Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Na poddaszu bez klimatyzacji ani rusz!

Artykuł na: 4-5 minut

Przed budową własnego domu, mieszkaliśmy z mężem u rodziców na poddaszu. Latem było tam gorąco. Pytaliśmy również o doświadczenia znajomych, szukaliśmy opinii w Internecie i wynikało z nich, że poddasza – mimo solidnego ocieplenia dachu – zawsze się silnie nagrzewają od słońca. Przystępując do budowy, postanowiliśmy zamontować klimatyzację w trzech sypialniach na górnej kondygnacji i w wysokim salonie... - mówi Magda, Czytelniczka Budujemy Dom, która klimatyzatory użytkuje od 2013 r.

Na poddaszu bez klimatyzacji ani rusz!

Prędkość i kierunek nadmuchu reguluje się pilotem
Dom: parterowy z poddaszem; powierzchnia 250 m2 ; murowany – dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm; wielkie okna; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja wśród drzew.

 

Klimatyzacja:

 • typu split; 
 • trzy ścienne jednostki wewnętrzne o mocy 2,5 kW z inwerterowym napędem sprężarek; 
 • cicha praca dmuchaw 19–42 dB; 
 • klasa energetyczna AA (niskie zużycie energii); 
 • sterowanie trzema pilotami.

Decyzja: przed budową własnego domu, mieszkaliśmy z mężem u rodziców na poddaszu. Latem było tam gorąco. Pytaliśmy również o doświadczenia znajomych, szukaliśmy opinii w Internecie i wynikało z nich, że poddasza – mimo solidnego ocieplenia dachu – zawsze się silnie nagrzewają od słońca. Przystępując do budowy, postanowiliśmy zamontować klimatyzację w trzech sypialniach na górnej kondygnacji i w wysokim salonie.

 

Zrobiliśmy to na etapie układania instalacji grzewczej i hydraulicznej, bo nasz hydraulik zawodowo zajmował się też instalacjami klimatyzacyjnymi. Ostatecznie sprzeciwiłam się zawieszeniu jednostki wewnętrznej w salonie, choć monter doprowadził tam rury, ponieważ nie chciałam oglądać mało estetycznego "pudła" w najbardziej reprezentacyjnej strefie domu. Zwykłe modele nie są ładne, a te ozdobne drogie. Czas pokazał, że nie jest tam potrzebna, bo salon zacieniają drzewa, za to w sypialniach klimatyzacja przydaje się bardzo.

 

Podczas dobierania urządzeń zdaliśmy się na rekomendację fachowca, zaznaczyliśmy tylko, żeby były dobrej jakości oraz żeby nie umieszczał modułów wewnętrznych blisko łóżek. Z hoteli wynieśliśmy doświadczenia, że zimny nadmuch na wypoczywającego lub śpiącego człowieka kończy się chorobą. Mając do wyboru układy typu split i multi split, poprosiliśmy o ten pierwszy, ponieważ nie różnił się ceną od drugiego, natomiast dawał większy komfort użytkowania – osobne splity są tak samo wydajne przy jednoczesnej pracy, a kiedy zepsuje się jedna z kilku jednostek zewnętrznych, pozostałe będą działać. W układach multi split "pada" od razu cała instalacja.

Trzy jednakowe jednostki zewnętrzne usytuowano na mało widocznej ścianie budynku. Przygotowano rurociąg i przewody elektryczne dla czwartej jednostki, której nie zamontowano w salonie.
Trzy jednakowe jednostki zewnętrzne usytuowano na mało widocznej ścianie budynku. Przygotowano rurociąg i przewody elektryczne dla czwartej jednostki, której nie zamontowano w salonie.

Klimatyzacja na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Nie obawialiśmy się, że kilka jednostek zewnętrznych popsuje wygląd elewacji. Zgrupowaliśmy je bowiem na bocznej północnej ścianie domu, którą rzadko oglądamy. Zakładanie klimatyzacji nie było dla nas uciążliwe – pracochłonny rurociąg powstał na etapie stanu surowego. Monter polecił nam nowoczesne japońskie urządzenia. Są oszczędne i rzeczywiście bardzo ciche, mają wiele przydatnych funkcji – chłodzenie, w tym oszczędne chłodzenie ECONO COOL, osuszanie, filtrowanie, ogrzewanie.

   

 • Klimatyzacja służy nam doskonale, to były fajnie wydane pieniądze. Musimy jednak wezwać montera, by sprawdził ciśnienie czynnika chłodniczego, bo jednostka w naszej sypialni nie jest tak wydajna, jak powinna. Posługujemy się trzema pilotami, lecz sypialnie są tak blisko siebie, że inicjując pracę jednego klimatyzatora ten sam pilot "łapie" drugi. Klimatyzatory włączamy na około 40 minut, przed pójściem spać, i potem wyłączamy.

   

  W ciągu dnia sypialnie są puste, więc nie ma potrzeby ich schładzać, choć silnie się nagrzewają przez liczne okna połaciowe – każda z sypialni ma 3 lub 4 okna! Na naszym poddaszu klimatyzacja jest wręcz niezbędna. Z nią unikamy trzytygodniowej męczarni podczas fali upałów.

Klimatyzacja na poddaszu - koszt:

 • razem 17 000 zł, w tym rurociąg z ułożeniem 4500 zł i urządzenia z montażem 12 500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-03-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nie mam klimatyzacji na poddaszu, mam rekuperator z gruntownym wymiennikiem ciepła i rolety nawet na oknach dachowych, ocieplenie dachu 25 cm wełna skalna na części mieszkalnej rozciągnięta od strony dachu folia aluminiowa i powiem że przy upałach mam 25 stopni na poddaszu, czy to zły ...

Gość Mariusz Gawlas

02 Cze 2016, 17:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Wentylatory Premium MiniVent® M1 firmy Helios
Wentylatory Premium MiniVent® M1 firmy Helios Wentylatory Premium MiniVent® M1, pasujące do otworów wentylacyjnych Ø100, Ø120 lub Ø150 mm, są najlepszym wyborem do wentylacji toalet, ...
Manipulator RC7 easy - komfortowa obsługa centrali wentylacyjnej
Manipulator RC7 easy - komfortowa obsługa centrali wentylacyjnej Nowością w ofercie firmy PRO-VENT jest graficzny manipulator RC7 easy, przeznaczony do obsługi central wentylacyjnych Mistral.
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic Firma Ventia generalny dystrybutor produktów AlpicAir w Polsce wprowadza do swojej oferty flagowy model klimatyzatora – AlpicAir Hyper Nordic. ...

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

topowe produkty

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze