Budujemy Dom

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja może nie tylko chłodzić, lecz także ogrzać cały dom. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania za pomocą kotłów na węgiel, gaz czy grzejników elektrycznych. Klimatyzator jest w stanie ogrzać pomieszczenie do 30 stopni Celsjusza przy temperaturze na zewnątrz do -25 stopni. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze mamy dziś bardzo wydajne. Są w stanie z 1 kW energii kinetycznej wyprodukować 4 kW energii cieplnej.

Klimatyzacja to alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania domu.
Klimatyzacja to alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania domu.

Aby klimatyzator z funkcją grzania jak najlepiej spełniał swoje zadanie, musi być umieszczony pod oknem i zawieszony na wysokości nie mniejszej niż 5 cm od podłogi. Wylot powietrza nie może być zasłonięty przez parapet.

W razie potrzeby klimatyzator może osuszyć zbyt wilgotne powietrze bez zmiany ustawionej temperatury. Urządzenie pracujące w trybie automatycznym reguluje zadaną temperaturę w zależności od warunków przechodząc od chłodzenia do ogrzewania i z powrotem.

WAŻNE

 

Urządzenie ma również funkcję wentylacji pomieszczenia. Powietrze w klimatyzowanym lub wentylowanym wnętrzu jest czyste i zdrowe, ponieważ klimatyzator posiada specjalne filtry oczyszczające z kurzu i innych alergenów. Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeżeli w domu mieszkają alergicy. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu całej instalacji. Przegląd i dezynfekowanie powinno być przeprowadzane 2 razy w roku.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne są wyposażone we wszystkie elementy potrzebne do montażu. Po stronie instalatora stoi kwestia opatrzenia w przewody miedziane i elektryczne. Kabel zasilający nie może być zbyt cienki, zwykle do tego typu urządzeń o mocy 2,5 kW proponowany przekrój to 3 x 2,5 mm2.

Przygotowując przewody chłodnicze, należy zachować szczególna ostrożność i dbałość o czystość instalacji. Rur nie można ciąć brzeszczotem, ani łamać. Należy do tej czynności użyć specjalnych obcinarek. W ten sposób unikniemy przedostania się do instalacji opiłków i innych zanieczyszczeń, które mogłyby ja uszkodzić.

Podczas przygotowywania przewodów chłodniczych należy uważać, aby nie zanieczyścić ich wnętrza, co mogłoby skutkować uszkodzeniem instalacji.
Podczas przygotowywania przewodów chłodniczych należy uważać,
aby nie zanieczyścić ich wnętrza, co mogłoby skutkować uszkodzeniem instalacji.

Montaż klimatyzatora przypodłogowego z funkcją ogrzewania

 • Na początku prac montażowych należy wymierzyć, wypoziomować i przykręcić stelaż, który będzie podtrzymywał jednostkę wewnętrzną.
 • Następnym zadaniem jest wywiercenie otworu w ścianie, przez który będą poprowadzone przewody chłodnicze i zasilające. Przed przystąpieniem do wiercenia, trzeba sprawdzić, czy aby w tym miejscu nie dojdzie do przewiercenia rur lub przewodów elektrycznych.
 • Po przycięciu miedzianych rur do odpowiedniej długości należy zaizolować je powłoką kauczukową o grubości 10 mm. Izolacja powinna być w całości, w ten sposób najlepiej zabezpieczy instalację przed szronieniem.
 • Przez wywiercony otwór w ścianie trzeba przełożyć 2 zaizolowane przewody miedziane i 2 przewody elektryczne (zasilający i komunikujący ze sobą urządzenie wewnętrzne z zewnętrznym). Najlepiej jest kiedy wszystkie przewody są związane razem za pomocą taśmy. Pamiętaj, że opaski zaciskowe nie nadają się do tej czynności, ponieważ mogą uszkodzić izolację.

   

Przewody poprowadzone przez otwór w ścianie najlepiej spiąć ze sobą za pomocą taśmy.
Przewody poprowadzone przez otwór w ścianie najlepiej spiąć ze sobą za pomocą taśmy.
 • Montaż jednostki wewnętrznej. Należy zdjąć osłonę filtra, odkręcić panel przedni i w ten sposób uzyskujemy dostęp do wszystkich elementów wewnętrznych.
 • Po zawieszeniu jednostki wewnętrznej jest to najlepszy moment na przeprowadzenie przez ścianę i podłączenie z 5 % spadkiem rurki odprowadzenia kondensatu. Następnie na przeprowadzoną rurę nakłada się następną rurę elastyczną, połączoną z tacką odciekową.
 • Podłączanie miedzianych rur do urządzenia. Odkręcenie śrub zabezpieczających przewody chłodnicze w klimatyzatorze pozwoli na połączenie go z jednostką zewnętrzną za pomocą przygotowanych wcześniej rurek chłodniczych.
  Na końcach przewodów chłodniczych przełożonych w ścianie, od strony wewnętrznej wykonujemy kołnierz za pomocą walcarki. Należy bardzo starannie dopasować kołnierz do gwintu i nakręcić ręcznie nakrętkę, a następnie dokręcić za pomocą klucza. Tą samą czynność wykonujemy z drugą rurką miedzianą - gazową. Instalację chłodniczą izolujemy taśmą kauczukową, ponieważ kiedy urządzenie będzie już w trybie pracy, do środka instalacji nie może dostać się najmniejsza ilość powietrza.
 • Podłączenie przewodu sterująco-zasilającego. Przewód po uprzednim przygotowaniu należy podłączyć do kostki znajdującej się wewnątrz urządzenia. Kable znajdujące się w kostce powinny być zabezpieczone specjalną zapinką, która wyeliminuje ewentualne wypięcie podczas prac serwisowych.
 • Montaż stelaża jednostki zewnętrznej. Ważne jest, aby stelaż był porządnie wypoziomowany i solidnie zamontowany przy ścianie. W ten sposób nie będzie zużywała się sprężarka.
 • Montaż jednostki zewnętrznej. W trakcie przykręcania i podłączania urządzenia należy zwracać uwagę, aby instalacja nie nabrała wody, pyłu z elewacji, czy innych zanieczyszczeń z otoczenia. Następnie podłączamy przewody chłodnicze oraz sterująco-zasilające.
 • Wprowadzanie próżni do instalacji. Przy użyciu przeznaczonej do tej czynności pompy należy wprowadzić próżnię o wartości –100 mbar. Po wykonaniu tego zadania należy odkręcić zawory. Instalacja samodzielnie wypełnia się czynnikiem chłodniczym, który jest obliczony dla instalacji o długości do 5 mb. Jeżeli mamy dłuższą, trzeba dopilnować uzupełniania większej ilości czynnika chłodniczego.


Urządzenie jest gotowe do uruchomienia. Pierwsze zazwyczaj jest nieco dłuższe może trwać od 2 do 3 minut. Polega to na tym, że płyty główne jednostek muszą się miedzy sobą skomunikować. Wszystkie następne uruchomienia będą już o wiele szybsze. Po wykonaniu zadania urządzenia przejadą do pracy w wybranym przez użytkownika trybie.

Jest to też dobry moment do wykonania prób wydajności klimatyzacji domowej. Jeżeli urządzenie jest w trybie chłodzenia na wymienniku powinna być zachowana temperatura 4 stopni Celsjusza, a w trybie grzania 55 stopni. Jeżeli podczas chłodzenia po około 15 minutach pojawi się szron na rurkach parowacza to oznacza, że należy zwiększyć ilość czynnika chłodniczego w instalacji.

Logo Daikin
Adres:
ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa
Tel.: 22 319 90 00
www.daikin.pl
aktualizacja: 2018-01-25
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".