtek styropianowych Technologia budowy domu z kształtek styropianowych
W tym systemie specjalne kształtki styropianowe składa się niczym klocki Lego. Tworzą one szalunek, w którego otworach układa się stalowe zbrojenie, a następnie wypełnia mieszanką betonową. Po jej związaniu otrzymujemy solidny, żelbetowy rdzeń nośny z obu stron otoczony styropianem.
Technologia budowy domu z płyt zrębkowo-cementowych Technologia budowy domu z płyt zrębkowo-cementowych
Płyty zrębkowo-cementowe, z których robi się szalunek wypełniany następnie betonem, to kolejny pomysł na szybkie wznoszenie ścian.
Zalety, wady i koszty instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych Zalety, wady i koszty instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych
Pozyskiwanie energii ze słońca stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic dziwnego, energia ta jest przecież czysta, przyjazna dla środowiska i darmowa. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, wiąże się z zakupem kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych.
Technologia budowy domu z bali Technologia budowy domu z bali
Domy z bali kojarzą się z tradycyjnym budownictwem drewnianym. Jednak te wznoszone obecnie bardzo istotnie różnią się od dawnych chat i dworków. Przede wszystkim ze względu na wymaganą izolacyjność cieplną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze