Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna parowa i sauna sucha czyli dwa w jednym

Radzę przemyśleć dobrze dobór pieca, bo od jego działania zależy jak będziemy się w saunie czuć. Osobom z nadciśnieniem, takim jak moja żona polecam saunę parową - mówi Artur - użytkownik sauny.

Posadzka w saunie wykończona jest terakotą, na której ułożono drewnianą kratkę
Posadzka w saunie wykończona jest terakotą, na której ułożono drewnianą kratkę

Parametry domu: budynek o powierzchni 180 m2, parterowy z poddaszem użytkowym, rok budowy 2009.

Parametry sauny: sauna półparowa z piecem z generatorem pary. Sauna sucha – temperatura: 80–120°C, wilgotność: 5–25% z możliwością jej zwiększenia przez polewanie kamieni wodą. Sauna półparowa – wilgotność: do 65% przy temperaturze powietrza 60°C; możliwość parzenia ziół i suszonych owoców u wylotu pary z generatora. Sauna z drewna osikowego, część frontowa ze szkła. Wymiary: szerokość: 250 cm, wysokość: 215 cm, głębokość: 200 cm.

Piec: konwekcyjny firmy TYLÖ – czas nagrzewania ok. 30 min.

Zasilanie: 3 fazy 400 V.

Wyposażenie: ławy z drewna osikowego, oświetlenie, drzwi ze szkła hartowanego, piec, drewniane wiaderko na wodę z łychą do polewania kamieni pieca, termometr z termohigrometrem (dzięki niemu wiem, jaka temperatura i wilgotność panują w saunie), klepsydra, która informuje mnie jak długo siedzę w saunie, czapka 100% wełny (polecam, ponieważ głowa najszybciej się nagrzewa, kosztowała 100 zł). Jako wyposażenie dodatkowe wybrałem kinkiety solne, które poza ładnym wyglądem, jonizują powietrze.

Decyzja: Pomieszczenie na saunę zaplanowałem już na etapie projektowania domu. Wykonawcę – firmę SF Piotr Jankowski – polecili mi znajomi, u których sauna zamontowana przez tę firmę służy już kilka lat. Panowie zmierzyli pomieszczenie, sprawdzili skuteczność wentylacji (kratka wentylacyjna), i powiedzieli, w jaki sposób muszę przygotować miejsce pod saunę: doprowadzić do sauny kabel trójfazowy o napięciu 400 V do podłączenia pieca i ułożyć podłogę z gresu lub terakoty (nie może to być podłoga drewniana lakierowana, ponieważ podczas saunowania wdychałbym chemiczne związki).

Po dwóch dniach dostałem e-mailem wycenę z rzutem sauny, dzięki temu wiedziałem już jak będzie zagospodarowane wnętrze sauny.

Ponieważ dla mnie ogromne znaczenie miała harmonia całego pomieszczenia relaksacyjnego, decyzja padła na osikę ze względu na jej jasny kolor. Z tego drewna zostały wykonane ściany wewnętrzne z sufitem oraz obicie zewnętrzne sauny.

Front sauny jest przeszkolony
Jednocześnie z sauny mogą korzystać 4 osoby leżące lub 9 osób siedzących
Front sauny jest przeszklony Jednocześnie z sauny mogą korzystać 4 osoby leżące
lub 9 osób siedzących

Rady i przestrogi:

 • Korzystam z sauny regularnie od 2 lat. Dotąd nie miałem żadnej awarii. Podczas prawidłowego korzystania z sauny nic się nie psuje, ważne jest jedynie żeby nie przesadzać z polewaniem kamieni wodą, ponieważ można w ten sposób przepalić grzałki (koszt wymiany to 100–400 zł).

 • Ławy raz w roku myję szarym mydłem, a gdy się przybrudzą, można je przetrzeć delikatnie drobnym papierem ściernym. Do mycia sauny nie wolno stosować żadnych detergentów, ponieważ będziemy je wdychać podczas korzystania z sauny.

 • Radzę przemyśleć dobrze dobór pieca, bo od jego działania zależy jak będziemy się w saunie czuć. Osobom z nadciśnieniem, takim jak moja żona polecam saunę parową (ze względu na bardzo wysoką temperaturę w saunie suchej, moja żona nie może z niej korzystać). Dlatego zdecydowałem się na zakup pieca z generatorem pary.

 • Warto dopytać o czas realizacji zamówienia i warunki gwarancji. Ja na montaż sauny czekałem 3 tygodnie. Na saunę mam 2 lata gwarancji, a na piec – 5 lat.

Koszty: sauna – 9800 zł z transportem i montażem; piec – 6890 zł. Koszty eksploatacyjne: ok 5 zł miesięcznie za zużycie energii elektrycznej (przy korzystaniu z sauny 2 razy w tygodniu) – piec nie pracuje cały czas, pierwsze 30 min nagrzewa saunę do ustawionej temperatury, wyłącza się i ponownie włącza, gdy temperatura opadnie).

 Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze