Budujemy Dom

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO
Wymiennik
Wymiennik

Wymiennik płytowy PROVENT-GEO został zaprojektowany tak, aby zintensyfikować proces bezpośredniej wymiany cieplnej z gruntem rodzimym . Duża powierzchnia wymiany ciepła w porównaniu z innymi wymiennikami oraz zastosowany przepływ szczelinowy dla powietrza powodują jego wysoką skuteczność pracy (ogrzewania i oziębiania powietrza).

Dobrze zaprojektowany i wykonany wymiennik zdecydowanie wolniej "reaguje" na ekstremalne zmiany warunków zewnętrznych. Z powodu ogromnej bezwładności cieplnej regeneracja zachodzi w nim w zasadzie samoczynnie. Wykresy aktualnych temperatur zewnętrznych i po przejściu przez GWC można na bieżąco obserwować pod adresem: http://www.wymiennikgruntowy.pl/skutecznosc-pomiary,pl,0.html.

Dzięki odpowiednio dobranej izolacji termicznej i niewielkiej grubości podłoża żwirowego wymiennik płytowy PROVENT-GEO może być płytko posadowiony (ok. 0,7 m poniżej poziomu gruntu). Jedynym ograniczeniem jego stosowania jest wysoki poziom wód gruntowych lub opadowych. W takim przypadku dobrze zaprojektowanie odwodnienie terenu, na którym jest wymiennik może rozwiązać sprawę.

Ultraenergooszczędny System wentylacji mechanicznej opartej na płytowym wymienniku gruntowym
Ultraenergooszczędny system wentylacji mechanicznej opartej na
płytowym wymienniku gruntowym

Bezprzeponowy przepływ powietrza (w bezpośrednim kontakcie z odpowiednio przygotowaną warstwą gruntu) pozwala na odprowadzenie bezpośrednio do gruntu kondensatu (wykroplonej wilgoci) powstającego w procesie schładzania powietrza (nie ma potrzeby budowania ja w innych wymiennikach rurowych studni zbiorczych). Zapobiega też rozwojowi grzybów i pleśni, wykorzystując stabilizujące działanie naturalnej mikroflory gruntu (potwierdzone badaniami Sanepidu i PZH dostępnymi na stronie www.wymiennikgruntowy.pl. Zimą natomiast płytowy wymiennik Pro-Vent zapewnia korzystne dla zdrowia dowilżenie nawiewanego do budynku powietrza. Konstrukcja i konfiguracja poszczególnych elementów wymiennika minimalizuje straty ciśnienia transportowanego powietrza.

Odpowiednie ukształtowanie strugi powietrza przepływającej przez płytowy wymiennik Zastrzeżony w Urzędzie Patentowym modułowy sposób budowy oraz konstrukcja wymiennika umożliwiają wykonanie układu dla obróbki powietrza wentylacyjnego o wydajności od 200 do 30 000 m3/h i więcej.

Wysoka skuteczność pracy płytowego GWC powoduje, że budowanie bez nich domów wysoce energooszczędnych i pasywnych staje się ekonomiczne i ekologicznie nieopłacalne.

 Centrale pracujące w układzie z GWC - centrala Mistral Geo i MIstral Pro
 Centrale pracujące w układzie z GWC - centrala Mistral Geo Pro

Podstawowe wyróżniki charakteryzujące płytowy wymiennik PROVENT-GEO:

 • znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania;
 • optymalna praca urządzeń do odzysku ciepła (rekuperatorów Mistral);
 • wstępne oczyszczanie powietrza ( redukcja zarodników grzybów i pleśni);
 • zapobieganie nadmiernej suchości powietrza zimą;
 • zapewnienie pożądanego chłodu w porze letnich upałów;
 • możliwość pracy jako dolne źródło pompy ciepła;
 • montaż pod budynkiem, na terenie zielonym, pod parkingami itp.

Cechy szczególne:

 • praktycznie 100% wymiana cieplna z gruntem;
 • możliwość posadowienia wymiennika na niewielkiej głębokości;
 • wydajne chłodzenie powietrza latem;
 • ogrzewanie i dowilżanie powietrza zimą;
 • niewielkie straty ciśnienia;
 • możliwość pracy ciągłej, bez potrzeby "regeneracji" złoża.

Do współpracy z wymiennikiem gruntowym przewidziana jest centrala MISTRAL PRO lub MISTRAL DUO.

Centrale wentylacyjne o nazwie MISTRAL PROto urządzenia wyposażone w poszukiwany na rynku przeciwprądowy wymiennik ciepła, który umożliwia odzysk ciepła na poziomie do 92%, a współpracując z gruntowym wymiennikiem płytowym nawet do 97 % .

Obecnie proponujemy użytkownikom wersje central o wydajnościach 400 m3/h, 600 m3/h, 800 m3/h, 1200 m3/h i 2000m3/h.

Centrale MISTRAL PROwyposażone są w automatyczny bypass wymiennika, który pozwala na nawiewanie powietrza bez odzysku ciepła. Taka konstrukcja umożliwia właśnie współpracę z dedykowanym płytowym GWC (gruntowym wymiennikiem ciepła).  Przy wybraniu takiego rozwiązania, latem będzie można nawiewać do pomieszczeń powietrze ochłodzone bez ponoszenia dodatkowych kosztów, o temperaturze np. 16°C-18°C.

Centrale MISTRAL PROopcjonalnie mogą być wyposażone w nagrzewnicę wstępną, która zapewnia prawidłową pracę centrali w czasie mrozów (przy braku GWC).

Zastosowanie nowoczesnych wentylatorów z silnikiem stałoprądowym EC to dodatkowe oszczędności w zużyciu energii.

Wentylatory EC charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością. Szacuje się, że w zależności od regulacji wentylatory EC pobierają ok. 20-50% mniej energii niż standardowe silniki AC.

Zastosowanie tych wentylatorów w centrali wentylacyjnej umożliwia płynną i niezależną regulację wydajności obu wentylatorów. Pozwala to na to bardziej precyzyjną i optymalną regulację pracy centrali w konkretnej instalacji wentylacyjnej.

Sterownie centrali możliwe jest przy zastosowaniu procesorowych sterowników programowalnych w wersji mini lub komfort, które pozwolą na optymalne ustawienie pracy całego systemu wentylacyjnego, dostosowane do potrzeb użytkowników.

Centrala współpracująca z GWC

Logo Pro-Vent Adres:
Dąbrówka Górna
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Krapkowice
www.pro-vent.pl
www.wymiennikgruntowy.pl
aktualizacja: 2018-09-11
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze