Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna za ponad 14 tysięcy

Warto zwrócić uwagę na użyte drewno, a dokładniej jego grubość i jakość. Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, dopóki nie kupiliśmy naszej sauny - mówi Leszek - członek Klubu Budujących Dom.

Zależało nam na dodatkowym przeszkleniu frontu sauny, by nie było w niej ciemno

Zależało nam na dodatkowym przeszkleniu frontu sauny, by nie było w niej ciemno
Parametry domu: budynek o powierzchni 190 m2, dwie kondygnacje, rok budowy 2010.

Parametry sauny: sauna parowa; konstrukcja drewniana – na ścianach i suficie świerk skandynawski, leżaki, oparcia i inne elementy stykające się z ciałem – abachi; wymiary: 200 × 210 × 220 cm. Wilgotność powietrza do 80%, temperatura do 110°C, czas rozgrzewania 45–60 min do 100°C.

Piec: dwufunkcyjny, z generatorem pary.

Zasilanie: 400 V.

Wyposażenie: piec dwufunkcyjny, sterownik zewnętrzny z wyświetlaczem LED, ławki, oparcia, zagłówki, osłony pieca i oświetlenia – drewno abachi, dodatkowo zamówiliśmy instalację alarmowo-przywoławczą (z sauny korzystają również moi rodzice).

Decyzja: Poszukiwania firmy rozpoczęliśmy już na etapie wyboru projektu domu. Szukaliśmy w internecie. Wytypowaliśmy wstępnie dwie firmy z siedzibą niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Popytaliśmy znajomych, poszukaliśmy opinii na temat tych firm na forach budowlanych i wybraliśmy firmę, która zaproponowała nam korzystniejszą cenę.

Wielkość sauny pomógł nam dobrać wykonawca, przestawiając kilka wersji z różnym rozmieszczeniem ławek i pieca. Ponieważ chcieliśmy mieć możliwość korzystania w saunie z kąpieli suchych i parowych, zdecydowaliśmy się na piec dwufunkcyjny – z generatorem pary.

Na saunę przeznaczyliśmy wydzieloną ścianką działową część piwnicy

Piec obudowany jest listewkami, by zminimalizować ryzyko poparzenia się

Zdecydowaliśmy się na drzwi z przydymionego hartowanego szkła

Na saunę przeznaczyliśmy wydzieloną ścianką działową część piwnicy
Piec obudowany jest listewkami, by zminimalizować ryzyko poparzenia się
Zdecydowaliśmy się na drzwi z przydymionego hartowanego szkła
Rady i przestrogi:
 • Warto zwrócić uwagę na użyte drewno, a dokładniej jego grubość (my mamy 14 mm) i jakość (my mamy świerk skandynawski). Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, dopóki nie kupiliśmy naszej sauny. Teraz porównując naszą saunę do publicznych, w których bywamy na wyjazdach widzimy, że czasem deski w nich są ciemne, mają wypadające sęki, a nawet z niektórych leci żywica. U nas na szczęście tak się nie dzieje, a korzystamy z sauny już od ponad roku.

 • Trafioną decyzją był też sterownik zewnętrzny. I tu znowu zrozumieliśmy to, będąc u znajomych, którzy mają saunę ze sterowaniem na piecu. To bardzo niekomfortowe i nieprecyzyjne rozwiązanie.

 • Dobrą decyzją było też zamontowanie w saunie oprócz szklanych drzwi dużego okna, które doświetla saunę z zewnątrz. Podczas kąpieli nie mamy wrażenia, że jesteśmy zamknięci w drewnianym, ciemnym pudełku. Musieliśmy za to dopłacić, ale było warto.

 • Polecam również instalację alarmową. Ok. 30–40 cm nad posadzką mamy umieszczony czerwony przycisk, który po naciśnięciu uruchamia alarm dźwiękowy. Nam już ten przycisk się raz przydał, kiedy ojciec zapragnął sprawdzić jak długo może przebywać w saunie podczas jednego seansu. Upadł na posadzkę i naciskając przycisk zaalarmował żonę, która pomogła mu wyjść z sauny. Nie wiem, co by było, gdybyśmy nie mieli tego alarmu.

 • Coś czego żałujemy, to zakup pieca z parownikiem. W praktyce okazało się, że bardzo rzadko korzystamy z kąpieli parowych. Niepotrzebnie więc wydaliśmy pieniądze na droższy, bo dwufunkcyjny piec.

Koszty: sauna Saunet Ori-sauna o linii tradycyjnej z piecem, akcesoriami i montażem kosztowała 14 451 zł.

Jednocześnie z sauny może korzystać 5 osób siedzących lub 2–3 leżące

Jednocześnie z sauny może korzystać 5 osób siedzących lub 2–3 leżące

 Joanna Dąbrowska

 

aktualizacja: 2011-12-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a mozna jakies fotki? opis jak sie sprawuje , generalnie jak wygladaja koszta utrzymania

wuwok

01 Gru 2011, 16:44

Ja kupiłem sobie oryginalną infrasaunę, czyli saunę na podczerwień. Niestety nie stać mnie na wydanie 14 tyś więc musiałem szukać czegoś tańszego. Na szczęścia infrasauna sprawdza się super, drewno to jodła kanadyjska, też mam dwa sterowniki. Pozdrawiam!.

Gość Magnum

01 Gru 2011, 16:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze