Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Wanny SPA

Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele do hydromasażu pozwalają nam korzystać z leczniczych właściwości wodnych terapii we własnym domu. To już nie tylko higiena i zdrowie, to nowy styl życia, który zamiast stresu i wiecznego pośpiechu, proponuje głęboki relaks, harmonię duszy i ciała.

Obudowa wanny skomponowana z podłogą tarasu
Obudowa wanny skomponowana z podłogą tarasu (fot. Kompleks).
Wanny SPA są kilkuosobowe, może się w nich kąpać jednocześnie od dwóch do ośmiu osób, co sprawia, że są znakomitym miejscem do wspólnego spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Warto wybrać taki model wanny, który pozwoli obok kąpieli zażywać także innych przyjemności - aromaterapii, masażu czy chrometerapii.

Główną cechą, która czyni wanny SPA szczególnie atrakcyjnymi, jest fakt, że znakomicie nadają się do zainstalowania na zewnątrz - w ogrodzie lub na tarasie - dzięki czemu można z nich korzystać nawet pośród śnieżnych zasp.

Niecki mogą być wyposażone w półki do siedzenia, ale są też takie, w których jedna osoba będzie mogła popływać (długie na ponad 4,5 m i niezbyt szerokie). Oczywiście im większa wanna, tym większa pojemność, a zatem nie tylko koszt zakupu, ale też eksploatacji.

Wanny SPA mogą być wolno stojące, tzw. kompaktowe lub przeznaczone do zabudowy. Opróżnioną z wody małą wannę kompaktową kilka osób z łatwością przeniesie w inne miejsce. Wannę do zabudowy można wpuścić w podłoże lub ustawić na specjalnym stelażu i obudować trwałą konstrukcją.

Wanny SPA napełnia się z węża ogrodowego, ale cała instalacja umożliwiająca hydromasaż, obieg i czyszczenie wody znajduje się w obudowie wanny SPA. Lepszy system filtracji, stosowany w wannach do zabudowy, pozwala na rzadszą wymianę wody – nawet raz na pół roku. Z kolei rynna przelewowa, której pozbawione są wanny kompaktowe, pozwala „ratować” wychlapaną podczas kąpieli wodę. Przekazuje ją bowiem do filtra, skąd wpompowywana jest z powrotem do niecki.

Oprócz hydromasażu w wannie SPA możemy też korzystać z innych rodzajów terapii.

Wanna SPA
 Wanna SPA - nieodłączny element wyposażenia pokoju kąpielowego (fot. Pool-Spa).
Aromaterapia to leczenie zapachem. Polega na dodawaniu bezpośrednio do wody w wannie lub do wtłaczanego przez dysze powietrza olejków zapachowych. Jest ich cała gama i warto najpierw poznać działanie poszczególnych aromatów.

Chromoterapia czyli leczenie światłem, polega na umieszczeniu w wannie podwodnego oświetlenia. Może ono mieć różne kolory. Także w tym przypadku warto dowiedzieć, się, jak oddziałują one na organizm człowieka.

Muzykoterapia polega na kojącym działaniu muzyki. Systemy audio są wyposażane w wysokiej klasy głośniki umieszczane w obudowie wanny. Mogą być połączone z własnym odtwarzaczem lub z domowych sprzętem grającym. Ale stojący obok urządzenia tradycyjny odtwarzacz też spełni swoje zadanie.

Minibaseny różnią się wielkością, wyposażeniem, liczbą dysz masujących, barwą niecek i obudów. Największą atrakcją jest, oczywiście, możliwość hydromasażu. Najczęściej stosuje się dysze punktowe – z regulowanym kierunkiem strumienia wody, kilkupunktowe – z jednej dyszy wypływa kilka strumieni – oraz wirowe (obracają się, gdy przepływa przez nie napowietrzona woda). Oprócz tego możemy mieć bicze podwodne – dysze wpuszczające do wanny wodę z bardzo dużą siłą czy kaskady, montowane na krawędzi wanny.

Wanna SPA ze zdalnym sterowaniem
Niektóre modele są wyposażone w zdalne sterowanie
(fot. Minibaseny.pl).
Na co zwracać uwagę - informacje praktyczne

Instalacja wanny SPA musi być wykonana przez wyspecjalizowaną ekipę - najlepiej polecaną przez firmę, która sprzedała nam wannę. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów technicznych, tak aby użytkowanie wanny sprawiało nam maksimum przyjemności.

Jakość masażu zależy nie tylko od jego rodzaju, ale też od liczby dysz zamontowanych w wannie. Liczba dysz jest uzależniona przede wszystkim od kształtu i wielkości wanny. Najczęściej producenci proponują standardową liczbę dysz określonego rodzaju, a dodatkowe dysze - można zamówić jako opcję i trzeba za nie dopłacić. Aby hydromasaż przynosił odpowiednie efekty, w wannie powinny być co najmniej 3-4 dysze.

Łazienka powinna mieć bardzo dobrą wentylację, gdyż w trakcie zażywania hydromasażu wydziela się znacznie więcej wilgoci niż podczas tradycyjnej kąpieli. Niektórzy twierdzą, że powierzchnia łazienki nie powinna być mniejsza niż 7-8 m². Tylko wówczas, przy założeniu sprawnej i efektywnej wentylacji, mamy pewność, że woda nie będzie wykraplała się na ścianach pomieszczenia.

Podłoże, na którym ma stanąć wanna, powinno być wypoziomowane. Wanny SPA są najczęściej ustawiane na specjalnych stelażach aluminiowych lub na nóżkach. Podczas hydromasażu cała niecka wanny delikatnie drga, dlatego nie powinna być ona sztywno połączona ze ścianą, ani podłogą. Wąskie szczeliny dystansowe można wypełnić sprężystym silikonem. Z jednej strony zapewni to szczelność na styku wanny ze ścianą, a z drugiej – nie pozwoli na odkształcanie się obu tych powierzchni na skutek tarcia czy drgań.

Przód wanny SPA jest najczęściej obudowany. Najpraktyczniejsze są gotowe obudowy, dostosowane do określonego typu wanny. W razie awarii można je bezproblemowo zdemontować, a dostęp do "wnętrza" urządzenia nie jest w żaden sposób ograniczony. Można jednak obudować wannę SPA płytkami, pod warunkiem pozostawienia otworów rewizyjnych, przez które w razie awarii będzie można dostać się do elementów instalacji. Oczywiście wannę można również wpuścić w podłogę, pamiętając o odpowiedniej wentylacji przestrzeni pod urządzeniem i dostępności do elementów systemu.

Woda w wannie SPA może być podgrzewana do temperatury ok. 40°C. Jej stygnięciu zapobiega izolacja cieplna z pianki poliuretanowej, którą jest otoczona niecka. W wannach kompaktowych jest fabrycznie umieszczona pod obudową. W przypadku wanny do zabudowy izolację trzeba będzie dokupić.

Wanna SPA w ogrodzie
 Wanna SPA wkomponowana w przydomowy ogród (fot. Kompleks)

Wannę z hydromasażem trzeba dezynfekować zgodnie z zaleceniami producenta nawet, gdy nie była używana. To przedłuży sprawność systemu, zapewni odpowiednią higienę i zapobiegnie rozwojowi szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów. Można to robić ręcznie, dodając do wody zalecane przez producenta środki dezynfekujące.

Bardziej skomplikowane i droższe systemy dezynfekcji uruchamiają się automatycznie po każdej kąpieli. Niektóre modele wanien SPA mają również zainstalowane funkcje automatycznego osuszania kanałów powietrznych oraz ozonowania powietrza, co również sprzyja zachowaniu czystości.

Na rynku są dostępne tworzywa antybakteryjne - dzięki dodatkowi specjalnej substancji w wykonanych z nich rurach, wężach i dyszach nie rozwijają się mikroorganizmy.

Pokrywy w zimie opóźniają stygnięcie, a poza tym zabezpieczają wodę przed liśćmi oraz zanieczyszczeniami i zmniejszają jej parowanie.

Planując kąpiele w zimie pamiętajmy jednak o najważniejszym - jeżeli nie mamy duszy morsa, warto tak ustawić nasz minibasen, aby droga do domu była jak najkrótsza.

aktualizacja: 2009-07-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze