Budujemy Dom

Zmiana stropu wpłynęła na jakość wentylacji mechanicznej

Artykuł na: 4-5 minut

Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje 3 lata.

Centrala wentylacyjna, typu obrotowego, znajduje się w ogrzewanym garażu

Parametry domu: parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 350 m2 (parter 213 m2, poddasze 87 m2, garaż 50 m2).

 

Opis instalacji:

 • Rekuperator obrotowy z odzyskiem ciepła do 85%; 
 • Pobór mocy przez wentylatory (nawiewu i wywiewu) 240/164 W; 
 • 2 kasety z płaskimi filtrami i z sygnalizacją zabrudzenia filtra. 
 • Przewody tłumiące z wełny szklanej. 
 • Centrala wentylacyjna zamontowana w ogrzewanym garażu.

Decyzja: gotowy projekt, według którego zbudowałem dom dla pięcioosobowej rodziny, od razu przewidywał wentylację mechaniczną, a nie grawitacyjną. Dom nie miał kominów z kanałami wentylacyjnymi, natomiast pośrodku poddasza, nad pokojem hobby, architekci wyznaczyli miejsce na centralę wentylacyjną. Podali nawet jej model, a od niej – trasy przebiegu przewodów.

 

Niestety, ponieważ podczas budowy domu zrezygnowałem ze stropu filigran, na rzecz tańszego stropu terriva, cały gotowy projekt wentylacji poszedł na marne.

Do czerpni prowadzą izolowane kanały wentylacyjne z wełny szklanej, a na ich końcu (przez ścianę) – elastyczne rury o ø 200 mm Czerpnię ulokowano pod wysuniętym okapem dachu i skierowano na północ Wyrzutnia powietrza znajduje się na wschodniej ścianie garażu
Do czerpni prowadzą izolowane kanały wentylacyjne z wełny szklanej, a na ich końcu (przez ścianę) – elastyczne rury o ø 200 mm Czerpnię ulokowano pod wysuniętym okapem dachu i skierowano na północ Wyrzutnia powietrza znajduje się na wschodniej ścianie garażu

Centrala wentylacyjna po zmianie rodzaju stropu - porady i przestrogi:

 • Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. Poleciłem generalnemu wykonawcy, żeby wykonał nowy projekt z fachowcami od wentylacji. Zatrudnił do tego firmę.

   

  Po obejrzeniu domu, spece namówili mnie na przeniesienie centrali z poddasza do garażu. To był błąd! Przy rozległej bryle domu, niektóre kanały wentylacyjne, z różnych powodów technicznych wcale nie poprowadzone najkrótszą drogą, mają długość do 40 m i na końcach słabe ciśnienie przepływu powietrza. Wybrana centrala niedostatecznie je obsługuje nawet na maksymalnym biegu. Jeśli byłaby zamontowana w środku domu, długość przewodów nie przekroczyłaby 20 m, więc działałaby lepiej.

   

  Kanały wentylacyjne z wytłumionej wełny szklanej nie przenoszą dźwięków i nawet przy takiej długości instalacja jest cicha. Niestety, połączono je w "trudnych" miejscach elastycznymi rurami i podejrzewam, że tu jest najsłabszy punkt naszej instalacji. Podczas układania ocieplania domu lub zabudowywania płytami g-k, zostały nadmiernie ściśnięte, dlatego powodują opory przepływu powietrza. Radzę więc patrzeć na ręce monterom podczas układania instalacji, albo zastosować rury metalowe.

   

  Kiedy reklamowałem wady instalacji, wykonawcy zmierzyli przepływy i okazało się, że zamiast 700 m3/h przez rury przepływa jedynie 450 m3/h. Żałuję, że nie mogłem zrealizować oryginalnej wersji z projektu gotowego. Zaletą tej zmiany jest łatwy dostęp do centrali wentylacyjnej, co się liczy podczas czyszczenia i wymiany filtrów. Filtry czyszczę kompresorem.

   

 • Wywiewniki obsługują kuchnię i 3 łazienki
  Wywiewniki obsługują kuchnię i 3 łazienki
  Wentylację włączam od czasu do czasu. Przy tak dużej kubaturze na co dzień w domu jest komfortowe powietrze. Zaduch powstaje, kiedy gotujemy coś intensywnie pachnącego lub palimy w kominku, albo podczas przyjęć. Na 90. urodziny dziadka zjechało się 40 osób i powietrze stało się gęste, jak w kościele. Wtedy wentylacja bardzo się przydała. Włączam ją też w letnie noce, po upalnych dniach. Schładza wnętrza.

   

  Kiedy specjaliści wskazali mi model centrali, sprawdziłem producenta, w jakim zakresie możliwa jest regulacja przepływu powietrza (od 20 do 120%), i czy ma stałoprądowe wentylatory. Wybrałem model obrotowy, żeby wentylacja nie wysuszała powietrza. Nastawiałem się wtedy na ciągłe, a nie doraźne, działanie centrali.

   

  Dobrze, że kupiłem centralę od markowego producenta. W wyniku spięcia w instalacji elektrycznej w końcowej fazie wykańczania domu, zniszczyło się 75% czułych elementów rekuperatora, za 10 000 zł. Naprawiono je w ramach gwarancji. Na te 2 miesiące osuszania budynku, dostarczono inną centralę, krzyżową. Przez 2 dni instalacja zbierała wiadro skroplin (musiałem je podstawiać, bo przy centrali obrotowej nie układa się instalacji odprowadzającej skropliny do kanalizacji).

Centrala wentylacyjna po zmianie rodzaju stropu - koszty:

 • Montaż i instalacja 20 000 zł, w tym centrala 10 000 zł. 
 • Eksploatacja – filtry 50 zł; prąd do 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam,Przy wentylacji mechanicznej najczęściej stosujemy sufity podwieszane, które wymuszają obniżenie sufitu a co za tym idzie wysokości użytkowej pomieszczenia. Na rynku dostępny jest system gęstożebrowy oparty na belkach sprężonych, gdzie wypełnienie z pustaków betonowych zostało ...

Rector

04 Gru 2015, 10:27

Trochę to wszystko co Pan pisze jest "dziwne".1. Z tytułu artykułu wynikałoby, że wystąpił związek z stropem teriva, stropem filigran i działaniem wentylacji.Treść artykułu wskazuje jedynie na to, że wpłynęło to "jakoś" na zamianę miejsca usytuowania rekuperatora z poddasza ...

Gość Janusz Kopecki

29 Lis 2015, 14:28

Eee, raczej nie. Opisuje przecież że centralę użytkuje już trzy lata i podczas eksploatacji dba o te krokwie Cytat Wentylację włączam od czasu do czasu

Jani_63

01 Gru 2014, 12:51

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów Firma Ventia od początku roku prowadzi w całej Polsce bezpłatne szkolenia autoryzacyjne dotyczące central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT. ...
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem HRU-WALL-RC to rekuperator decentralny jednorurowy wyposażony w regeneracyjny wymiennik ceramiczny. Przeznaczony jest do montażu w jednym pomieszczeniu. ...
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja Firma Lindab opracowała kompleksowy i energooszczędny system wentylacji mechanicznej dla budynków mieszkalnych.

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

polecane produkty i technologie

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".