Budujemy Dom

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Artykuł na: 4-5 minut

Odpowiedź eksperta: Wymienniki do odzysku ciepła charakteryzujące się bardzo dobrymi sprawnościami to wymienniki przeciwprądowe i obrotowe. Oba rodzaje cieszą się dużą popularnością choć ich konstrukcja jest zupełnie różna.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Wymienniki przeciwprądowe mają dużą czynną powierzchnię wymiany ciepła dzięki czemu mogą osiągnąć sprawność do 95%. Jest to wartość znacznie wyższa od ich poprzedników, wymienników krzyżowych, dla których maksymalna wartość odzysku ciepła wynosi 75%.

 

Wymienniki obrotowe również mają wysoką sprawność odzysku ciepła (powyżej 80%). Zasada działania polega w uproszczeniu na cyklicznych ruchach rotora ( pełniącego jednocześnie rolę magazynu ciepła) , przez który raz przepływa powietrze wywiewane (oddając ciepło), a zaraz po nim zewnętrzne, nawiewane (pobierając ciepło). Aby wprowadzić rotor w ruch niezbędne jest zasilenie go energią elektryczną.

 

Zaletą wymienników przeciwprądowych (podobnie jak krzyżowych) jest duża szczelność. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu mogą być instalowane w zdecydowanej większości obiektów. Urządzenia z wymiennikami przeciwprądowymi instaluje się wszędzie tam gdzie należy zapewnić dobre warunki higieniczne pomieszczeń lub nie jest wskazane odzyskiwanie wilgoci z powietrza wywiewanego- np. hale basenowe. Polecane jest stosowanie szczelnych wymienników ciepła również w pomieszczeniach typu palarnie.

 

W wymiennikach obrotowych dochodzi do podmieszania strumieni powietrza nawiewanego (świeżego) z wywiewanym (zużytym). Dlatego ten typ konstrukcji wymiennika spotyka się z ograniczeniami stosowania- właśnie przez niekontrolowane mieszanie i zawracanie powietrza wywiewanego.  Wymienniki obrotowe odzyskują część wilgoci z pomieszczenia i zawracają ją z powrotem do budynku.

 

W wymiennikach przeciwprądowych poprzez odseparowanie strumieni powietrza od siebie nie odzyskuje się wilgoci z powietrza zużytego. Ma to taką zaletę, że unika się ryzyka kumulowania na materiale higroskopijnym wymiennika bakterii czy wirusów jak również uciążliwych zapachów z powietrza usuwanego.

 

W kontekście dowilżania powietrza nawiewanego (w okresie zimowym) dobrym i zdrowym sposobem jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła o bezprzeponowym charakterze pracy.

 

Wymienniki przeciwprądowe w swojej budowie nie posiadają części ruchomych, dzięki czemu praktycznie wyeliminowana jest możliwość awarii tego elementu.

 

W wymiennikach przeciwprądowych, w skutek wysokiego odzysku ciepła, może wykraplać się względnie duża ilość kondensatu. W okresie mrozów może dojść do zamarznięcia kondensatu. Skutkuje to gwałtownym spadkiem sprawności odzysku ciepła, rosną opory przepływu przez centralę wentylacyjną co może z kolei prowadzić do rozbilansowania strumieni powietrza. Z tego względu w centralach wentylacyjnych, przed wymiennikiem ciepła stosowane są wstępne nagrzewnice powietrza. Mają one za zadanie zapobiec tym negatywnym zjawiskom. Dlatego ważną kwestią przy wyborze centrali z wymiennikiem przeciwprądowym jest wybór takiej jednostki, której przemyślany algorytm przeciwzamrożeniowy daje pewność minimalnego czasu pracy nagrzewnicy, by obniżyć koszty związane z jej pracą.

 

Oczywiście, zastosowanie przed centralą sprawnego, bezprzeponowego GWC eliminuje konieczność stosowania dodatkowych nagrzewnic. Wymienniki obrotowe są bardziej odporne na szronienie.

 

Reasumując, zarówno centrale wentylacyjne z wymiennikami przeciwprądowymi jak i obrotowymi charakteryzują się wysoką sprawnością temperaturową. Wymienniki obrotowe wymagają dodatkowego zasilania energię elektryczną, a ich konstrukcja umożliwia niekontrolowane mieszanie strumieni powietrza- tym samym ograniczając możliwości ich stosowania.

 

Wymienniki przeciwprądowe są szczelne, powietrze zużyte nie przedostaje się do powietrza świeżego. Przez to nie przenoszą wilgoci do powietrza nawiewanego, w przeciwieństwie do wymienników obrotowych. Brak części ruchomych w wymiennikach przeciwprądowych eliminuje ryzyko awarii.

 

Wymienniki przeciwprądowe w skutek wysokiej wartości odzysku ciepła mogą wytwarzać większe ilości kondensatu, co może powodować ich szronienie. Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku standardowo stosuje się wstępne nagrzewnice powietrza.

Magdalena Skórska
PRO-VENT Systemy Wentylacyjne

aktualizacja: 2017-03-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

1 godzinę temu, Gość Grzegorz napisał:  Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%.  Raczej ...

demo

30 Maj 2017, 08:46

Jest już o tym pełniejszy artykul http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/23516-odzysk-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej-rekuperacji-fakty-i-mity Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, ...

Gość Grzegorz

30 Maj 2017, 06:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT Firma Ventia, wyłączny przedstawiciel marki Komfovent na Polskę, zaprasza na szkolenia autoryzacyjne z central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT ...
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w ...
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO Wybrane modele rekuperatorów MISTRAL firmy Pro-Vent mogą być w prosty sposób podłączone do systemu Domu inteligentnego FIBARO.

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

polecane produkty i technologie

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".