Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Nowo powstające obiekty są coraz szczelniejsze. Minimalizowane są straty ciepła przez przegrody, przez nieszczelności, itp. Między innymi z tego powodu tradycyjna wentylacja grawitacyjna, której zasada działania opiera się między innymi na napływie powietrza do budynku właśnie przez wspomniane nieszczelności, nie może działać. Nie realizuje ona swojej jedynej funkcji - dostarczaniu powietrza świeżego, zewnętrznego.

aktualizacja: 2018-10-10 07:29:02

Pamiętajmy, że przeciętnie człowiek w ciągu doby pobiera aż ponad 25 kg powietrza. Dodajmy, że obecnie ponad 25% populacji Europy to alergicy oraz to, że mamy co raz większy problem z jakością powietrza zewnętrznego. Dlatego skuteczna wentylacja budynków jest sprawą niezwykle ważną.

Skutki złej jakości powietrza

Każdy budynek jest źródłem emisji zanieczyszczeń. Są to między innymi dwutlenek węgla, para wodna, lotne związki organiczne (LZO), kurz, pył, chemia budowlana czy wyziewy z wyposażenia wnętrz. Większość z lotnych związków organicznych znajduje się na liście związków rakotwórczych.

Dwutlenek węgla jest również jednym z wiodących zanieczyszczeń powietrza. Wysokie stężenie tego gazu wpływa niekorzystnie na zdolności koncentracji oraz samopoczucie. Stężenie powyżej 0,5% działa szkodliwie na organizm ludzki. Z kolei zbyt duża wilgotność w budynku może prowadzić do jej wykroplenia co z kolei prowadzi do rozmowy bakterii, pleśni i grzybów. Szacuje się, że około 30% zagrożeń zdrowotnych w budynkach mieszkalnych jest związanych z zagrzybieniem.

Wentylacja mechaniczna jest niezbędna w nowych i modernizowanych budynkach

Wymusza ona obieg powietrza w budynku, dostarczając świeże powietrze zewnętrzne i usuwając powietrze zanieczyszczone.

Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Takie rozwiązanie daje szereg korzyści jak na przykład: minimalizacja strat ciepła przez wentylację, świeże powietrze dostarczane w sposób ciągły, możliwość regulacji ilości powietrza wentylacyjnego, przepływ powietrza zorganizowany jest w całym budynku, usuwany jest nadmiar wilgoci znacznie utrudniając rozwój pleśni, zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń brudnych (łazienka, kuchnia, toaleta, garderoba) dzięki czemu znika problem rozchodzenia się zapachów.

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają ponadto ustawienie programów dobowych, w których to użytkownik decyduje w jakich godzinach wentylacja ma pracować z większą wydajnością, a w jakich z mniejszą. Niektórzy producenci również pomyśleli o możliwości współpracy centrali wentylacyjnej z Domem Inteligentnym czy całym systemem zarządzania budynkiem.

Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze

Obecnie dodatkową korzyścią jest możliwość wsparcia finansowego na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z rządowego programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania zależna jest od dochodów na członka rodziny i wynosi do 9000 złotych.

Magdalena Skórska
Projektant Instalacji Sanitarnych
Pro-Vent

Zdaniem naszych Czytelników

Kontrolowana wymiana powietrza to podstawa ograniczenia strat ciepła.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!