Budujemy Dom

Jakie korzyści daje Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO umożliwia wykorzystanie gruntu jako naturalnego, potężnego magazynu energii. Dzięki niemu zimą ogrzejemy powietrze dostarczane do domu, latem zaś schłodzimy je, dzięki temu obniżając temperaturę we wnętrzach.

Jakie korzyści daje Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Wpływ wentylacji na energooszczędność budynku

We współczesnych domach nawet tych zupełnie standardowych, spełniających jedynie normy wymagane przez prawo, wentylacja grawitacyjna odpowiada za przynajmniej 30% strat ciepła. W budynku energooszczędnym - o lepszej izolacji przegród - byłoby to nawet ponad 50%.

W wentylacji tkwi więc bardzo duży potencjał oszczędzania energii. Dlatego coraz większą popularność zyskuje wentylacja z rekuperatorem, czyli mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Jej bardzo dobrym uzupełnieniem jest zaś gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki niemu poprawiamy bilans energetyczny zarówno zimą, jak i latem. Tym bardziej warto się na niego zdecydować, że jego dołączenie do instalacji jest łatwe, skoro mamy już zcentralizowaną wentylację nawiewno-wywiewną.

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła (GWC)?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jak sama nazwa wskazuje umożliwia wymianę ciepła z gruntem. Może mieć różną konstrukcję, ale zawsze zasada działania jest ta sama. Nawiewane do domu powietrze najpierw przepływa przez GWC, gdzie latem się chłodzi, a zimą ogrzewa. Oczywiście wykorzystanie GWC wymaga wymuszonego, mechanicznego nawiewu świeżego powietrz do domu, a więc w praktyce mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Najważniejsze funkcje wymiennika gruntowego to:

  • chłodzić powietrze latem, i w tej roli jest najefektywniejszy, bo w czasie letnich upałów różnica temperatury pomiędzy powietrzem zewnętrznym a gruntem jest największa. W efekcie do wnętrz nie trafia powietrze o temperaturze 25–30°C lecz ochłodzone do ok. 16°C. To swego rodzaju naturalna klimatyzacja;

  • wstępnie podgrzewa powietrze zewnętrzne trafiające do rekuperatora i dzięki temu chronić wymiennik przed zamarzaniem. Można wręcz powiedzieć, że GWC warunkuje optymalną pracę wymiennika do odzysku ciepła w centrali wentylacyjnej.

  • znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Innymi słowy, dzięki współpracy GWC z rekuperatorem MISTRAL możemy nawiewać do domu powietrze o temperaturze tylko o 1-2°C niższej od panującej w pomieszczeniach bez użycia dodatkowych nagrzewnic wentylacyjnych! Czyli, że zapłacimy niższe rachunki za ogrzewanie.

Ciepło zimą, chłód latem

Wykres wydajności grzewczej GWC zimą
Temperatura gruntu zmienia się znacznie mniej od temperatury powietrza. Dzięki temu można go wykorzystać do ogrzewania powietrza zimą...
Wykres wydajności chłodzenia GWC latem
...i chłodzenia latem.

Odzysk ciepła przez rekuperator to świetne rozwiązanie. Jednak wielu producentów dyplomatycznie milczy o istotnym problemie związanym z jego użytkowaniem. Mianowicie, w wymienniku w centrali z powietrza usuwanego wykrapla się wilgoć - zawarta w nim para wodna ulega kondensacji w wyniku schłodzenia. A wysoka sprawność wymienników powoduje, że kondensat zaczyna zamarzać nawet już przy temperaturze zewnętrznej ok. -1°C.

Oszronienie wymiennika drastycznie zmniejsza zaś sprawność odzysku ciepła, powoduje że strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego przestają się równoważyć, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do całkowitego zablokowania wymiennika. Żeby temu przeciwdziałać centrale wyposaża się w elektryczne nagrzewnice służące odmrażaniu wymiennika. Niestety prąd jest drogi, mamy więc dodatkowe koszty. I tu właśnie przydaje się GWC.

Powietrze nawiewane zostaje wstępnie ogrzane ciepłem pochodzącym z gruntu, dzięki temu nawet w czasie bardzo dużych mrozów ma temperaturę przynajmniej +2°C. Nie ma więc ryzyka oszronienia wymiennika. Elektryczna nagrzewnica jest po prostu niepotrzebna.

KOMFORTOWY SYSTEM WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z GWC PRO-VENT GEO

Latem z kolei GWC wykorzystuje ogromną pojemność cieplną gruntu. Przepływające przez niego powietrze niemal wyrównuje swą temperaturę z otaczającym gruntem. W efekcie ma zaledwie kilkanaście stopni nawet w czasie największych upałów. Dzięki temu temperatura we wnętrzu domu jest niższa. Nie jest to wprawdzie wydajność chłodzenia porównywalna z klimatyzatorami, jednak w wielu sytuacjach wystarcza.

Przy tym o ile klimatyzatory są bardzo energochłonnymi urządzeniami, to wymiennik gruntowy przeciwnie. Nie potrzeba przecież pracy sprężarki, źródłem chłodu jest sam grunt. Energię pobierają tylko wentylatory w centrali, a ich moc jest znikoma. Właśnie ze względu na chłodzenie warto tak zaprojektować instalacje i dobrać centralę, żeby ilość wymienianego w ciągu godziny powietrza sięgała przynajmniej kubatury domu. Bardzo często spotyka się zaś instalacje dobrane jedynie na akceptowalne minimum i wymianę ok.0,5 kubatury. Jednak więcej nawiewanego chłodnego powietrza to lepszy efekt chłodzenia. A większa ilość czystego, świeżego powietrza jest poza tym po prostu zdrowsza.

Warto sprawdzić jaką zmianę temperatury powietrza GWC zapewnia w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Na stronie http://www.wymiennikgruntowy.pl/pomiary-skutecznosci/ możemy sprawdzić jak działa, rzeczywisty, opomiarowany GWC PROVENT-GEO.

Czyste powietrze

PRO-VENT GEO nie tylko ogrzewa lub chłodzi powietrze, ale również oczyszcza je z bakterii i grzybów. Redukcja ich stężenia jest bardzo duża, według badań PZH wynosi odpowiednio ponad 86% i 97%. Spada też stężenie pyłków roślin i zanieczyszczeń stałych. To bardzo istotne zalety dla osób cierpiących na alergie oraz o obniżonej odporności (małe dzieci, osoby w podeszłym wieku). A pamiętajmy, że powietrze jest jeszcze filtrowane w samej centrali. Po przejściu przez GWC jest już jednak niemal czyste. Co ma i tę zaletę, że filtry brudzą się wolniej.

PRO-VENT GEO nie tylko ogrzewa lub chłodzi powietrze, ale również oczyszcza je z bakterii i grzybów.


PRO-VENT GEO - właściwa budowa

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO ma pewne szczególne cechy. To wymiennik płytowy, charakteryzujący się bardzo dużą powierzchnią wymiany ciepła, powietrze ma bezpośredni kontakt z podłożem, a efektywność wymiany zwiększa wykorzystanie tzw. przepływu szczelinowego. Pamiętajmy, że sam wymiennik nie jest przecież źródłem ciepła – on je tylko pobiera lub oddaje do gruntu. Dlatego właśnie sprawność tej wymiany jest najważniejsza.

PRO-VENT GEO ma budowę płytową, można go posadowić bardzo płytko.
PRO-VENT GEO ma budowę płytową, można go posadowić bardzo płytko.

Zasada działania GWC polega zaś na tym, że grunt traktujemy jak potężny akumulator ciepła, którego temperatura niewiele się zmienia w ciągu całego roku. Jednak w miarę stabilną temperaturę maja dopiero głębokie warstwy gruntu, położone przynajmniej 7–10 m poniżej poziomu terenu. Dlatego GWC przykrywa się warstwą izolacji cieplnej, separując go w ten sposób od zmiennej temperatury na powierzchni gruntu.

Wykorzystywane ciepło pochodzi z jego głębszych warstw. PRO-VENT GEO jest wymiennikiem płytowym, a więc o płaskiej budowie i z cienką warstwą żwiru. Dzięki temu można go posadowić bardzo płytko, nawet na głębokości 70 cm. To pozwala na zastosowanie go nawet na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych. Co bardzo ważne, na tego rodzaju GWC nie musimy koniecznie wygospodarowywać wolnej przestrzeni na działce. Oczywiście może znaleźć się pod trawnikiem, ale równie dobrze pod budynkiem (w obrysie fundamentów lub pod płytą fundamentową), albo pod podjazdem. Mogą się więc na niego zdecydować również właściciele bardzo małych działek.

PRO-VENT GEO jest wymiennikiem płytowym - prace ziemne PRO-VENT GEO jest wymiennikiem płytowym - prace ziemne
PRO-VENT GEO jest wymiennikiem płytowym - prace ziemne
Logotyp GEO-System
Dąbrówka Górna
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Krapkowice
www.pro-vent.pl
www.wymiennikgruntowy.pl
aktualizacja: 2018-12-27
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".