Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Czy warto zainstalować gruntowy wymiennik ciepła?

Artykuł na: 4-5 minut

Wentylacja z rekuperatorem to nie jedyne energooszczędne rozwiązanie. Warta rozważenia jest także inwestycja w gruntowy wymiennik ciepła (GWC).

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD


Jednak od razu musimy zdawać sobie sprawę, że oszczędności w zimie będą mniejsze niż uzyskiwane dzięki rekuperacji, za to gruntowy wymiennik ciepła (GWC) z powodzeniem sprawdza się do chłodzenia powietrza w lecie, bo różnica pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza jest wówczas duża, sięgająca 20°C. Jednak, to technologia dość słabo znana inwestorom (a bywa, że i wykonawcom!), i zdarzają się rozwiązania zdecydowanie nietrafione.

 

A co powiesz o żwirowym GWC pod garażem? Czy to dobry pomysł?

 

Zrobić można, ale ja zawsze jestem przeczulony na to, że ktoś coś spartoli przy montażu i jednak trzeba będzie się do tego dostać. Ja zrobiłbym to pod trawnikiem, parę metrów powierzchni to nie kłopot, a dostęp (odpukać!) łatwy.

 


Obawy jak najbardziej uzasadnione, ale nikt nie zwrócił uwagi na jeszcze jeden, nie mniej istotny aspekt. Jeśli GWC ma służyć do podgrzewania powietrza w sezonie zimowym, to musi mieć możliwość regeneracji – uzupełnienia ciepła, które oddało. A termiczna regeneracja gruntu następuje głównie dzięki wodom opadowym i bezpośredniemu oddziaływaniu słońca. Grunt powinien być w związku z tym wystawiony na słońce i deszcz, a ten znajdujący się pod podłogą garażu niewątpliwie tych warunków nie spełnia.

Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów
Gruntowy wymiennik ciepła pozwala oszczędzić nieco energii potrzebnej do ogrzewania, ale przede wszystkim jego działanie docenimy w czasie upałów

Czasem też internautów ponosi fantazja i planują rozwiązania, nie dość, że nieskuteczne, to jeszcze potwornie drogie.

 

Poczytałem o różnych typach GWC i w każdym z nich dostrzegam zalety i wady. Chciałbym zrobić GWC żwirowe, ale skąd na Pomorzu wziąć otoczaki w rozsądnej cenie?

 

Otoczaki można zastąpić kruszywem, to niestety znacznie pogarsza parametry GWC i dochodzi jeszcze jeden element, który dla mnie ma znaczenie, tj. promieniowanie. Większość dostępnych kruszyw charakteryzuje się wysokim promieniowaniem. Nie chcę dyskutować jaki faktycznie ma to wpływ na zdrowie, dla mnie jednak ma to znaczenie, nawet psychologiczne.

 

Będąc na zakupach w jednym z marketów budowlanych wpadła mi myśl, aby do budowy GWC wykorzystać cegły klinkierowe – kratówki.

 

Dlaczego klinkier? Bo ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i jest odporny na wilgoć.

 

Czemu akurat klinkier? Jest nienasiąkliwy, co mocno kładzie sprawę! Ma być nasiąkliwy! Dobra cegła lepiej się sprawdzi niż klinkier...

 


Czasem też ktoś rezygnuje z tego rozwiązania, bojąc się problemów które można rozwiązać w banalnie prosty sposób.

 

Też zastanawiałem się nad GWC, ale zrezygnowałem, bo przez większość roku temperatura na dworze wynosi kilkanaście stopni, w związku z czym powietrze do domu wchodzi np 15°C, a nie 5 czy 7°C – bo taka temp jest pod ziemią....

 


Rozwiązanie rzeczywiście jest proste.

 

Kontaktowałeś się z kimś z firmy wykonawczej, zanim zrezygnowałeś?
Robi się dwie czerpnie powietrza – jedną przed GWC i wtedy powietrze przechodzi przez złoże (na zimę i upały); oraz drugą, w której nie wykorzystuje się GWC – np. wysoko na ścianie domu (gdy temperatura na zewnątrz nam odpowiada).


Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Żwirowy GWC oczyszcza powietrze - to jest potwierdzony fakt badaniami sanepidu.Dla przykładu, gruntowy wymiennik ciepła redukuje ilość bakterii w powietrzu o 86%, a grzybów o 97%.

Gość Ania

14 Lip 2015, 11:54

Cytat Wiesz czy przypuszczasz? Chyba raczej chciał zabłysnąć, ale z marnym skutkiem.Według analiz przeprowadzanych przez sanepid GWC żwirowe działa jak dobrej jakości filtr powietrza (z tego co pamiętam, to badania były ...

Irbis Strzecharstwo

03 Paź 2013, 18:51

Wiesz czy przypuszczasz?

Jani_63

03 Paź 2013, 18:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Nowa hala produkcyjna Pro-Vent
Nowa hala produkcyjna Pro-Vent Firma Pro-Vent Systemy wentylacyjne z początkiem wiosny powiększyła swoją halę produkcyjną. Kolejne pomieszczenia produkcyjne pozwolą ...
Wentylatory Premium MiniVent® M1 firmy Helios
Wentylatory Premium MiniVent® M1 firmy Helios Wentylatory Premium MiniVent® M1, pasujące do otworów wentylacyjnych Ø100, Ø120 lub Ø150 mm, są najlepszym wyborem do wentylacji toalet, ...
Manipulator RC7 easy - komfortowa obsługa centrali wentylacyjnej
Manipulator RC7 easy - komfortowa obsługa centrali wentylacyjnej Nowością w ofercie firmy PRO-VENT jest graficzny manipulator RC7 easy, przeznaczony do obsługi central wentylacyjnych Mistral.
topowe produkty

Klimatyzacja Midea - innowacyjność w standardzie

Marka Midea produkuje 1/4 klimatyzatorów na świecie. Opiera się na zrównoważonej działalności w obszarach ekonomicznych, społecznych i ochrony środowiska. Dlatego urządzenia Midea zaprojektowano tak, by były optymalnym połączeniem komfortu, energooszczędności oraz przystępnej ceny.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze