Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Architekt radzi: wentylacja mechaniczna

Artykuł na: 4-5 minut

Najprostszym rozwiązaniem na zapewnienie świeżego powietrza w domu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Polega ono na wymuszeniu obiegu powietrza za pomocą wentylatorów.

Można wyróżnić jej trzy rodzaje:

 • Nawiewna, czyli taka, w której świeże powietrze jest tłoczone do pomieszczenia za pomocą wentylatorów, a zużyte wypychane na zewnątrz specjalnymi kanałami, dzięki stworzonemu w ten sposób nadciśnieniu. Jej podstawową zaletą (szczególnie istotną w miastach i na terenach przemysłowych) jest dostarczanie do domu powietrza przefiltrowanego. Każda centrala wentylacji nawiewnej musi mieć filtr przynajmniej klasy G4 (oznacza to zatrzymywanie zanieczyszczeń wielkości pyłków kwiatowych), co jest ważną informacją dla alergików.

   

 • Wywiewna, w której zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczenia za pomocą wentylatorów – co tworzy podciśnienie, powodujące zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz przez nawiewniki lub specjalnymi kanałami. Jej zaletą jest z kolei bardzo mały koszt użytkowania. Energooszczędny wentylator wywiewny zużywa około 20–30 W , czyli 10-krotnie mniej niż centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Wentylacja wywiewna zapewnia również stałą wydajność wentylacji z możliwością jej centralnej regulacji lub wyłączenia.
Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno–wywiewnej bez wymiennika ciepła
Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno–wywiewnej bez wymiennika ciepła
 • Nawiewno–wywiewna (najczęściej działająca jako zrównoważona, gdyż nie powoduje powstawania podciśnienia ani nadciśnienia). Jest to system łączący oba opisane powyżej, w którym zarówno czerpnia (nawiew), jak i wyrzutnia (wywiew) działają dzięki urządzeniom mechanicznym wymuszającym obieg powietrza.

Dwóch pierwszych rozwiązań używa się w domach jednorodzinnych rzadko. Rozwiązanie trzecie może natomiast funkcjonować samodzielnie albo być doskonałą bazą do stworzenia znacznie bardziej energooszczędnego systemu.

 

Wentylacja mechaniczna sama w sobie bowiem szczególnie energooszczędnym systemem nie jest. Ma jednak całą paletę zalet powodujących, że nawet w tej najprostszej konfiguracji bije na głowę wentylację grawitacyjną. Przede wszystkim działa jednakowo, niezależnie od pogody i temperatury powietrza na zewnątrz. Umożliwia również regulację i kontrolę poziomu wymiany powietrza – a więc także pewne oszczędności na ogrzewaniu.

 

(W wentylacji grawitacyjnej, np. spadek temperatury na zewnątrz zwiększa wymianę powietrza – a zatem znacząco i straty ciepła. W zasadzie jedyną metodą regulacji jest wtedy przymknięcie nawiewników (lub kanałów wentylacyjnych). W praktyce to możliwe tylko, jeśli mamy nawiewniki automatyczne. Wentylacja mechaniczna w tych samych warunkach zachowuje niezmienne parametry pracy).

 

Pewność działania systemu i możliwość regulacji jego pracy są więc podstawowymi atutami wentylacji mechanicznej (szczególnie nawiewno-wywiewnej). Są jednak również inne, mniejsze korzyści. Nie wymaga ona na przykład budowy długich kominów wentylacyjnych. Trzeba pamiętać, że centrala wentylacyjna zużywa prąd – co oznacza dodatkowe koszty, których w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie ma.

 

Warto przy okazji pamiętać o właściwym rozkładzie elementów nawiewnych i wywiewnych w budynku. Istotne jest, że w drodze od nawiewnika do kratki wyciągowej powietrze zbiera ze sobą wilgoć i zapachy. Stąd jeśli na przykład umieścimy nawiew w kuchni, a wywiew w salonie – możemy być pewni, że nie dość, że cały dom będzie pachnieć obiadem, to jeszcze dość znacząco podniesiemy w nim wilgotność powietrza (nasycenie parą wodną powietrza w kuchni wzrasta chociażby z każdym zagotowaniem wody na herbatę). Nawiewy należy więc lokować w pomieszczeniach czystych i suchych, a wywiewy – w tych o podwyższonej wilgotności i takich, w których mogą się pojawić nieprzyjemne zapachy, a więc kuchni, łazience, toalecie.

 

Miało być oszczędnie – a póki co jest bardziej komfortowo, zdrowo i niestety zdecydowanie drożej. Jednak moim zdaniem zrównoważona wentylacja mechaniczna może być traktowana jako baza do budowy systemu energooszczędnego. Pierwszym ku temu krokiem jest rekuperator.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.
aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Nowa hala produkcyjna Pro-Vent
Nowa hala produkcyjna Pro-Vent Firma Pro-Vent Systemy wentylacyjne z początkiem wiosny powiększyła swoją halę produkcyjną. Kolejne pomieszczenia produkcyjne pozwolą ...
Wentylatory Premium MiniVent® M1 firmy Helios
Wentylatory Premium MiniVent® M1 firmy Helios Wentylatory Premium MiniVent® M1, pasujące do otworów wentylacyjnych Ø100, Ø120 lub Ø150 mm, są najlepszym wyborem do wentylacji toalet, ...
Manipulator RC7 easy - komfortowa obsługa centrali wentylacyjnej
Manipulator RC7 easy - komfortowa obsługa centrali wentylacyjnej Nowością w ofercie firmy PRO-VENT jest graficzny manipulator RC7 easy, przeznaczony do obsługi central wentylacyjnych Mistral.
topowe produkty

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze