Budujemy Dom

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Artykuł na: 4-5 minut

Nowo powstające obiekty są coraz szczelniejsze. Minimalizowane są straty ciepła przez przegrody, przez nieszczelności, itp. Między innymi z tego powodu tradycyjna wentylacja grawitacyjna, której zasada działania opiera się między innymi na napływie powietrza do budynku właśnie przez wspomniane nieszczelności, nie może działać. Nie realizuje ona swojej jedynej funkcji - dostarczaniu powietrza świeżego, zewnętrznego.

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Pamiętajmy, że przeciętnie człowiek w ciągu doby pobiera aż ponad 25 kg powietrza. Dodajmy, że obecnie ponad 25% populacji Europy to alergicy oraz to, że mamy co raz większy problem z jakością powietrza zewnętrznego. Dlatego skuteczna wentylacja budynków jest sprawą niezwykle ważną.

Skutki złej jakości powietrza

Każdy budynek jest źródłem emisji zanieczyszczeń. Są to między innymi dwutlenek węgla, para wodna, lotne związki organiczne (LZO), kurz, pył, chemia budowlana czy wyziewy z wyposażenia wnętrz. Większość z lotnych związków organicznych znajduje się na liście związków rakotwórczych.

Dwutlenek węgla jest również jednym z wiodących zanieczyszczeń powietrza. Wysokie stężenie tego gazu wpływa niekorzystnie na zdolności koncentracji oraz samopoczucie. Stężenie powyżej 0,5% działa szkodliwie na organizm ludzki. Z kolei zbyt duża wilgotność w budynku może prowadzić do jej wykroplenia co z kolei prowadzi do rozmowy bakterii, pleśni i grzybów. Szacuje się, że około 30% zagrożeń zdrowotnych w budynkach mieszkalnych jest związanych z zagrzybieniem.

Wentylacja mechaniczna jest niezbędna w nowych i modernizowanych budynkach

Wymusza ona obieg powietrza w budynku, dostarczając świeże powietrze zewnętrzne i usuwając powietrze zanieczyszczone.

Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Takie rozwiązanie daje szereg korzyści jak na przykład: minimalizacja strat ciepła przez wentylację, świeże powietrze dostarczane w sposób ciągły, możliwość regulacji ilości powietrza wentylacyjnego, przepływ powietrza zorganizowany jest w całym budynku, usuwany jest nadmiar wilgoci znacznie utrudniając rozwój pleśni, zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń brudnych (łazienka, kuchnia, toaleta, garderoba) dzięki czemu znika problem rozchodzenia się zapachów.

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają ponadto ustawienie programów dobowych, w których to użytkownik decyduje w jakich godzinach wentylacja ma pracować z większą wydajnością, a w jakich z mniejszą. Niektórzy producenci również pomyśleli o możliwości współpracy centrali wentylacyjnej z Domem Inteligentnym czy całym systemem zarządzania budynkiem.

Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze

Obecnie dodatkową korzyścią jest możliwość wsparcia finansowego na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z rządowego programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania zależna jest od dochodów na członka rodziny i wynosi do 9000 złotych.

Magdalena Skórska
Projektant Instalacji Sanitarnych
Pro-Vent

aktualizacja: 2018-10-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Kontrolowana wymiana powietrza to podstawa ograniczenia strat ciepła.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

11 Paź 2018, 07:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów Firma Ventia od początku roku prowadzi w całej Polsce bezpłatne szkolenia autoryzacyjne dotyczące central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT. ...
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem HRU-WALL-RC to rekuperator decentralny jednorurowy wyposażony w regeneracyjny wymiennik ceramiczny. Przeznaczony jest do montażu w jednym pomieszczeniu. ...
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja Firma Lindab opracowała kompleksowy i energooszczędny system wentylacji mechanicznej dla budynków mieszkalnych.

Jak dobrać odpowiedni system rekuperacji?

Budując nowy dom na każdym kroku analizujemy potrzeby swojej rodziny. Zastanawiamy się nad projektem, materiałami, rozkładem pokoi, itd. Niestety, tak ważną kwestię jak odpowiednia jakość powietrza w domu często pomijamy. Tymczasem jest rozwiązanie, które może zapewnić Tobie i Twojej rodzinie zdrowe i świeże powietrze na co dzień. Tym rozwiązaniem jest rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

polecane produkty i technologie

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".