Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Montaż klimatyzatora - błędy wykonawcze

Rodzajów klimatyzatorów jest wiele, podpowiadamy, który wybrać i jak prawidłowo go zamontować, by ustrzec się częstych wizyt serwisantów.

Montaż klimatyzatora - błędy wykonawcze

Nieodpowiednia moc klimatyzatora.

Właściwy obór mocy urządzeń ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowej pracy instalacji klimatyzacyjnej. Jeśli moc będzie zbyt mała, to z pewnością nie będziemy zadowoleni. Cel – obniżenie temperatury do komfortowego poziomu – nie zostanie osiągnięty.

Z kolei moc zbyt duża, również oznacza kłopoty. Klimatyzator będzie działał w krótkich cyklach, bowiem kilka lub kilkanaście minut wystarczy mu do obniżenia temperatury, potem jednak będzie musiał się wyłączyć, żeby zbytnio nie wyziębić pomieszczenia. I tak w koło, gdyż temperatura po niedługim czasie znów wzrośnie. Klimatyzatory, które mogą pracować ze zmienną mocą, tzw. inwertery, też do końca nie rozwiązują problemu. W ich przypadku zużycie prądu przy pracy ze zredukowaną mocą jest większe, niż gdyby wykorzystać sprzęt o niższej mocy nominalnej. No i za urządzenia o wysokiej mocy zapłacimy więcej.

Złe odczytanie mocy klimatyzatora.

Amator może łatwo pomylić moc chłodniczą z elektryczną (pobieraną z sieci), która jest zawsze wyraźnie mniejsza od mocy chłodniczej. Moc chłodnicza to podstawowy parametr każdego klimatyzatora. Bywa ona obliczana w różny sposób, co może uniemożliwić porównanie różnych urządzeń. Jednak obecnie wszystkie nowe urządzenia powinny mieć etykietę energetyczną – podobnie jak pralki czy lodówki.

Porównywanie klimatyzatorów przenośnych ze stacjonarnymi.

Bezsensowne jest porównywanie mocy klimatyzatora typu monoblok z klimatyzatorem split. Producenci monobloków na ogół podają samą moc chłodniczą sprężarki, tyle że ma się ona zwykle nijak do rzeczywistej wydajności urządzenia ustawionego w pomieszczeniu.

Wszystko dlatego, że korzystając z klimatyzatora monoblokowego jesteśmy zmuszeni do otwarcia okna, przez które wystawiamy rurę wyrzucającą gorące powietrze. Otwarcie okna powoduje zaś zupełnie niekontrolowany napływ ciepłego powietrza zewnętrznego, które miesza się z ochłodzonym powietrzem w pomieszczeniu. To zjawisko można nieco ograniczyć przez wystawienie rury przez specjalnie przygotowany niewielki otwór, zamiast wprost przez okno. Chociaż sam wyrzut powietrza wytwarza w klimatyzowanym pomieszczeniu znaczne podciśnienie i na miejsce powietrza usuniętego i tak będzie zasysane powietrze z otoczenia – bilans cieplny będzie zależał od jego ilości i temperatury.

Klimatyzator przenośny.
Klimatyzator przenośny. fot. TKL

Jeśli zaś w tym wnętrzu pracuje klimatyzator typu split, to chłodzi powietrze krążące w pomieszczeniu, a za wymianę właściwej ilości powietrza odpowiada normalnie funkcjonująca instalacja wentylacyjna.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split może mieć obudowę białą
(fot. KLIMA-THERM)
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split może mieć obudowę dekoracyjną
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split może mieć obudowę białą lub dekoracyjną (b SAMSUNG).

Niewłaściwe umieszczenie jednostki zewnętrznej.

Jednostka zewnętrzna powinna znaleźć się w miejscu zacienionym i przewiewnym, gdzie nie będzie problemu z wymianą powietrza przez jej wentylator. A to właśnie powietrze ostatecznie odbiera ciepło. Nie należy więc umieszczać jednostek zewnętrznych w pełnym słońcu, bo tam będą się nagrzewać i pracować mało efektywnie. Trzeba pamiętać, że klimatyzator musi stać na solidnej podstawie – zależnie od warunków, może to być zestaw podpór mocowany do ściany lub cokół ustawiony na ziemi. W tym ostatnim przypadku, zalecana wysokość cokołu to ok. 0,5 m – z urządzeniem nie będzie się stykał topniejący śnieg, opadłe liście itd. Nie będą go też moczyć odpryskujące od ziemi krople deszczu. Obszar wokół cokołu dobrze jest wysypać żwirem albo tłuczniem, bowiem nie odbija się od niego padający deszcz.

Nieodpowiedni odpływ kondensatu.

Z ochładzanego powietrza wytrąca się wilgoć, którą trzeba usunąć. Klimatyzatory przenośne mają tacę, na którą ona spływa i nie można zapomnieć o jej częstym opróżnianiu. Dość popularnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie rurki przez ścianę zewnętrzną na grunt. Jednak musi ona być tak ukształtowana, żeby woda nie moczyła elewacji i zdecydowanie odradza się jej odprowadzanie na opaskę z kostki brukowej wokół domu. Na takim podłożu pozostają wyraźne ślady. Problemu nie będzie w przypadku opaski ze żwiru lub tłucznia.

Zbyt duża powierzchnia przeszkleń szczególnie na nasłonecznionej elewacji.

Duże przeszklenia są efektowne, ale jeśli nie zamontujemy na nich osłon (rolet zewnętrznych lub markiz), to latem staną się utrapieniem, bowiem przenikające przez nie słońce będzie nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. W takim domu będzie latem bardzo gorąco (nawet ponad 30°C), nawet jeśli jest to budynek z dobrą izolacją termiczną.

Chłodniej będzie w budynku położonym wśród drzew. Szukając działki, na której zbudujemy dom, unikajmy terenów otwartych o silnym nasłonecznieniu, a projektując dom – zbyt dużej liczby okien na ścianie południowej lub zachodniej. Warto też pamiętać, że dom zbudowany z tradycyjnych materiałów – cegły pełnej, silikatów czy betonu, ma ogromną masę i pochłania znacznie więcej energii niż budynek wzniesiony z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej czy jako szkieletowy. W domu o dużej masie skutków intensywnych, ale krótkotrwałych upałów nie odczujemy – nie zdąży się nagrzać.

Nieskuteczna wentylacja.

Błędy popełniane w instalacji klimatyzacji
(fot. Klima Therm)

Decydując się na zakup klimatyzatorów, pamiętajmy, że pracują one wyłącznie na powietrzu recyrkulowanym, czyli takim, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia i dlatego nie mogą zastąpić wentylacji. Zatem musimy także wykonać niezależny system wentylacyjny i kontrolować jego pracę. Na skutek niewydolnej wentylacji chłodzone przez klimatyzator nieświeże powietrze może powodować złe samopoczucie mieszkańców.

Kupno klimatyzatora bez odpowiednich filtrów.

Klimatyzatory wymuszają ruch powietrza w pomieszczeniu i powodują wznoszenie kurzu. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie w klimatyzatorze odpowiedniego systemu filtracji, który usunie zanieczyszczenia występujące w powietrzu. W tanich klimatyzatorach są to filtry mechaniczne, można jednak zastosować droższe i skuteczniejsze filtry usuwające oprócz kurzu inne zawieszone w powietrzu drobiny, np. pył, dym papierosowy lub nawet zapachy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych filtrów, często mają one podobne działanie, ale inną nazwę, gdyż pochodzą od różnych producentów. Warto więc indywidualnie ze sprzedawcą dobrać filtr odpowiedni do własnych potrzeb.

Samodzielny montaż.

Niefachowy montaż to nie tylko trudności z właściwym zainstalowaniem klimatyzatora, ale przede wszystkim ryzyko częstych awarii i utraty gwarancji, która w przypadku większości urządzeń traci ważność, jeśli urządzenie nie jest montowane przez autoryzowaną ekipę.

Umieszczenie klimatyzatora w niewłaściwym miejscu.

Decydując się na klimatyzację, pamiętajmy, żeby strumień zimnego powietrza nie był skierowany na miejsca, gdzie później będziemy często przebywać: biurko, kącik wypoczynkowy, łóżko w sypialni. Nie będzie to przyjemnością i prawdopodobnie skończy się przeziębieniem, a potem – wyłączeniem klimatyzacji.

Niewykonywanie okresowych przeglądów.

Zaniedbanie czynności konserwacyjnych wcześniej lub później doprowadzi do spadku jakości chłodzenia, a w końcu do awarii. Dlatego też dwa razy do roku konieczne jest zlecenie specjalistycznej firmie wykonanie przeglądu, który powinien obejmować m.in.: odgrzybienie i oczyszczenie skraplacza i parownika oraz sprawdzenie ciśnień w układzie chłodzenia.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

zły tytuł, nabijanie kliknięć - to nie błędy wykonawcze tylko zalecenia....

Gość yf

05 Lip 2012, 22:23

Ale ten cały syf którym straszysz, a który podobno rośnie na wymienniku i powoli zabija, to jak przez te wszystkie filtry przechodzi?W użytku domowym wystarczy dbać o stan filtrów.W rozbudowanych systemach, przesyłających obrobione powietrze kanałami to inna sprawa.Po za tym przytoczona ...

Jani_63

03 Lip 2011, 10:52

bzdury kolego piszesz, w klimatyzatorze skrapla się woda, która płynie po lamelach wymiennika, pomiędzy tymi samymi lamelami chłodzone jest powietrze, wszystkie kurze i pyły przyklejają się do mokrej powierzchni i sobie tam zostają, aby się rozmnożyć, brudna klima to skupisko pleśni ...

Gość ja

02 Lip 2011, 18:57

Artykuł niestety nie podoba mi się. Nic konkretnego i pomysłowego. Tak jak w większości pism, zachęcający do płacenia w każdym zakresie za ekipy montujące, zajmujące się przeglądami itp. Jakby tak się rozczulać nad każdym aspektem domu, jak się promuje w takich artykułach, ...

Gość czytelnik

03 Maj 2011, 11:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
3 modele oczyszczaczy powietrza firmy Goclever
3 modele oczyszczaczy powietrza firmy Goclever Firma Goclever wprowadziła do oferty 3 modele oczyszczaczy powietrza, przeznaczonych do użytku domowego. Są wyposażone w kilkustopniowe filtry, ...
System wentylacji i filtracji Schüco VentoLife
System wentylacji i filtracji Schüco VentoLife Marka Schüco proponuje nowatorski system wentylacji i filtracji w jednym Schüco VentoLife, który jest integrowany z oknem lub fasadą aluminiową.
Sharp KC D50EUW - dom i biuro bez smogu
Sharp KC D50EUW - dom i biuro bez smogu Z myślą o tych, którzy obawiają się smogu w domu i w biurze, powstały oczyszczacze powietrza nowej generacji Sharp KC-D.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze