Budujemy Dom

Rozmowy o popularnych klimatyzatorach domowych

Artykuł na: 6-9 minut

Ekspert budowlany odpowiada na 6 kluczowych pytań dotyczących popularnych klimatyzatorów domowych.

Rozmowy o popularnych klimatyzatorach domowych

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jak działają klimatyzatory?
  • Jaka jest charakterystyka popularnych klimatyzatorów domowych?
  • Gdzie montuje się jednostki wewnętrzne?
  • Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć klimatyzatory?

Inwestor: Nie wspomniał pan jeszcze o innym zagadnieniu – o klimatyzacji.

Ekspert budowlany: Ze względu na umiarkowany klimat, rozwiązanie to nie jest u nas tak rozpowszechnione jak w cieplejszych krajach. Co nie znaczy, że nie cieszy się zainteresowaniem. Upalne dni zdarzają się w Polsce coraz częściej, a wtedy nawet sprawnie działająca wentylacja nie zapewni chłodnego powietrza. Klimatyzatory działają na podobnej zasadzie jak domowe lodówki.

Znów to porównanie! Użył go pan do opisu działania pompy ciepła.

Tak, bo oba urządzenia mają sporo wspólnego. W klimatyzatorze czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze wrzenia odparowuje w parowniku, odbierając przy tym ciepło z otaczającego go powietrza. W najpopularniejszych modelach typu split to właśnie parownik wraz z wentylatorem znajduje się w chłodzonym pomieszczeniu. Następnie sprężarka zwiększa ciśnienie czynnika roboczego, w wyniku czego jego temperatura gwałtownie rośnie. Czynnik oddaje swe ciepło do otoczenia w tzw. skraplaczu. W klimatyzatorach split na zewnątrz znajduje się właśnie sprężarka, skraplacz oraz wentylator. W ten sposób ciepło pobrane z pomieszczenia trafia poza budynek.

Split? Cóż to takiego?

Popularne klimatyzatory domowe mogą być jedno- lub dwuczęściowe, czyli właśnie typu split. Te pierwsze, nazywane też monoblokami, to najczęściej urządzenia przenośne. Są niezbyt efektywne i niestety głośne. W praktyce nadają się do sporadycznego użytku. Klimatyzatory typu split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz budynku montowane są te elementy, które najbardziej hałasują (sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny), w pomieszczeniu pozostaje jednostka wewnętrzna, w której znajduje się parownik i filtry, a jedynym źródłem szumów jest wentylator. Wentylator może mieć kilka biegów: im wyższy, tym urządzenie pracuje głośniej.

A gdzie montuje się jednostki wewnętrzne?

To zależy od modelu. Najpopularniejsze są jednostki ścienne, ale w sprzedaży są też urządzenia sufitowo-przypodłogowe, kasetonowe, które umieszcza się w suficie podwieszanym, a także kanałowe – w tym wariancie klimatyzator znajduje się w innym pomieszczeniu (np. gospodarczym), a z chłodzonym wnętrzem łączą go kanały powietrzne.

Klimatyzator ścienny
Najpopularniejszym typem klimatyzatorów są modele ścienne (fot. Haier)
Klimatyzator kasetonowy
Klimatyzator kasetonowy (fot. Daikin)

Z tego co się orientuję, klimatyzatory mogą mieć też inne funkcje poza chłodzeniem.

To prawda. Choć ich głównym zadaniem jest ochładzanie powietrza w letnie dni, to niektóre urządzenia wyposażone są dodatkowo w specjalne filtry zatrzymujące pyłki, bakterie i zarodniki grzybów, a także dym tytoniowy i inne nieprzyjemne zapachy. Jeżeli zależy panu na tym, aby poprawić jakość powietrza w domu, proponuję zainteresować się też innymi urządzeniami, dedykowanymi tylko temu.

Jakie urządzenia ma pan na myśli?

Np. oczyszczacz powietrza. To niewielkie, przenośne urządzenie, które uzupełnia system wentylacji. Jest proste w użyciu – nie wymaga żadnych instalacji, wystarczy je podłączyć do gniazdka. Dzięki specjalnym filtrom zatrzymuje alergeny, pyłki, kurz oraz nieprzyjemne zapachy. Bardziej zaawansowane modele mogą też jonizować powietrze lub emitować dowolny aromat.

Oczyszczacz powietrza
Oczyszczacza powietrza nie należy ustawiać przy samej ścianie – ważne, by zapewnić swobodny przepływ powietrza (fot. Daikin)

Inną opcją jest nawilżacz powietrza. Z wyglądu może przypominać oczyszczacz, ale działa inaczej. Przed uruchomieniem wlewa się do niego wodę – kranówkę lub demineralizowaną, w zależności od zaleceń producenta. Zadaniem urządzenia jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. To istotne szczególnie w sezonie grzewczym, gdy powietrze we wnętrzach się wysusza. Tymczasem odpowiedni poziom wilgotności ułatwia oddychanie, ma wpływ na nasze samopoczucie i komfort snu. Niektóre modele wyposażone są w czujnik wilgotności, który – w zależności od potrzeb – włącza lub wyłącza urządzenie. W sprzedaży dostępne są też nawilżacze z funkcją jonizacji i aromaterapii.

Powietrze w domu nie może być też zbyt wilgotne, bo skutkiem będzie rozwój grzybów i pleśni. Dlatego w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak suszarnie czy łazienki (a także np. w zalanych piwnicach), stosuje się osuszacze powietrza. To przenośne urządzenia, często wyposażone w filtry i wkłady zapachowe. W ciągu kilku godzin mogą odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody.

Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego

Redakcja BD
fot. otwierająca: Daikin

aktualizacja: 2018-07-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT Firma Ventia, wyłączny przedstawiciel marki Komfovent na Polskę, zaprasza na szkolenia autoryzacyjne z central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT ...
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w ...
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO Wybrane modele rekuperatorów MISTRAL firmy Pro-Vent mogą być w prosty sposób podłączone do systemu Domu inteligentnego FIBARO.

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

polecane produkty i technologie

Jakie korzyści daje Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO umożliwia wykorzystanie gruntu jako naturalnego, potężnego magazynu energii. Dzięki niemu zimą ogrzejemy powietrze dostarczane do domu, latem zaś schłodzimy je, dzięki temu obniżając temperaturę we wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".