Budujemy Dom

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Artykuł na: 4-5 minut

Nowo powstające obiekty są coraz szczelniejsze. Minimalizowane są straty ciepła przez przegrody, przez nieszczelności, itp. Między innymi z tego powodu tradycyjna wentylacja grawitacyjna, której zasada działania opiera się między innymi na napływie powietrza do budynku właśnie przez wspomniane nieszczelności, nie może działać. Nie realizuje ona swojej jedynej funkcji - dostarczaniu powietrza świeżego, zewnętrznego.

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Pamiętajmy, że przeciętnie człowiek w ciągu doby pobiera aż ponad 25 kg powietrza. Dodajmy, że obecnie ponad 25% populacji Europy to alergicy oraz to, że mamy co raz większy problem z jakością powietrza zewnętrznego. Dlatego skuteczna wentylacja budynków jest sprawą niezwykle ważną.

Skutki złej jakości powietrza

Każdy budynek jest źródłem emisji zanieczyszczeń. Są to między innymi dwutlenek węgla, para wodna, lotne związki organiczne (LZO), kurz, pył, chemia budowlana czy wyziewy z wyposażenia wnętrz. Większość z lotnych związków organicznych znajduje się na liście związków rakotwórczych.

Dwutlenek węgla jest również jednym z wiodących zanieczyszczeń powietrza. Wysokie stężenie tego gazu wpływa niekorzystnie na zdolności koncentracji oraz samopoczucie. Stężenie powyżej 0,5% działa szkodliwie na organizm ludzki. Z kolei zbyt duża wilgotność w budynku może prowadzić do jej wykroplenia co z kolei prowadzi do rozmowy bakterii, pleśni i grzybów. Szacuje się, że około 30% zagrożeń zdrowotnych w budynkach mieszkalnych jest związanych z zagrzybieniem.

Wentylacja mechaniczna jest niezbędna w nowych i modernizowanych budynkach

Wymusza ona obieg powietrza w budynku, dostarczając świeże powietrze zewnętrzne i usuwając powietrze zanieczyszczone.

Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Takie rozwiązanie daje szereg korzyści jak na przykład: minimalizacja strat ciepła przez wentylację, świeże powietrze dostarczane w sposób ciągły, możliwość regulacji ilości powietrza wentylacyjnego, przepływ powietrza zorganizowany jest w całym budynku, usuwany jest nadmiar wilgoci znacznie utrudniając rozwój pleśni, zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń brudnych (łazienka, kuchnia, toaleta, garderoba) dzięki czemu znika problem rozchodzenia się zapachów.

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają ponadto ustawienie programów dobowych, w których to użytkownik decyduje w jakich godzinach wentylacja ma pracować z większą wydajnością, a w jakich z mniejszą. Niektórzy producenci również pomyśleli o możliwości współpracy centrali wentylacyjnej z Domem Inteligentnym czy całym systemem zarządzania budynkiem.

Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze

Obecnie dodatkową korzyścią jest możliwość wsparcia finansowego na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z rządowego programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania zależna jest od dochodów na członka rodziny i wynosi do 9000 złotych.

Magdalena Skórska
Projektant Instalacji Sanitarnych
Pro-Vent

aktualizacja: 2018-10-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Kontrolowana wymiana powietrza to podstawa ograniczenia strat ciepła.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

11 Paź 2018, 07:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Rekuperator OnyX Premium 500 firmy Frapol
Rekuperator OnyX Premium 500 firmy Frapol Rekuperator OnyX Premium 500 firmy Frapol został zaprojektowany z myślą o energooszczędnych budynkach mieszkalnych o powierzchni do 200 m2. ...
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność Daikin wprowadził na rynek Stylish - naścienną jednostkę klimatyzacyjną o całkiem nowej konstrukcji, wyposażoną w unikatowe funkcje. ...
Złoty Konsumencki Lider Jakości po raz kolejny w rękach PRO-VENT
Złoty Konsumencki Lider Jakości po raz kolejny w rękach PRO-VENT W 2018 roku firma PRO-VENT została nagrodzona Złotym Konsumenckim Liderem Jakości w kategorii "Rekuperatory". To dla przedsiębiorstwa ogromne ...

Jak dobrać odpowiedni system rekuperacji?

Budując nowy dom na każdym kroku analizujemy potrzeby swojej rodziny. Zastanawiamy się nad projektem, materiałami, rozkładem pokoi, itd. Niestety, tak ważną kwestię jak odpowiednia jakość powietrza w domu często pomijamy. Tymczasem jest rozwiązanie, które może zapewnić Tobie i Twojej rodzinie zdrowe i świeże powietrze na co dzień. Tym rozwiązaniem jest rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

polecane produkty i technologie

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".