Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Odpowiedź eksperta: Wymienniki do odzysku ciepła charakteryzujące się bardzo dobrymi sprawnościami to wymienniki przeciwprądowe i obrotowe. Oba rodzaje cieszą się dużą popularnością choć ich konstrukcja jest zupełnie różna.

aktualizacja: 2017-03-20 08:29:09

Wymienniki przeciwprądowe mają dużą czynną powierzchnię wymiany ciepła dzięki czemu mogą osiągnąć sprawność do 95%. Jest to wartość znacznie wyższa od ich poprzedników, wymienników krzyżowych, dla których maksymalna wartość odzysku ciepła wynosi 75%.

 

Wymienniki obrotowe również mają wysoką sprawność odzysku ciepła (powyżej 80%). Zasada działania polega w uproszczeniu na cyklicznych ruchach rotora ( pełniącego jednocześnie rolę magazynu ciepła) , przez który raz przepływa powietrze wywiewane (oddając ciepło), a zaraz po nim zewnętrzne, nawiewane (pobierając ciepło). Aby wprowadzić rotor w ruch niezbędne jest zasilenie go energią elektryczną.

 

Zaletą wymienników przeciwprądowych (podobnie jak krzyżowych) jest duża szczelność. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu mogą być instalowane w zdecydowanej większości obiektów. Urządzenia z wymiennikami przeciwprądowymi instaluje się wszędzie tam gdzie należy zapewnić dobre warunki higieniczne pomieszczeń lub nie jest wskazane odzyskiwanie wilgoci z powietrza wywiewanego- np. hale basenowe. Polecane jest stosowanie szczelnych wymienników ciepła również w pomieszczeniach typu palarnie.

 

W wymiennikach obrotowych dochodzi do podmieszania strumieni powietrza nawiewanego (świeżego) z wywiewanym (zużytym). Dlatego ten typ konstrukcji wymiennika spotyka się z ograniczeniami stosowania- właśnie przez niekontrolowane mieszanie i zawracanie powietrza wywiewanego.  Wymienniki obrotowe odzyskują część wilgoci z pomieszczenia i zawracają ją z powrotem do budynku.

 

W wymiennikach przeciwprądowych poprzez odseparowanie strumieni powietrza od siebie nie odzyskuje się wilgoci z powietrza zużytego. Ma to taką zaletę, że unika się ryzyka kumulowania na materiale higroskopijnym wymiennika bakterii czy wirusów jak również uciążliwych zapachów z powietrza usuwanego.

 

W kontekście dowilżania powietrza nawiewanego (w okresie zimowym) dobrym i zdrowym sposobem jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła o bezprzeponowym charakterze pracy.

 

Wymienniki przeciwprądowe w swojej budowie nie posiadają części ruchomych, dzięki czemu praktycznie wyeliminowana jest możliwość awarii tego elementu.

 

W wymiennikach przeciwprądowych, w skutek wysokiego odzysku ciepła, może wykraplać się względnie duża ilość kondensatu. W okresie mrozów może dojść do zamarznięcia kondensatu. Skutkuje to gwałtownym spadkiem sprawności odzysku ciepła, rosną opory przepływu przez centralę wentylacyjną co może z kolei prowadzić do rozbilansowania strumieni powietrza. Z tego względu w centralach wentylacyjnych, przed wymiennikiem ciepła stosowane są wstępne nagrzewnice powietrza. Mają one za zadanie zapobiec tym negatywnym zjawiskom. Dlatego ważną kwestią przy wyborze centrali z wymiennikiem przeciwprądowym jest wybór takiej jednostki, której przemyślany algorytm przeciwzamrożeniowy daje pewność minimalnego czasu pracy nagrzewnicy, by obniżyć koszty związane z jej pracą.

 

Oczywiście, zastosowanie przed centralą sprawnego, bezprzeponowego GWC eliminuje konieczność stosowania dodatkowych nagrzewnic. Wymienniki obrotowe są bardziej odporne na szronienie.

 

Reasumując, zarówno centrale wentylacyjne z wymiennikami przeciwprądowymi jak i obrotowymi charakteryzują się wysoką sprawnością temperaturową. Wymienniki obrotowe wymagają dodatkowego zasilania energię elektryczną, a ich konstrukcja umożliwia niekontrolowane mieszanie strumieni powietrza- tym samym ograniczając możliwości ich stosowania.

 

Wymienniki przeciwprądowe są szczelne, powietrze zużyte nie przedostaje się do powietrza świeżego. Przez to nie przenoszą wilgoci do powietrza nawiewanego, w przeciwieństwie do wymienników obrotowych. Brak części ruchomych w wymiennikach przeciwprądowych eliminuje ryzyko awarii.

 

Wymienniki przeciwprądowe w skutek wysokiej wartości odzysku ciepła mogą wytwarzać większe ilości kondensatu, co może powodować ich szronienie. Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku standardowo stosuje się wstępne nagrzewnice powietrza.

Magdalena Skórska
PRO-VENT Systemy Wentylacyjne

Zdaniem naszych Czytelników

Gość

21 Apr 2022, 23:16

W większości same bzdury

Jak napisano powyżej, długość kanału to tylko jeden z czynników. Każda centrala ma określony zakres dopuszczzalnych strat ciśnienia (oporów przepływu). A te są różne, w zależności nie tylko od długości kanałów ale też ich średnicy, kształtu, zastosowanych kształtek ...

To wszystko zależy od wydajności rekuperatora, mocy wentylatorów, średnicy kanałów etc.

Gość Xawery

23 Dec 2019, 15:08

Jaki maksymalnie długi może być przewód wentylacyjny przy zastosowaniu wymiennika obrotowego, czy ta wartość jest ustawiana w sterowniku wymiennika. Czy wymiennik obrotowy działa na podobnej zasadzie co rekuperator kompaktowy?

30 May 2017, 10:46

1 godzinę temu, Gość Grzegorz napisał:  Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%.  Raczej ...

Gość Grzegorz

30 May 2017, 08:55

Jest już o tym pełniejszy artykul https://budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/23516-odzysk-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej-rekuperacji-fakty-i-mity Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!