Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Kabina sauny - budowa, rodzaje

Miłośnicy tradycji mogą zdecydować się na budowę klasycznej drewnianej sauny z ławami i piecem, jednak obecnie najczęściej montowane są jedno- lub dwuosobowe kabiny prefabrykowane – o nowocześniejszym wyglądzie, nierzadko z przeszklonymi ściankami. W każdym przypadku warto zlecić fachowcom wykonanie projektu sauny – w tym także komputerowej wizualizację jej wnętrza.

Kabina sauny - budowa, rodzaje

Na konstrukcję kabiny używa się drewna wysokiej jakości, z jak najmniejszą ilością sęków, odpornego na działanie temperatury i wilgoci. Na ogół jest to odżywiczone drewno wolno rosnących drzew iglastych – świerka skandynawskiego, skandynawskiej sosny bezsęcznej, jodły, cedru kanadyjskiego. Spośród gatunków krajowych, najbardziej polecana jest osika. Drzwi kabiny wykonuje się z tego samego drewna co ściany, bądź ze szkła hartowanego, przezroczystego lub barwionego. Pamiętajmy, że powinny otwierać się na zewnątrz. Aby sauna szybko się nagrzewała, w ściankach umieszcza się izolację termiczną z wełny mineralnej, grubości 4,5–10 cm.

Przykładowy schemat wnętrza sauny, wraz z wymiarami
Przykładowy schemat wnętrza sauny, wraz z wymiarami

Jeśli chodzi o wykończenie ścianek – od zewnątrz można zastosować dowolny materiał (drewno, płytę pilśniową, gipsową bądź glazurę), zaś od wewnątrz zwykle jest to boazeria grubości przynajmniej 1,2 cm. Możemy wybrać jasne drewno świerku skandynawskiego, osiki, bądź ciemne – cedru kanadyjskiego czy parzonej osiki. Na podłodze z płytek ceramicznych, którymi wykończona jest podłoga pomieszczenia, układane są drewniane kratki. Łatwo się je podnosi, dzięki czemu bez problemu można myć podłogę.

Ławki buduje się przeważnie z drewna poddanego obróbce termicznej – osikowego lub abachi, czyli tzw. zimnego drewna, które nie chłonie wilgoci i pozostaje chłodne, pomimo wysokiej temperatury. Uzupełnieniem wnętrza sauny mogą być pionowe przesłony i oparcia. Przyda się też oświetlenie, montowane na ściankach lub przy zagłówkach, nigdy bezpośrednio nad piecem.

Nowoczesne, przeszklone sauny są ciekawym elementem wystroju pokoi gościnnych i sypialni
Nowoczesne, przeszklone sauny są ciekawym elementem wystroju pokoi gościnnych i sypialni (fot. Klafs)
Przeczytaj również: Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Duravit

aktualizacja: 2017-02-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nie jest tutaj wszystko zamieszczone, a niektóre informacje są błędnie podane! Np. dot. wentylacji! Bazowałem na tym tekście budując saunę i miałem z nią problemy przy użytkowaniu.Niuansy w budowie sauny - sam się o tym przekonałem - są bardzo ważne.

Gość Damian

27 Kwi 2014, 11:42

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze