Budujemy Dom

Wentylacja mechaniczna w domu inżyniera

Artykuł na: 6-9 minut
Ponieważ jestem inżynierem budowlanym specjalizującym się w zagadnieniach efektywności energetycznej, decyzja o instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła została podjęta już na etapie tworzenia koncepcji domu, czyli w 1999 roku. - mówi Arkadiusz, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem, budowany etapowo w latach 2000–2011, zaprojektowany jako budynek energooszczędny. Dom wielopokoleniowy złożony z dwóch części o różnych rozwiązaniach instalacyjnych: części gospodarzy (ok. 175 m2) i części rodziców gospodarzy (ok. 100 m2), plus ok. 75 m2 – powierzchnia garaży i pomieszczeń pomocniczych. Razem powierzchnia użytkowa domu to około 350 m2.

 

Część gospodarzy wyposażona jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Cały budynek ogrzewany jest hybrydowym systemem grzewczym z kominkiem z zamkniętą komorą spalania oraz kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny. Ciepło rozprowadzane jest do pokoi systemem dystrybucji gorącego powietrza, a w pomieszczeniach mokrych (łazienki, pralnia) wykorzystywana jest tradycyjna instalacja c.o. z grzejnikami.

Anemostat wywiewny
Anemostat wywiewny

Opis instalacji: centrala wentylacyjna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła KINETIC B PLUS, wydajność 425 m3/h przy ciśnieniu 100 Pa, maksymalny pobór mocy 120 W, sprawność do 92%. Wyposażona w filtr wewnętrzny, zmywalny EU3 w łatwy sposób wyjmowany do prania. Poziom hałasu 20 dB, w odległości 3 m od centrali. Automatyczny by-pass letni, wbudowany układ sterowania „plug&play”, możliwość podłączenia do instalacji inteligentnej.

 

Urządzenie przygotowane jest do współpracy z automatycznymi przepustnicami oraz czujnikami CO2. Centrala zapewnia oszczędność energii dzięki inteligentnej pracy w trybie wentylacji „na żądanie”. Wyposażona jest w programator tygodniowy z funkcją autotestu oraz umożliwia zmianę położenia króćców (pionowo lub poziomo). Centrala jest zamontowana w kotłowni. W ogrodzie zbudowano rurowy gruntowy wymiennik ciepła o długości około 30 m.

 

Decyzja: Ponieważ jestem inżynierem budowlanym specjalizującym się w zagadnieniach efektywności energetycznej, decyzja o instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła została podjęta już na etapie tworzenia koncepcji domu, czyli w 1999 roku.

 

Widziałem tego typu instalacje za granicą oraz u kolegów, którzy wcześniej zbudowali w Polsce. Szczegółowo poznałem wady i zalety poszczególnych rodzajów wymienników ciepła. Przeprowadziłem wiele rozmów z producentami rekuperatorów i ich użytkownikami. W końcu zleciłem wykonanie projektu instalacji wentylacyjnej sprawdzonej firmie.

 

Budowa mojego domu od początku była pomyślana jako rozłożona w czasie, dlatego projekt wentylacji ulegał modyfikacji w okresie realizacji inwestycji. Ponieważ mój dom miał być wyposażony w inteligentną instalację elektryczną w standardzie EIB-KNX, w pierwszym kroku poszukiwałem rekuperatora z możliwością podłączenia go do BMS (system zarządzania budynkiem), kolejnym kryterium było zużycie energii elektrycznej niezbędnej do zasilania centrali, sprawność rekuperatora, hałas i na końcu cena.

Centrala wentylacyjna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepłaNagrzewnica kanałowa (o mocy 1000 W) i tłumik akustyczny
Centrala wentylacyjna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepłaNagrzewnica kanałowa (o mocy 1000 W) i tłumik akustyczny

Udało mi się znaleźć w Internecie odpowiedni dla moich potrzeb rekuperator. Zadzwoniłem do firmy, która go oferowała. Po krótkiej rozmowie z handlowcem zostałem przełączony do działu technicznego. Tu fachowiec w profesjonalnej rozmowie, ale w języku zrozumiałym dla przeciętnego inwestora, przekonał mnie do innego modelu rekuperatora, droższego o ok. 1000 zł, ale w większym stopniu spełniającego moje oczekiwania i dającego pewien zapas maksymalnego nawiewanego i wywiewanego strumienia powietrza w stosunku do obliczeń w projekcie.

 

Firma zapewniła mi montaż urządzenia (ułożenie przewodów instalacji wentylacyjnej wykonałem kilka lat wcześniej) wraz z regulacją całej instalacji. Regulacja anemostatów jest bardzo ważna ze względu na zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w budynku, zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Instalację tego typu projektuje się jako zrównoważoną, to znaczy, że w systemie wentylacyjnym tyle samo powietrza jest dostarczane do budynku, ile jest z niego usuwane.

 

Montaż samego rekuperatora wykonany był w ciągu kilku godzin przez dwóch sprawnych fachowców. Ponieważ przewody wentylacyjne ułożone były kilka lat wcześniej i przez ten czas zakurzyły się, przed uruchomieniem instalacji wymagały czyszczenia.

Tłumiki akustycznych, wygłuszające pracę centrali wentylacyjnej
Rekuperator ze zwrotnicą pozwalającą na przełączanie korzystania z czerpni ściennej i z GWC
Tłumiki akustycznych, wygłuszające pracę centrali wentylacyjnejRekuperator ze zwrotnicą pozwalającą na przełączanie korzystania z czerpni ściennej i z GWC

Porady i przestrogi:

 • Jestem zadowolony z zakupu urządzenia, które dodatkowo wyposażyłem w nagrzewnicę wodną kanałową. Takie rozwiązanie pozwala na uruchamianie różnych źródeł ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej.

   

 • Obecnie zrezygnowałbym z gruntowego wymiennika ciepła, bo przy nowoczesnych rekuperatorach ta inwestycja moim zdaniem nie jest opłacalna. Przy sprawności rzędu 90% i automatycznych systemach przeciwzamarzaniowych zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w zimie praktycznie nie przynosi efektów. Jedynie w lecie wymiennik jest źródłem chłodu w upalne dni.

   

 • Przy zakupie rekuperatora szczególną uwagę należy zwrócić na wartość sprawności średniorocznej urządzenia, a nie maksymalnej, zużycie energii w różnych trybach pracy i poziom hałasu generowany przez samo urządzenie oraz całą instalację. Instalacja powinna zawierać tłumiki akustyczne, a przewody należy dobrze ocieplić.

   

 • Warto wykonać projekt instalacji wentylacyjnej łącznie z projektem budowlanym. Pozwoli to uniknąć wielu kolizji.

   

 • Źle zaprojektowana lub źle wykonana instalacja wentylacyjna może być źródłem wielu problemów podczas eksploatacji. Począwszy od nadmiernego hałasu (do cichego szumu można się przyzwyczaić, do świstów i buczenia raczej nie), po poczucie duszności i syndrom chorego budynku. Należy więc cały proces powierzyć sprawdzonym projektantom, dostawcom i firmom montażowym. Naprawienie błędów wykonawczych jest procesem kosztownym, długotrwałym i zazwyczaj wymaga zaangażowania sądów.

   

 • Szacowane przeze mnie oszczędności z tytułu instalacji wentylacji mechanicznej to około 1600 zł rocznie. Trudno mi to zweryfikować, bo eksploatuję urządzenie dopiero rok i na razie jedynie okresowo.

Koszty: Montaż instalacji z rekuperatorem 16 000 zł plus 4000 zł gruntowy wymiennik ciepła. Koszty eksploatacyjne: około 350 zł rocznie za energię elektryczną, przy ciągłej pracy urządzenia.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-01-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Odnośnie porady dotyczącej rezygnacji z GWC:oj, zdziwiłby się kolega inwestor, ile by wzrosły koszty eksploatacji zimą jego rekuperatora bez GWC, gdy praktycznie cały czas nagrzewnica elektryczna dogrzewałaby powietrze przed wymiennikiem.

Gość piotrek

13 Gru 2014, 20:37

Trzeba jednak dołożyć dwa filtry zewnętrzne co podnosi koszty tego ustrojstwa a pilot do tego cuda to katastrofa.

demo

17 Lip 2014, 12:34

Za taką kasę, to jest dużo więcej niż zwykłe OK .

bajbaga

17 Lip 2014, 11:38

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT Firma Ventia, wyłączny przedstawiciel marki Komfovent na Polskę, zaprasza na szkolenia autoryzacyjne z central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT ...
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w ...
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO Wybrane modele rekuperatorów MISTRAL firmy Pro-Vent mogą być w prosty sposób podłączone do systemu Domu inteligentnego FIBARO.
polecane produkty i technologie

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".