Kominek a wentylacja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-07-04 05:15:42
Kominek a wentylacja

Nie można stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, natomiast dozwolona jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa.

W pomieszczeniach z mechaniczną wentylacją wyciągową nie mogą pracować kominki, chyba że mają całkowicie szczelną komorę spalania, a powietrze doprowadzane jest do nich z zewnątrz, bezpośrednio do paleniska, a takich kominków jest na rynku niewiele. Podciśnienie mogłoby wywołać odwrócenie ciągu kominowego i przedostanie się dymu do pomieszczenia.

 

Dozwolona jest za to mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa, czyli dostarczająca co najmniej tyle powietrza do pomieszczenia, ile jest z niego usuwane. W praktyce spełnienie tego warunku jest trudne, bo gdy palimy w kominku, to powietrze usuwane jest zarówno kanałem wentylacyjnym, jak i przez komin.

 

Przepisy mówią zaś, że ilość powietrza dostarczanego do kominka zamkniętego (z wkładem) musi wynosić co najmniej 10 m3/h na każdy kW mocy cieplnej kominka. Dla typowego kominka 14 kW daje to dodatkowe 140 m3/h. Natomiast dla kominka otwartego te wartości są kilkakrotnie większe (uzależnione od wielkości otworu paleniska) i zwykle przekraczają całkowitą wydajność domowej centrali wentylacyjnej.

 

Także dostarczenie powietrza do kominka w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną często jest wadliwe. Typowe rozwiązanie to rura (kanał) w podłodze doprowadzająca powietrze w pobliże paleniska. Jednak przekrój tej rury zwykle jest zbyt mały. Pole przekroju powinno wynosić ok. 200 cm2 – tyle mają kratki doprowadzające powietrze do kotłowni czy typowe kanały wentylacyjne. Odpowiada to średnicy rury 15 cm, tyle że z oszczędności często stosowana jest zwykła rura kanalizacyjna średnicy 10 cm. Jednak jej pole przekroju do zaledwie ok. 80 cm2.

 NIE MOŻE WSPÓŁPRACOWAĆ Z KOMINKIEM  MOŻE WSPÓŁPRACOWAĆ Z KOMINKIEM
Wentylacja mechaniczna wyciągowa. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.
Wentylacja mechaniczna wyciągowa. Powietrze trafia do domu przez nawiewniki lub nieszczelności, ale usuwa je wentylator. Można zastosować jeden centralny lub kilka w odrębnych kanałach wentylacyjnych Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Powietrze jest dostarczane do pomieszczeń, a także usuwane z domu specjalnymi przewodami. Jego ruch wymuszają wentylatory umieszczone w centrali

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Roman

16 Nov 2010, 22:28

Dziękuję. A jeżeli chodzi o rodzaj kominka, czy musi to byc kominek z zamkniętą komorą spalania? (przy wentylacji nawiewowo-wywiewnej).

15 Nov 2010, 09:16

Cytat Niestety nie rozumiem komentarzy, którwe nie odpowiedzialy na moje pytania. Buduję nowy dom i w planie mam zamiar instalację mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewna. Czy w tym przypadku nie muszę doprowadzać dodatkowego powietrza do ...

Gość Roman

14 Nov 2010, 20:48

Niestety nie rozumiem komentarzy, którwe nie odpowiedzialy na moje pytania. Buduję nowy dom i w planie mam zamiar instalację mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewna. Czy w tym przypadku nie muszę doprowadzać dodatkowego powietrza do kominka rurą? Czy muszę zakladać kratkę wentylacyjna ...

05 Nov 2010, 07:32

Cytat Buduję nowy dom i w planie mam zamiar instalację mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewna. Czy w tym przypadku nie muszę doprowadzać dodatkowego powietrza do kominka rurą?Czy muszę zakladać kratkę wentylacyjna do wentylacji grawitacyjnej?. ...

04 Nov 2010, 23:34

wkład musi być dostosowany do takiego domu, dodatkowe powietrze jest potrzebne, ale sam wkład musi byc szczelny- mieć zamknięta komorę spalania.z resztą wszystko jest w artykule!

Gość Roman

04 Nov 2010, 20:06

Buduję nowy dom i w planie mam zamiar instalację mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewna. Czy w tym przypadku nie muszę doprowadzać dodatkowego powietrza do kominka rurą? Czy muszę zakladać kratkę wentylacyjna do wentylacji grawitacyjnej?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!