Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Porady ekspertów

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Artykuł na: 4-5 minut
Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

Mieszkam w bloku spółdzielczym, własnościowym, czteropiętrowym. W mieszkaniu jest wentylacja grawitacyjna realizowana poprzez nawiewniki okienne zainstalowane we wszystkich oknach i kanały wentylacyjne wywiewne. W roku ubiegłym Spółdzielnia Mieszkaniowa, bez dokonywanych żadnych pomiarów założyła mechaniczną wentylację w kanałach wentylacyjnych wywiewnych w kuchni i łazience.

W mieszkaniu w którym mieszkam nie ma wilgoci, pleśni czy też grzybów. Montaż wentylacji mechanicznej spowodował dyskomfort w mieszkaniu, zrobiło się w mieszkaniu zimno, przy takim samym ustawieniu termostatów (3) przy kaloryferach jak przed zmianą. W mieszkaniu odczuwalny jest chłód.

Z dn. 01.01.2014r. wchodzi zmiana do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania, zabraniająca łączenia wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną. Według normy PN-83/B-03430 wentylacja grawitacyjna może być projektowana dla budynków do 9 kondygnacji włącznie. Rozporządzenie "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" dodatkowo zawęża zakres dopuszczalnych zastosowań wentylacji grawitacyjnej. Zgodnie z nim może być projektowana w budynkach innych, niż wysokie i wysokościowe oraz w tych budynkach, gdzie umożliwi zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego. Rozporządzenie zabrania również łączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną lub klimatyzacją. Jedynym wyjątkiem są urządzenia klimatyzacyjne niepobierające powietrza zewnętrznego.

Proszę o poradę, czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

Odpowiedź eksperta:

W zasadzie odpowiedź na Pana pytania powinna być uzależniona od powodów dla których Spółdzielnia zdecydowała się na poniesienie niemałych kosztów na zamontowanie nasad hybrydowych.

Pisze Pan, że spółdzielnia nie wykonywała żadnych pomiarów, ale wydaje mi się możliwe (pewności oczywiście nie mam), że takie pomiary mogły być dokonywane z pominięciem Pana lokalu lub działanie spółdzielni (zmiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową) wynika ze zgłoszeń nieprawidłowości w działaniu kanałów wentylacyjnych grawitacyjnych wywiewnych, które mogły wpływać od innych lokatorów w budynku.

Możliwe jest też, że przy okazji poprawy działania wentylacji u lokatorów zgłaszających problemy, zamontowano nasady na wszystkich kanałach uprzedzając w ten sposób roszczenia od mieszkańców do tej pory nie zgłaszających spółdzielni nieprawidłowości (na zasadzie: "skoro poprawiliście wentylację Kowalskiemu i Nowakowi to dlaczego nie zrobiliście tego u mnie i u Jankowskiego").

W takim przypadku, jeżeli kanały wentylacyjne w Pana bloku są w dobrym stanie technicznym i są kanałami indywidualnymi (wszystkie kuchnie, łazienki w całym pionie mają odrębne kanały wentylacyjne) to spółdzielnia powinna pozytywnie odnieść się do Pana prośby i nasady hybrydowe, zamontowane na kanałach wentylacyjnych obsługujących pomieszczenia w Pana lokalu, odłączyć/zdemontować.

Jeżeli jednak wentylacje indywidualne mają zły stan techniczny (np istnieje ryzyko przedmuchów między sąsiednimi kanałami) lub mają Państwo w bloku kanały wentylacyjne zbiorcze to Pana prośba raczej nie zostanie pozytywnie rozpatrzona (oczywiście to tylko moje zdanie, gdyż nie mam podstaw aby wkraczać w kompetencje Spółdzielni). Nie wydaje mi się, aby spółdzielnia musiała demontować urządzenia hybrydowe po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia, chyba, że w lokalach poza wspomnianą wentylacją hybrydową istnieje jeszcze jakaś wentylacja grawitacyjna wywiewna, o jakiej Pan nie wspomniał.

Zobacz także odpowiedź eksperta z firmy Pro Vent: Czy właściciel może żądać wyłączenia...

Mariusz Kiedos
Schiedel
fot. Schiedel

aktualizacja: 2016-04-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic Firma Ventia generalny dystrybutor produktów AlpicAir w Polsce wprowadza do swojej oferty flagowy model klimatyzatora – AlpicAir Hyper Nordic. ...
Innowacyjny system wentylacji powietrza od STIEBEL ELTRON
Innowacyjny system wentylacji powietrza od STIEBEL ELTRON Każdy nowy budynek energooszczędny powinien mieć rekuperację, a wybudowanie domu pasywnego bez niej jest praktycznie niemożliwe. STIEBEL ...
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność Daikin Europe N.V. w marcu 2018 roku wprowadzi na rynek Stylish - naścienną jednostkę klimatyzacyjną o całkiem nowej konstrukcji, wyposażoną ...

Czy właściciel mieszkania może żądać wyłączenia wentylacji mechanicznej?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

topowe produkty

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze