Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna fińska - dobór pomieszczenia, wentylacja, elektryka

Sauna fińska - dobór pomieszczenia, wentylacja, elektryka

Najkorzystniej zaplanować pomieszczenie na saunę na etapie projektu. Nie musimy od razu inwestować w jego wyposażenie, może ono pozostać puste i czekać na lepszy moment. Ważne jednak, aby miało własną wentylację i doprowadzone zasilanie elektryczne.

Wentylacja sauny fińskiej

Kabin sauny fińskiej nie podłącza się nigdy bezpośrednio do kanału wentylacyjnego tego wnętrza. Sauny wyposażone są we własny system wentylacyjny (powietrze dostaje się przez otwór w dolnej części kabiny, a wydostaje z niej specjalnym kanałem wentylacyjnym w górnej części. Następnie powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia kanałem wentylacji grawitacyjnej).

Żeby zapewnić cyrkulację powietrza wokół kabiny, należy zachować przynajmniej 30 mm odstęp między ścianą pomieszczenia a ścianą kabiny.

Instalacja elektryczna w saunie fińskiej

Dodatkowe urządzenia elektryczne takie jak oświetlenie czy zegary, powinny mieć oddzielny obwód. Instalację elektryczną należy rozprowadzać przy użyciu specjalnych, silikonowych przewodów elektrycznych, odpornych na działanie wysokiej temperatury.

Odpływ wody w saunie fińskiej

Ponadto w podłodze (w miejscu przeznaczonym na kabinę) warto zaplanować odpływ wody. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy zwolennikami kąpieli parowej, podczas której na posadzce zbiera się sporo wody.

Uwaga! W odpływie należy uwzględnić syfon, który uniemożliwi zasysanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Kratki nie wolno umieszczać pod piecem.

Wielkość sauny fińskiej

O saunach niewielkich rozmiarów można pomyśleć np. przy okazji remontu łazienki, w miejsce wanny możemy wstawić tego typu małe kabiny (fot. Harvialand)

Na kabinę sauny można także przeznaczyć część istniejącej łazienki. Istotne, aby ta spełniała powyższe warunki, a także miała nienasiąkliwą posadzkę (gres, terakota). Posadzka nie jest bowiem elementem konstrukcyjnym sauny – stanowi jedynie podłoże pod nią. Dodatkowo luźno układa się na niej drewniane kratki.

Wielkość pomieszczenia na saunę zależy od naszych preferencji, sauna może mieć dowolne wymiary. Ważne jednak, żeby nie była zbyt mała; w ciasnej może być nam niewygodnie i zamiast odpoczywać – będziemy się męczyć. Pełen komfort kąpieli uzyskamy w kabinie, w której będziemy mogli odpoczywać w pozycji leżącej (wówczas nagrzewa się całe ciało), zatem jeden z boków sauny powinien mieć długość co najmniej 2 m.

Przy mniejszej kubaturze rozważamy saunę do zabiegu tylko na siedząco – na jedną osobę dorosłą w pozycji siedzącej powinno przypadać 60 cm ławki górnej. Najczęściej spotykane wymiary sauny to 2 x 1,6 m lub 2 x 2 m o wysokości przynajmniej 2 m, która umożliwia wygodne siedzenie na górnych ławkach.

Sama kabina sauny może zostać zbudowana na miejscu i dostosowana do kształtu wnętrza (załamań ścian lub/i sufitu) lub złożona z gotowych prefabrykowanych elementów (ścian, sufitu, podłogi, ławek). Taką saunę wybierzemy z oferty rynkowej (kabiny prefabrykowane dostępne są w wymiarach od 1,2 x 1,2 do 3 x 2,5 m) lub zamówić według indywidualnych potrzeb.

Gdzie powinno być pomieszczenie na saunę?

Marek Brodacki - ekspert i wieloletni praktyk, właściciela firmy produkującej i montującej sauny: W przypadku instalacji takich jak sauny, które mają służyć dla zdrowia i wypoczynku ich posiadaczy, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wygodę podczas zażywania kąpieli. Jest to bardzo ważne, aby zaplanować oraz wykonać saunę w taki sposób i tam, gdzie najlepiej posłuży swoim właścicielom.

Sauny, z uwagi na specyfikę kąpieli, powinny być urządzone w pobliżu prysznica lub odpowiednio przygotowanego miejsca do schładzania ciała (wanny, balii z zimną wodą). Na komfort użytkowania tego typu instalacji wpływa również swobodna możliwość przebrania się bądź wytarcia przed i po kąpieli, a więc warto zaplanować chociaż mały kącik, w którym spokojnie się przebierzemy, wytrzemy, i odpoczniemy po zabiegu.

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Klafs

aktualizacja: 2014-06-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

w artykule "Sauna fińska - dobór pomieszczenia, wentylacja, elektryka" jest zdanie:"Uwaga!... Kratki nie wolno umieszczać pod piecem". Natomiast w atykule "Kabina sauny - budowa, rodzaje" jest fraza:"W podłodze kabiny (pod piecem) warto zrobić odpływ wody, zwłaszcza w saunie parowej" ...

Gość edek

17 Maj 2015, 18:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze