Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Porady ekspertów

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Odpowiedź eksperta: Wymienniki do odzysku ciepła charakteryzujące się bardzo dobrymi sprawnościami to wymienniki przeciwprądowe i obrotowe. Oba rodzaje cieszą się dużą popularnością choć ich konstrukcja jest zupełnie różna.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Wymienniki przeciwprądowe mają dużą czynną powierzchnię wymiany ciepła dzięki czemu mogą osiągnąć sprawność do 95%. Jest to wartość znacznie wyższa od ich poprzedników, wymienników krzyżowych, dla których maksymalna wartość odzysku ciepła wynosi 75%.

 

Wymienniki obrotowe również mają wysoką sprawność odzysku ciepła (powyżej 80%). Zasada działania polega w uproszczeniu na cyklicznych ruchach rotora ( pełniącego jednocześnie rolę magazynu ciepła) , przez który raz przepływa powietrze wywiewane (oddając ciepło), a zaraz po nim zewnętrzne, nawiewane (pobierając ciepło). Aby wprowadzić rotor w ruch niezbędne jest zasilenie go energią elektryczną.

 

Zaletą wymienników przeciwprądowych (podobnie jak krzyżowych) jest duża szczelność. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu mogą być instalowane w zdecydowanej większości obiektów. Urządzenia z wymiennikami przeciwprądowymi instaluje się wszędzie tam gdzie należy zapewnić dobre warunki higieniczne pomieszczeń lub nie jest wskazane odzyskiwanie wilgoci z powietrza wywiewanego- np. hale basenowe. Polecane jest stosowanie szczelnych wymienników ciepła również w pomieszczeniach typu palarnie.

 

W wymiennikach obrotowych dochodzi do podmieszania strumieni powietrza nawiewanego (świeżego) z wywiewanym (zużytym). Dlatego ten typ konstrukcji wymiennika spotyka się z ograniczeniami stosowania- właśnie przez niekontrolowane mieszanie i zawracanie powietrza wywiewanego.  Wymienniki obrotowe odzyskują część wilgoci z pomieszczenia i zawracają ją z powrotem do budynku.

 

W wymiennikach przeciwprądowych poprzez odseparowanie strumieni powietrza od siebie nie odzyskuje się wilgoci z powietrza zużytego. Ma to taką zaletę, że unika się ryzyka kumulowania na materiale higroskopijnym wymiennika bakterii czy wirusów jak również uciążliwych zapachów z powietrza usuwanego.

 

W kontekście dowilżania powietrza nawiewanego (w okresie zimowym) dobrym i zdrowym sposobem jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła o bezprzeponowym charakterze pracy.

 

Wymienniki przeciwprądowe w swojej budowie nie posiadają części ruchomych, dzięki czemu praktycznie wyeliminowana jest możliwość awarii tego elementu.

 

W wymiennikach przeciwprądowych, w skutek wysokiego odzysku ciepła, może wykraplać się względnie duża ilość kondensatu. W okresie mrozów może dojść do zamarznięcia kondensatu. Skutkuje to gwałtownym spadkiem sprawności odzysku ciepła, rosną opory przepływu przez centralę wentylacyjną co może z kolei prowadzić do rozbilansowania strumieni powietrza. Z tego względu w centralach wentylacyjnych, przed wymiennikiem ciepła stosowane są wstępne nagrzewnice powietrza. Mają one za zadanie zapobiec tym negatywnym zjawiskom. Dlatego ważną kwestią przy wyborze centrali z wymiennikiem przeciwprądowym jest wybór takiej jednostki, której przemyślany algorytm przeciwzamrożeniowy daje pewność minimalnego czasu pracy nagrzewnicy, by obniżyć koszty związane z jej pracą.

 

Oczywiście, zastosowanie przed centralą sprawnego, bezprzeponowego GWC eliminuje konieczność stosowania dodatkowych nagrzewnic. Wymienniki obrotowe są bardziej odporne na szronienie.

 

Reasumując, zarówno centrale wentylacyjne z wymiennikami przeciwprądowymi jak i obrotowymi charakteryzują się wysoką sprawnością temperaturową. Wymienniki obrotowe wymagają dodatkowego zasilania energię elektryczną, a ich konstrukcja umożliwia niekontrolowane mieszanie strumieni powietrza- tym samym ograniczając możliwości ich stosowania.

 

Wymienniki przeciwprądowe są szczelne, powietrze zużyte nie przedostaje się do powietrza świeżego. Przez to nie przenoszą wilgoci do powietrza nawiewanego, w przeciwieństwie do wymienników obrotowych. Brak części ruchomych w wymiennikach przeciwprądowych eliminuje ryzyko awarii.

 

Wymienniki przeciwprądowe w skutek wysokiej wartości odzysku ciepła mogą wytwarzać większe ilości kondensatu, co może powodować ich szronienie. Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku standardowo stosuje się wstępne nagrzewnice powietrza.

Magdalena Skórska
PRO-VENT Systemy Wentylacyjne

aktualizacja: 2017-03-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

1 godzinę temu, Gość Grzegorz napisał:  Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%.  Raczej ...

demo

30 Maj 2017, 08:46

Jest już o tym pełniejszy artykul http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/23516-odzysk-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej-rekuperacji-fakty-i-mity Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, ...

Gość Grzegorz

30 Maj 2017, 06:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Ventia wyróżniona Gazelą Biznesu 2017
Ventia wyróżniona Gazelą Biznesu 2017 Firma Ventia została wyróżniona Gazelą Biznesu za rok 2017 dla najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firmy w Polsce.
Systemy wentylacyjne Lindab z certyfikatem Eurovent
Systemy wentylacyjne Lindab z certyfikatem Eurovent Systemy wentylacyjne Lindab zostały objęte certyfikatem Eurovent, który potwierdza zgodność procesów, surowców i produktów ze standardami ...
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic Pod marką AlpicAir dostępny jest nowy model klimatyzatora ściennego Hyper Nordic. Urządzenie wyznacza nowe standardy komfortu. Praca na ekologicznym ...

Czym wentylacja jest, po co jest potrzebna i jak działa?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jak działa wentylacja i co zrobić, aby funkcjonowała właściwie.

topowe produkty

Zdrowy klimat i oszczędność energii w domu - nawiewniki VENTAIR

Firma BREVIS, polski producent znanych z wysokiej jakości nawiewników VENTAIR, oferuje nawiewniki okienne automatycznie sterowane.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze