Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

aktualizacja: 2021-10-18 09:39:20

Mieszkam w bloku spółdzielczym, własnościowym, czteropiętrowym. W mieszkaniu jest wentylacja grawitacyjna realizowana poprzez nawiewniki okienne zainstalowane we wszystkich oknach i kanały wentylacyjne wywiewne. W roku ubiegłym Spółdzielnia Mieszkaniowa, bez dokonywanych żadnych pomiarów założyła mechaniczną wentylację w kanałach wentylacyjnych wywiewnych w kuchni i łazience.

W mieszkaniu w którym mieszkam nie ma wilgoci, pleśni czy też grzybów. Montaż wentylacji mechanicznej spowodował dyskomfort w mieszkaniu, zrobiło się w mieszkaniu zimno, przy takim samym ustawieniu termostatów (3) przy kaloryferach jak przed zmianą. W mieszkaniu odczuwalny jest chłód.

Z dn. 01.01.2014 r. wchodzi zmiana do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania, zabraniająca łączenia wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną. Według normy PN-83/B-03430 wentylacja grawitacyjna może być projektowana dla budynków do 9 kondygnacji włącznie. Rozporządzenie "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" dodatkowo zawęża zakres dopuszczalnych zastosowań wentylacji grawitacyjnej. Zgodnie z nim może być projektowana w budynkach innych, niż wysokie i wysokościowe oraz w tych budynkach, gdzie umożliwi zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego. Rozporządzenie zabrania również łączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną lub klimatyzacją. Jedynym wyjątkiem są urządzenia klimatyzacyjne niepobierające powietrza zewnętrznego.

Proszę o poradę, czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

Odpowiedź eksperta:

W zasadzie odpowiedź na Pana pytania powinna być uzależniona od powodów, dla których Spółdzielnia zdecydowała się na poniesienie niemałych kosztów na zamontowanie nasad hybrydowych.

Pisze Pan, że spółdzielnia nie wykonywała żadnych pomiarów, ale wydaje mi się możliwe (pewności oczywiście nie mam), że takie pomiary mogły być dokonywane z pominięciem Pana lokalu lub działanie spółdzielni (zmiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową) wynika ze zgłoszeń nieprawidłowości w działaniu kanałów wentylacyjnych grawitacyjnych wywiewnych, które mogły wpływać od innych lokatorów w budynku.

Możliwe jest też, że przy okazji poprawy działania wentylacji u lokatorów zgłaszających problemy, zamontowano nasady na wszystkich kanałach, uprzedzając w ten sposób roszczenia od mieszkańców do tej pory nie zgłaszających spółdzielni nieprawidłowości (na zasadzie: "skoro poprawiliście wentylację Kowalskiemu i Nowakowi to dlaczego nie zrobiliście tego u mnie i u Jankowskiego").

W takim przypadku, jeżeli kanały wentylacyjne w Pana bloku są w dobrym stanie technicznym i są kanałami indywidualnymi (wszystkie kuchnie, łazienki w całym pionie mają odrębne kanały wentylacyjne) to spółdzielnia powinna pozytywnie odnieść się do Pana prośby i nasady hybrydowe, zamontowane na kanałach wentylacyjnych obsługujących pomieszczenia w Pana lokalu, odłączyć/zdemontować.

Jeżeli jednak wentylacje indywidualne mają zły stan techniczny (np. istnieje ryzyko przedmuchów między sąsiednimi kanałami) lub mają Państwo w bloku kanały wentylacyjne zbiorcze to Pana prośba raczej nie zostanie pozytywnie rozpatrzona (oczywiście to tylko moje zdanie, gdyż nie mam podstaw aby wkraczać w kompetencje Spółdzielni). Nie wydaje mi się, aby spółdzielnia musiała demontować urządzenia hybrydowe po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia, chyba, że w lokalach poza wspomnianą wentylacją hybrydową istnieje jeszcze jakaś wentylacja grawitacyjna wywiewna, o jakiej Pan nie wspomniał.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Mariusz Kiedos

fot. Schiedel

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!