Budujemy Dom

Dlaczego filtracja powietrza jest zaletą w wentylacji z rekuperatorem?

Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego filtracja powietrza jest zaletą w wentylacji z rekuperatorem?

W ostatnim roku wiele mówiło się o złej jakości powietrza, którym oddychamy każdego dnia. Problem, z którym musieliśmy zmierzyć się podczas ostatniego sezonu grzewczego, przez chwilę nie występował, jednak wraz z nadejściem chłodnych dni ponownie słyszymy doniesienia mediów o pogarszających się parametrach powietrza zewnętrznego. Słuszne jest skojarzenie ze sobą dwóch faktów: rozpoczęcie sezonu grzewczego = obniżenie jakości powietrza zewnętrznego.

Komfort i zdrowie mieszkańców domów oraz użytkowników innych budynków, w których ludzie spędzają dużo czasu (np. w budynkach biurowych czy placówkach edukacyjnych) w dużej mierze zależą właśnie od jakości powietrza, którym oddychają. Każdy z nas chciałby móc cieszyć się świeżym powietrzem i nie martwić się smogiem, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na szczęście dostępne obecnie technologie umożliwiają zastosowanie rozwiązań zapewniających użytkownikom pomieszczeń powietrze czyste, wolne od alergenów oraz innych zanieczyszczeń. Rozwiązanie, które prócz podstawowej funkcji jaką jest odzysk ciepła z wentylacji, przyczynia się do poprawy jakości powietrza to REKUPERACJA.

Filtracja powietrza jedną z zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Projektując budynek warto w nim zastosować centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, która nie tylko zmniejszy zapotrzebowanie budynku na ciepło, ale która dzięki stałemu, wymuszonemu i zmiennemu przepływowi powietrza pozwoli dostarczyć do jego wnętrza powietrze znacznie lepszej jakości niż to znajdujące się na zewnątrz i w ilościach niezbędnych do aktualnego zapotrzebowania. Stosowane w niektórych rekuperatorach najwyższej jakości zaawansowane systemy kontroli jakości powietrza i sterowania całkowicie automatyzują pracę urządzenia.

Jest to możliwe dzięki połączeniu tradycyjnych technologii filtrów (tzw. oczyszczanie pasywne) z nowoczesnymi technologiami aktywnego oczyszczania powietrza (np. z technologią RCI pierwotnie stosowaną przez NASA). Dzięki takiej integracji powietrze pozbawiane jest zanieczyszczeń jak np.: pyłki, kurz czy sadza, a ponadto skutecznie ograniczone jest przedostawanie się do pomieszczeń smogu oraz innych związków lotnych znajdujących się na zewnątrz budynku. Poza standardowymi filtrami stosowanymi w rekuperatorach, użytkownicy mają możliwość korzystania z wkładów o znacznie wyższej dokładności niż przeciętna (np. filtry klasy F9 lub HEPA) oraz dodatkowej jonizacji powietrza.

Zastosowanie takiego rozwiązania zmienia dotychczasowy tradycyjny proces filtracji w nowoczesny system uzdatniania powietrza umożliwiając oczyszczenie go z wszelkich bakterii i wirusów oraz zapachów, które powstają podczas gotowania aromatycznych potraw czy palenia papierosów. Na rynku dostępne są również systemy usuwające nieprzyjemne zapachy docierające do budynków z zewnątrz (np. z położonych w niedalekim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, spalarni lub uciążliwych obiektów przemysłowych).

Jak widać funkcje nowoczesnych systemów wentylacji, to nie tylko ograniczanie strat ciepła budynku i oszczędności na ogrzewaniu. Nadrzędną funkcją rekuperatorów jest zapewnianie ich użytkownikom zdrowego powietrza we wszystkich pomieszczeniach i znaczne poprawienie komfortu ich życia.

Dlaczego filtracja powietrza jest jedną z zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Dlaczego regularna wymiana filtrów jest tak ważna?

Należy mieć na uwadze, że samo zastosowanie filtrów powietrza w rekuperatorze nie wystarczy, by zagwarantować ich użytkownikom świeże, zdrowe powietrze przez 365 dni w roku. Posiadacze central wentylacyjnych w swoim domu czy biurze muszą pamiętać o regularnej konserwacji urządzenia i wymianie kaset filtracyjnych. Częstotliwość wymiany wkładów filtracyjnych uzależniona jest od warunków, w jakich urządzenie pracuje. Im bardziej zanieczyszczone powietrze w pobliżu budynku, tym większa powinna być częstotliwość ich wymiany.

Dostępne na rynku rekuperatory mogą być wyposażone w czujniki, które zasygnalizują użytkownikowi konieczność wymiany filtrów. Regularna wymiana kaset filtracyjnych jest istotna również ze względów ekonomicznych: filtry chronią wymiennik ciepła oraz inne elementy rekuperatora przed zabrudzeniem, które może spowodować ich uszkodzenie oraz konieczność naprawy. Ponadto zabrudzone filtry zwiększają opory jakie musi pokonać strumień nawiewanego powietrza, zmuszając tym samym wentylatory do intensywniejszej pracy, a co za tym idzie, zwiększając ich pobór mocy.

Dział Wentylacji
Firma Bartosz Sp.j.

aktualizacja: 2017-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT Firma Ventia, wyłączny przedstawiciel marki Komfovent na Polskę, zaprasza na szkolenia autoryzacyjne z central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT ...
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w ...
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO Wybrane modele rekuperatorów MISTRAL firmy Pro-Vent mogą być w prosty sposób podłączone do systemu Domu inteligentnego FIBARO.

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

polecane produkty i technologie

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".