Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Porady ekspertów

Dlaczego filtracja powietrza jest zaletą w wentylacji z rekuperatorem?

Dlaczego filtracja powietrza jest zaletą w wentylacji z rekuperatorem?

W ostatnim roku wiele mówiło się o złej jakości powietrza, którym oddychamy każdego dnia. Problem, z którym musieliśmy zmierzyć się podczas ostatniego sezonu grzewczego, przez chwilę nie występował, jednak wraz z nadejściem chłodnych dni ponownie słyszymy doniesienia mediów o pogarszających się parametrach powietrza zewnętrznego. Słuszne jest skojarzenie ze sobą dwóch faktów: rozpoczęcie sezonu grzewczego = obniżenie jakości powietrza zewnętrznego.

Komfort i zdrowie mieszkańców domów oraz użytkowników innych budynków, w których ludzie spędzają dużo czasu (np. w budynkach biurowych czy placówkach edukacyjnych) w dużej mierze zależą właśnie od jakości powietrza, którym oddychają. Każdy z nas chciałby móc cieszyć się świeżym powietrzem i nie martwić się smogiem, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na szczęście dostępne obecnie technologie umożliwiają zastosowanie rozwiązań zapewniających użytkownikom pomieszczeń powietrze czyste, wolne od alergenów oraz innych zanieczyszczeń. Rozwiązanie, które prócz podstawowej funkcji jaką jest odzysk ciepła z wentylacji, przyczynia się do poprawy jakości powietrza to REKUPERACJA.

Filtracja powietrza jedną z zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Projektując budynek warto w nim zastosować centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, która nie tylko zmniejszy zapotrzebowanie budynku na ciepło, ale która dzięki stałemu, wymuszonemu i zmiennemu przepływowi powietrza pozwoli dostarczyć do jego wnętrza powietrze znacznie lepszej jakości niż to znajdujące się na zewnątrz i w ilościach niezbędnych do aktualnego zapotrzebowania. Stosowane w niektórych rekuperatorach najwyższej jakości zaawansowane systemy kontroli jakości powietrza i sterowania całkowicie automatyzują pracę urządzenia.

Jest to możliwe dzięki połączeniu tradycyjnych technologii filtrów (tzw. oczyszczanie pasywne) z nowoczesnymi technologiami aktywnego oczyszczania powietrza (np. z technologią RCI pierwotnie stosowaną przez NASA). Dzięki takiej integracji powietrze pozbawiane jest zanieczyszczeń jak np.: pyłki, kurz czy sadza, a ponadto skutecznie ograniczone jest przedostawanie się do pomieszczeń smogu oraz innych związków lotnych znajdujących się na zewnątrz budynku. Poza standardowymi filtrami stosowanymi w rekuperatorach, użytkownicy mają możliwość korzystania z wkładów o znacznie wyższej dokładności niż przeciętna (np. filtry klasy F9 lub HEPA) oraz dodatkowej jonizacji powietrza.

Zastosowanie takiego rozwiązania zmienia dotychczasowy tradycyjny proces filtracji w nowoczesny system uzdatniania powietrza umożliwiając oczyszczenie go z wszelkich bakterii i wirusów oraz zapachów, które powstają podczas gotowania aromatycznych potraw czy palenia papierosów. Na rynku dostępne są również systemy usuwające nieprzyjemne zapachy docierające do budynków z zewnątrz (np. z położonych w niedalekim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, spalarni lub uciążliwych obiektów przemysłowych).

Jak widać funkcje nowoczesnych systemów wentylacji, to nie tylko ograniczanie strat ciepła budynku i oszczędności na ogrzewaniu. Nadrzędną funkcją rekuperatorów jest zapewnianie ich użytkownikom zdrowego powietrza we wszystkich pomieszczeniach i znaczne poprawienie komfortu ich życia.

Dlaczego filtracja powietrza jest jedną z zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Dlaczego regularna wymiana filtrów jest tak ważna?

Należy mieć na uwadze, że samo zastosowanie filtrów powietrza w rekuperatorze nie wystarczy, by zagwarantować ich użytkownikom świeże, zdrowe powietrze przez 365 dni w roku. Posiadacze central wentylacyjnych w swoim domu czy biurze muszą pamiętać o regularnej konserwacji urządzenia i wymianie kaset filtracyjnych. Częstotliwość wymiany wkładów filtracyjnych uzależniona jest od warunków, w jakich urządzenie pracuje. Im bardziej zanieczyszczone powietrze w pobliżu budynku, tym większa powinna być częstotliwość ich wymiany.

Dostępne na rynku rekuperatory mogą być wyposażone w czujniki, które zasygnalizują użytkownikowi konieczność wymiany filtrów. Regularna wymiana kaset filtracyjnych jest istotna również ze względów ekonomicznych: filtry chronią wymiennik ciepła oraz inne elementy rekuperatora przed zabrudzeniem, które może spowodować ich uszkodzenie oraz konieczność naprawy. Ponadto zabrudzone filtry zwiększają opory jakie musi pokonać strumień nawiewanego powietrza, zmuszając tym samym wentylatory do intensywniejszej pracy, a co za tym idzie, zwiększając ich pobór mocy.

Dział Wentylacji
Firma Bartosz Sp.j.

aktualizacja: 2017-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Innowacyjne i energooszczędne wentylatory PREMIUM
Innowacyjne i energooszczędne wentylatory PREMIUM Firma Marley ma w swojej ofercie innowacyjne i energooszczędne wentylatory PREMIUM. Prezentujemy charakterystykę tych urządzeń.
Wewnętrzny wentylator do optymalnej dystrybucji ciepła między pomieszczeniami
Wewnętrzny wentylator do optymalnej dystrybucji ciepła między pomieszczeniami W domach i mieszkaniach często występują silne spadki temperatury między ogrzewanymi i sąsiednimi, chłodniejszymi pomieszczeniami. Rozwiązaniem ...
Ventia wyróżniona Gazelą Biznesu 2017
Ventia wyróżniona Gazelą Biznesu 2017 Firma Ventia została wyróżniona Gazelą Biznesu za rok 2017 dla najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firmy w Polsce.

Sposoby na utrzymanie czystego powietrza w domu

Powietrze w domu może być albo zbyt suche, albo zbyt wilgotne, co niekorzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Uciążliwości powodują także obecne w nim alergeny, pyłki i roztocza kurzu. Na szczęście są sposoby na to, aby skutecznie oczyścić panującą w pomieszczeniach nie najlepszą atmosferę.

topowe produkty

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze