Budujemy Dom

Choć nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej

Artykuł na: 4-5 minut

Wszystkie elementy klimatyzacji działają świetnie. Wykorzystujemy je tylko po to, żeby schłodzić sypialnie tuż przed snem. Klimatyzatory są mocne, więc wystarcza, że włączymy je na godzinę na najwyższy bieg - mówią Joanna i Artur, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy stacjonarne klimatyzatory użytkują od 2005 i 2010 r.

Choć nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej

Parametry domu:

 • piętrowy; murowany – ściany z pustaków keramzytobetonowych o gr. 30 cm i na piętrze styropian o gr. 10 cm; 
 • duże okna; 
 • wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. 
 • lokalizacja – w półcieniu.

Klimatyzacja:

 • 3 klimatyzatory typu split, każdy o wydajności chłodniczej 2,5 kW; 
 • inwerterowy napęd sprężarki; 
 • ścienne jednostki wewnętrzne z funkcjami ECO, POWERFUL, SILENT i innymi; 
 • filtr nanotytanowy (usuwa bakterie, zapachy).

Decyzja: już podczas projektowania domu zamówiliśmy u architektów wyposażenie go w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC oraz dodatkowo instalację klimatyzacyjną w naszej sypialni na piętrze, bo wychodzi na południe. W momencie projektowania mieliśmy jedno dziecko, ale syn miał zająć północny pokój, więc tam nie zaplanowaliśmy klimatyzatora.

 

Kolejny syn pojawił się kilka lat później i mogliśmy przeznaczyć dla niego już tylko sypialnię położoną jak nasza, czyli na piętrze i od strony południowej. Kiedy miał roczek, nastały ogromne upały i w jego pokoju temperatura wzrosła do 30°C, choć sprawnie działa u nas wentylacja mechaniczna i GWC, a na oknach mamy rolety wewnętrzne z ekranem przeciwsolarycznym. Podejrzewając, że w tym pokoju kilka razy w roku nie da się wytrzymać od gorąca, poprosiliśmy naszego elektryka, żeby dobrał tam i do pokoju starszego syna, klimatyzatory.

 

Potraktowaliśmy dzieci równo – skoro jedno musi mieć klimatyzację w sypialni, drugie też powinno ją dostać, nawet jeśli nie jest w jego pokoju niezbędna. W 2010 r. elektryk zamontował markowe i nowoczesne urządzenia typu split z napędem inwerterowym. Klimatyzator w naszej sypialni, starszy o 5 lat, też jest wysokiej jakości, bo mamy zasadę, żeby kupować sprzęt dobry i bezawaryjny.

Jednostki zewnętrzne ustawiono na płaskim dachu nad parterem
Jednostki zewnętrzne ustawiono na płaskim dachu nad parterem
Jednostki wewnętrzne zamocowano na ścianie blisko okien
Jednostki wewnętrzne zamocowano na ścianie blisko okien

Klimatyzacja - rady i przestrogi:

 • Choć ogólnie nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej. Wszystkie jej elementy działają świetnie. Wykorzystujemy je tylko po to, żeby schłodzić sypialnie tuż przed snem. Klimatyzatory są mocne, więc wystarcza, że włączymy je na godzinę na najwyższy bieg. Nawet na takim biegu nie hałasują. Mają duży zakres regulowania siły i kierunku nawiewu.

   

 • Montaż nie był trudny, bo jednostki zewnętrzne stoją po prostu na płaskim dachu nad parterem. Elektryk umieścił je w przewiewnym i zacienionym miejscu, a jednocześnie w takim, żeby ich odległość do jednostek wewnętrznych była najkrótsza. Na odpowiedniej wysokości przewiercił otwory przez ścianę zewnętrzną i przełożył przez nie rury z miedzi, przeznaczone do układów klimatyzacji. Fragmenty rur, biegnące na zewnątrz, zabezpieczył otuliną termoizolacyjną i przeciwwilgociową. Otulina zlewa się z kolorem tynku.

   

  Jednostki wewnętrzne, zgodnie ze sztuką, zamontował blisko okien, ponieważ wtedy udaje się szybko schłodzić powietrze nagrzane od szkła. Ponadto, taka lokalizacja zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Montaż każdego urządzenia trwał 3–4 godziny.

Klimatyzacja - koszty:

 • każdy klimatyzator ok. 4500 zł z montażem.
W kotłowni zamontowano centralę wentylacyjną z rekuperatorem
W kotłowni zamontowano centralę wentylacyjną z rekuperatorem

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-03-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zamiast klimy można pomyśleć o markizach zewnętrznych - nie dość, że nie pobierają energii (albo są samowystarczalne dzięki baterii słonecznej) to jeszcze nie mają takiego negatywnego wpływu na zdrowie jak klima.

Gość werka

29 Wrz 2017, 10:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT Firma Ventia, wyłączny przedstawiciel marki Komfovent na Polskę, zaprasza na szkolenia autoryzacyjne z central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT ...
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w ...
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO Wybrane modele rekuperatorów MISTRAL firmy Pro-Vent mogą być w prosty sposób podłączone do systemu Domu inteligentnego FIBARO.

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

polecane produkty i technologie

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".