Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Hydromasaż - masująca wanna

Hydromasaż ma zbawienny wpływ nie tylko na stawy, lecz także kręgosłup, mięśnie i skórę. Działa również kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły.

Zaprojektowana przez Antonio Bullo, częściowo przeszklona wanna Sekret
Zaprojektowana przez Antonio Bullo, częściowo przeszklona wanna Sekret (fot. Poolspa)

Hydromasaż wspomaga leczenie wielu schorzeń, m.in. układu mięśniowego i krążenia, pomaga również w przypadku problemów ortopedycznych i reumatycznych. Wanna wyposażona w system do hydromasażu ma więc masę zalet, warto więc móc doceniać jej walory we własnej łazience.

Woda, powietrze, a może ultradźwięki

W wannach z najprostszymi systemami hydromasażu masuje tylko woda. Pompa spręża wodę i wyrzuca ją pod ciśnieniem z minimum 4 dysz. Są one rozmieszczone na bokach wanny tak, by jednocześnie masowany był kark, plecy, nogi i stopy. Im wyższa klasa wanny, tym więcej ma dysz.

Najlepiej wyposażone modele mogą ich mieć nawet 35. Większość urządzeń wyposażona jest w regulację natężenia strumieni wody. Możliwa jest też zmiana kąta ustawienia dysz. Kąpiel staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy masuje nas nie tylko woda, ale także powietrze.

Woda systemem rurek tłoczona jest do dysz wodnych, a z nich wypływa do wanny
Woda systemem rurek tłoczona jest do dysz wodnych, a z nich wypływa do wanny (fot. Poolspa)

Automatycznie zwiększa się wtedy ciśnienie wody, masaż staje się intensywniejszy i efektywniejszy - lepiej dotleniona skóra wolniej się starzeje. Powietrze wtłaczane jest za pomocą ukrytej pod wanną dmuchawy i rozpylane w wodzie przez system dysz i minidysz umieszczonych w dnie i bokach wanny.

Najdelikatniejszą odmianą masażu jest masaż powietrzny, zwany też perełkowym. Pęcherzyki powietrza masują skórę, zaopatrując ją w tlen poprawiając w ten sposób krążenie krwi i limfy.

Masaż powietrzny działa również odprężająco i relaksująco na układ nerwowy. Wanny z takim hydromasażem sprzedawane są w dwóch wersjach: z dyszami i otworami w dnie. W pierwszym rozwiązaniu powietrze w postaci drobnych pęcherzyków, wtłaczane jest do wanny za pomocą ukrytej pod nią dmuchawy lub kompresora i rozpylane w wodzie przez układ rurek i dysz.

Dysze zabezpieczone są przed wpływaniem wody do przewodów napowietrzających. W drugim przypadku sprężone powietrze wdmuchiwane jest do wody z komory zwanej "podwójnym dnem" przez dużą liczbę otworów w dnie wanny. To rozwiązanie jest tańsze, ale rzadziej stosowane. Wymaga bowiem szczególnie starannej dezynfekcji.

Sterowanie hydromasażem

Podczas relaksującej kąpieli w ekskluzywnej wannie z hydromasażem można nawet oglądać telewizję
Podczas relaksującej kąpieli w ekskluzywnej wannie z hydromasażem można nawet oglądać telewizję (fot. Aquasan)

Funkcje wanny mogą być sterowane pneumatycznie lub elektronicznie (droższy system). Sterowanie pneumatyczne jest prostym systemem, ogranicza się jedynie do włączania i wyłączania konkretnego rodzaju masażu.

Służą do tego przyciski umieszczone na brzegu wanny. Sterowanie elektroniczne odbywa się za pomocą panelu, umieszczonego również na obrzeżu wanny. Ale tego typu rozwiązanie ma o wiele więcej możliwości.

Podstawowa jego funkcja, to podobnie jak w sterowaniu pneumatycznym, uruchamianie i wyłączanie pracy systemu do hydromasażu. Ale poza tym za pomocą panelu można min. ustawiać czas i natężenie masażu, temperaturę kąpieli oraz wybrać masaż pulsacyjny, zarówno wodny, jak i powietrzny. Niektóre panel sterowania dodatkowo umożliwiają programowanie indywidualnych sekwencji masażu.

Trudny wybór

Wanny z hydromasażem dobrze wyglądają w salonach kąpielowych
Wanny z hydromasażem dobrze wyglądają w salonach kąpielowych (fot. Kohler)

Wanny z masażem produkowane są z akrylu, dzięki temu mają rozmaite wymiary i kształty, które można dopasować do prawie każdej łazienki. Prawie, bo ze względu na system wentylacyjny, powinna ona jednak mieć co najmniej 5 m² powierzchni.

Do wyboru mamy kilka wariantów wanien z hydromasażem: prostokątne (od 120 x 70 do 190 x 90 cm), asymetryczne (od 145 x 100 do 160 x 100 cm), owalne (od 165 x 130 do 190 x 100 cm), narożne (od 125 x 125 do 153 x 153 cm). Te większe mogą być również dwuosobowe. W zależności od wielkości i głębokości wanny, mają pojemność od 150 do 450 l.

Wyboru systemu hydromasażu (liczba dysz, opcje masażu, wyposażenie dodatkowe) dokonać trzeba indywidualnie - zgodnie z upodobaniami i możliwościami finansowymi. Ważne jest by szczególną uwagę zwrócić na liczbę i rozmieszczenie dysz. Instalowane są w takich miejscach, by wypływający z nich strumień wody masował kręgosłup, plecy, kark i nogi.

Wanny mogą mieć nietypowe kształty
Wanny mogą mieć nietypowe kształty (fot. Sanitec Koło)

Dysze mogą być nieruchome lub wirujące. Dysze wirujące służą do głębokiego masowania ciała strumieniem śrubowym (doskonałe do masowania karku).

Im dysz jest więcej, tym lepiej. Niektóre można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu.

z hydromasażem jest bardzo szeroka, a zakup takiej wanny nie jest już luksusem, jak jeszcze kilka lat temu. Dobrej jakości wannę z "bąbelkami" można kupić już za ok. 4 tys. zł.

Montaż wanny z hydromasażem

Wanny z hydromasażem montuje się na stelażu. Urządzenia zapewniające pracę dysz instaluje się na zewnątrz i zakrywa specjalnym panelem. Nie należy wanny zabudowywać na stałe, bo to uniemożliwiłoby dostęp do urządzeń.

Przekrój wanny z hydromasażem
Przekrój wanny z hydromasażem (fot. Victory Spa)

Ponieważ wannę podłącza się do prądu; ważne jest zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Niektóre modele mają wbudowany wyłącznik różnicowo-prądowy, który w przypadku zwarcia natychmiast odcina dopływ prądu.

Dezynfekcja wanny z hydromasażem

Wilgoć pozostająca w elementach instalacji wanny może doprowadzić do rozwoju grzybów i glonów. By temu zapobiec wannę należy regularnie, co 2-3 tygodnie dezynfekować. Sposób czyszczenia zależy od modelu wanny.

W przypadku wariantów z prostym systemem hydromasażu, do wanny wlewa się odpowiedni płyn lub wrzuca tabletkę i uruchamia hydromasaż na 15-30 minut. Następnie wannę trzeba wypłukać. W tym celu należy ją napełnić czystą wodą i ponownie uruchomić system. Droższe modele wyposażone są w automatyczny system czyszczący.

Włączając odpowiedni przycisk na panelu sterowania urządzenie samo pobiera płyn lub tabletkę ze specjalnego zbiornika umieszczonego pod obudową wanny, a potem płucze urządzenie czystą wodą. Wodę w niektórych wannach można też ozonować. Ozonowanie może być uruchamiane nawet podczas kąpieli. Nie wolno nim jednak całkowicie zastąpić dezynfekcji z użyciem środków chemicznych.

Wanna z zagłówkami i metalową rączką zwiększa komfort korzystających z kąpieli
Wanna z zagłówkami i metalową rączką zwiększa komfort korzystających z kąpieli
(fot. Sanplast)

Inne modele mają zamontowaną lampę UV, która emituje promienie ultrafioletowe dezynfekujące wodę podczas kąpieli. W wannach z hydromasażem powietrznym kanały powietrzne należy co jakiś czas przedmuchiwać.

Nowością rynku są tworzywa antybakteryjne - dzięki dodatkowi specjalnej substancji w wykonanych z nich rurach, wężach i dyszach nie rozwijają się mikroorganizmy.

O tym warto pamiętać!

 • Z hydromasażu nie należy korzystać wcześniej niż dwie godziny po posiłku.
 • Temperatura wody powinna być dobrana indywidualnie, ważne by woda nie była zbyt gorąca. Im wyższa temperatura wody, tym krócej powinna trwać kąpiel.
 • Zbyt długi hydromasaż może obniżyć ciśnienie krwi lub spowodować nadmierne rozluźnienie mięśni. Zalecany czas kąpieli to 15-25 minut.
 • Nie każdy może korzystać z hydromasażu. Ludzie starsi, kobiety w ciąży, osoby chore na serce i cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem.
 • W wannie z hydromasażem można również przygotować kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków lub ziół (pod warunkiem, że producent wanny tego nie zabrania). Taką kąpiel powinna trwać ok. 20 minut.

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2010-07-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Fantastycznie wyglądają te wanny. Chociaż najlepszy jest sam hydromasaż. Ja mam swoją wanienkę, zakup w 100% udany i jestem baaardzo zadowolona:).

Gość Koralinka

21 Lis 2010, 16:18

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze