Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Choć nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej

Artykuł na: 4-5 minut

Wszystkie elementy klimatyzacji działają świetnie. Wykorzystujemy je tylko po to, żeby schłodzić sypialnie tuż przed snem. Klimatyzatory są mocne, więc wystarcza, że włączymy je na godzinę na najwyższy bieg - mówią Joanna i Artur, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy stacjonarne klimatyzatory użytkują od 2005 i 2010 r.

Choć nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej

Parametry domu:

 • piętrowy; murowany – ściany z pustaków keramzytobetonowych o gr. 30 cm i na piętrze styropian o gr. 10 cm; 
 • duże okna; 
 • wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. 
 • lokalizacja – w półcieniu.

Klimatyzacja:

 • 3 klimatyzatory typu split, każdy o wydajności chłodniczej 2,5 kW; 
 • inwerterowy napęd sprężarki; 
 • ścienne jednostki wewnętrzne z funkcjami ECO, POWERFUL, SILENT i innymi; 
 • filtr nanotytanowy (usuwa bakterie, zapachy).

Decyzja: już podczas projektowania domu zamówiliśmy u architektów wyposażenie go w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC oraz dodatkowo instalację klimatyzacyjną w naszej sypialni na piętrze, bo wychodzi na południe. W momencie projektowania mieliśmy jedno dziecko, ale syn miał zająć północny pokój, więc tam nie zaplanowaliśmy klimatyzatora.

 

Kolejny syn pojawił się kilka lat później i mogliśmy przeznaczyć dla niego już tylko sypialnię położoną jak nasza, czyli na piętrze i od strony południowej. Kiedy miał roczek, nastały ogromne upały i w jego pokoju temperatura wzrosła do 30°C, choć sprawnie działa u nas wentylacja mechaniczna i GWC, a na oknach mamy rolety wewnętrzne z ekranem przeciwsolarycznym. Podejrzewając, że w tym pokoju kilka razy w roku nie da się wytrzymać od gorąca, poprosiliśmy naszego elektryka, żeby dobrał tam i do pokoju starszego syna, klimatyzatory.

 

Potraktowaliśmy dzieci równo – skoro jedno musi mieć klimatyzację w sypialni, drugie też powinno ją dostać, nawet jeśli nie jest w jego pokoju niezbędna. W 2010 r. elektryk zamontował markowe i nowoczesne urządzenia typu split z napędem inwerterowym. Klimatyzator w naszej sypialni, starszy o 5 lat, też jest wysokiej jakości, bo mamy zasadę, żeby kupować sprzęt dobry i bezawaryjny.

Jednostki zewnętrzne ustawiono na płaskim dachu nad parterem
Jednostki zewnętrzne ustawiono na płaskim dachu nad parterem
Jednostki wewnętrzne zamocowano na ścianie blisko okien
Jednostki wewnętrzne zamocowano na ścianie blisko okien

Klimatyzacja - rady i przestrogi:

 • Choć ogólnie nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej. Wszystkie jej elementy działają świetnie. Wykorzystujemy je tylko po to, żeby schłodzić sypialnie tuż przed snem. Klimatyzatory są mocne, więc wystarcza, że włączymy je na godzinę na najwyższy bieg. Nawet na takim biegu nie hałasują. Mają duży zakres regulowania siły i kierunku nawiewu.

   

 • Montaż nie był trudny, bo jednostki zewnętrzne stoją po prostu na płaskim dachu nad parterem. Elektryk umieścił je w przewiewnym i zacienionym miejscu, a jednocześnie w takim, żeby ich odległość do jednostek wewnętrznych była najkrótsza. Na odpowiedniej wysokości przewiercił otwory przez ścianę zewnętrzną i przełożył przez nie rury z miedzi, przeznaczone do układów klimatyzacji. Fragmenty rur, biegnące na zewnątrz, zabezpieczył otuliną termoizolacyjną i przeciwwilgociową. Otulina zlewa się z kolorem tynku.

   

  Jednostki wewnętrzne, zgodnie ze sztuką, zamontował blisko okien, ponieważ wtedy udaje się szybko schłodzić powietrze nagrzane od szkła. Ponadto, taka lokalizacja zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Montaż każdego urządzenia trwał 3–4 godziny.

Klimatyzacja - koszty:

 • każdy klimatyzator ok. 4500 zł z montażem.
W kotłowni zamontowano centralę wentylacyjną z rekuperatorem
W kotłowni zamontowano centralę wentylacyjną z rekuperatorem

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-03-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zamiast klimy można pomyśleć o markizach zewnętrznych - nie dość, że nie pobierają energii (albo są samowystarczalne dzięki baterii słonecznej) to jeszcze nie mają takiego negatywnego wpływu na zdrowie jak klima.

Gość werka

29 Wrz 2017, 10:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic Firma Ventia generalny dystrybutor produktów AlpicAir w Polsce wprowadza do swojej oferty flagowy model klimatyzatora – AlpicAir Hyper Nordic. ...
Innowacyjny system wentylacji powietrza od STIEBEL ELTRON
Innowacyjny system wentylacji powietrza od STIEBEL ELTRON Każdy nowy budynek energooszczędny powinien mieć rekuperację, a wybudowanie domu pasywnego bez niej jest praktycznie niemożliwe. STIEBEL ...
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność Daikin Europe N.V. w marcu 2018 roku wprowadzi na rynek Stylish - naścienną jednostkę klimatyzacyjną o całkiem nowej konstrukcji, wyposażoną ...

Dlaczego na ścianach pojawia się pleśń i grzyb?

W zdecydowanej większości przypadków powodem pojawiania się wilgoci na wewnętrznej stronie ścian szczytowych jest kondensacja wilgotnego powietrza z pomieszczeń. Jest to sytuacja sprzyjająca do pojawienia się grzybów lub pleśni.

topowe produkty

Klimatyzacja Midea - innowacyjność w standardzie

Marka Midea produkuje 1/4 klimatyzatorów na świecie. Opiera się na zrównoważonej działalności w obszarach ekonomicznych, społecznych i ochrony środowiska. Dlatego urządzenia Midea zaprojektowano tak, by były optymalnym połączeniem komfortu, energooszczędności oraz przystępnej ceny.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze