Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Piec - serce sauny

W saunie można korzystać z różnych rodzajów kąpieli – suchej, mokrej, parowej – zależnie od panującej wewnątrz temperatury i wilgotności. Zróżnicowane warunki zapewniają dziś nowoczesne piece elektryczne.

Piec - serce sauny

Piece jednofunkcyjne wyposażone są w grzałki ogrzewające specjalne kamienie (nie można używać kamieni polnych). Podczas zabiegu kamienie polewa się niewielką ilością wody, zwiększając wilgotność powietrza. Piece dwufunkcyjne (kombi) mają wbudowany generator pary (parownik) i ewentualnie pojemnik na zioła. Przepuszczana przez zioła para wodna działa jak naturalna inhalacja. Urządzenie takie służy również do aromaterapii.

Seans z parą można też uzyskać, stosując tradycyjny piec jednofunkcyjny i generator pary, umieszczany na zewnątrz kabiny (maksimum 15 cm od niej). Podłącza się do niego zimną wodę, która podgrzewana jest w nim do temperatury wrzenia, a powstająca para przedostaje się do kabiny miedzianą rurką. Jej wylot powinien znajdować się nad piecem.

Piec do sauny
Dobór pieca należy powierzyć specjaliście z firmy produkującej sauny – dopasuje on moc urządzenia. Pracą pieca najwygodniej zarządzać za pomocą sterownika z ekranem dotykowym, montowanym na wewnętrznej lub zewnętrznej ściance kabiny. (fot. Tylo-Koperfam)

Powinniśmy się też zaopatrzyć w rozmaite akcesoria – wiaderko na wodę (ceber), łyżkę do polewania kamieni oraz termometr i higrometr – do kontroli temperatury i wilgotności w saunie.

Do zabiegu niezbędne są akcesoria, takie jak wiaderko i łyżka do polewania wodą kamieni
Do zabiegu niezbędne są akcesoria, takie jak wiaderko i łyżka do polewania wodą kamieni. (fot. Wandex)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierające: L. Jampolska

aktualizacja: 2017-02-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nie napisano bardzo istotnej rzeczy.. piec do sauny powinien być uziemiony, powinny być wykonane połączenia wyrównanwcze, zabezpieczenie poza bezpiecznikiem to wyłącznik różnicowy 10mA, oraz odpowiedni kabel połączeniowy odporny na temperaturę do 260*C.

Gość iks

25 Wrz 2010, 17:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze