Budujemy Dom

Dlaczego warto mieć rekuperację? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Rekuperacja to inaczej wentylacja z odzyskiem ciepła. Zapewnia nie tylko skuteczną i w pełni kontrolowaną wymianę powietrza w domu, ale równocześnie odzysk energii (ciepła) z usuwanego powietrza. Wykorzystujemy je do podgrzania tego świeżego, nawiewanego z zewnątrz. Raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. Zaś w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej powietrze w pomieszczeniach ogrzane przez system grzewczy, przewodami kominowymi usuwane jest na zewnątrz. A wraz z nim ciepło, za które przecież zapłaciliśmy!

Dlaczego warto mieć rekuperację?

Jak to działa?

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest przez czerpnię, przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej. Wówczas ogrzewa się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Tak podgrzane nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

W tym samym czasie identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni, garderoby. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Wymieniają tylko ciepło.

Schemat działania wymiennika przeciwprądowego w rekuperatorach AERIS

Najpierw projekt

Po czym poznać, że firma, z którą rozmawiamy o wykonaniu instalacji z odzyskiem ciepła traktuje swoje zadanie (i nas) naprawdę poważnie? Nigdy nie zaproponuje konkretnego modelu rekuperatora, ani nie wyceni instalacji nie znając projektu domu! Bo choćby centrala sama w sobie była świetnej jakości, to musi być przede wszystkim dopasowana do konkretnego budynku. Solidna firma nigdy nie zrobi wentylacji bez projektu. To podstawowa zasada, której warto się trzymać przy wyborze firmy instalacyjnej.

Rekuperator do instalacji dobiera się jako ostatni. Jego moc właściwie dobrać można dopiero wtedy, gdy obliczone zostało zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne dla całego domu. Montuje się go także na końcu, gdy instalacja jest już ułożona, a większość prac w budynku zakończona.

Do wykonania projektu niezbędne są rzuty każdej z kondygnacji. I to już ostateczne, po zmianach i adaptacjach. Po zamianie pokoju gościnnego na garderobę i dodaniu trzeciej łazienki.

Inżynier Rekuperatory.pl - w oparciu o obowiązujące przepisy i normy wentylacyjne, ale także o wewnętrzne wytyczne firmy - musi:

  1. Obliczyć zapotrzebowanie pomieszczeń na ilość powietrza;
  2. Dobrać ilości punktów nawiewnych i wywiewnych;
  3. wybrać najlepsze pomieszczenie na montaż rekuperatora;
  4. dobrać rodzaj kanałów/przewodów wentylacyjnych;
  5. wytyczyć trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej;
  6. dobrać odpowiedniej mocy rekuperator.

Fachowe wykonanie

Wszystko można zepsuć. System rekuperacji jak najbardziej też. Dlatego właściwie wykonany projekt rekuperacji musi mieć swoje odzwierciedlenie w jego rzetelnej i fachowej realizacji. Nie zrobi tego raczej firma stawiająca ściany, hydraulik albo elektryk. Albo raczej zrobi, ale prawdopodobieństwo popełnienia błędów jest ogromne. To właśnie takie nie wykonane jak należy instalacje psują opinie całej branży. A właściciele domów, którzy chcieli za wszelką cenę zaoszczędzić, męczą się z głośną, nieskuteczną i często niemal niemożliwą do poprawienia rekuperacją. Jednak i drobne z pozoru błędy mogą sporo zepsuć. Od szczegółów zależy bowiem praca całego systemu.

Przykładowo: wystarczy, że na odcinkach prowadzących od rekuperatora do rozdzielacza instalator zastosuje miękki przewód z flexa, a przy montażu niestarannie go ułoży zamykając światło kanału. Ten z pozoru nieistotny błąd uniemożliwi prawidłowy przepływ powietrza. tym Albo nie zaizoluje starannie klasycznej instalacji z kanałów metalowych. Albo położy instalację na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym. Z jakąkolwiek energooszczędnością można się wtedy pożegnać.

Korzyści z rekuperacji

Im wcześniej, tym lepiej

Im wcześniej zdecydujemy, że nasz dom ma mieć wentylację mechaniczną z rekuperatorem zamiast grawitacyjnej, tym lepiej. Te dwa systemy, chociaż oba maja ten sam cel, czyli wymianę powietrza, działają zupełnie inaczej. Podstawowe elementy konieczne do działania systemu grawitacyjnego, czyli pionowe kanały w kominach wentylacyjnych oraz nawiewniki w oknach, nie tylko są zbędne, ale niedopuszczalne w wentylacji mechanicznej.

Jeżeli już je mamy, to niepotrzebnie wydaliśmy pieniądze. Kominy trzeba bowiem koniecznie szczelnie zaślepić, a nawiewniki szczelnie zamknąć. Inaczej powietrze będzie w niekontrolowany sposób przenikać z i do budynku. Ominie rekuperator, a więc nie skorzystamy ani z odzysku ciepła, ani z możliwości sterowania intensywnością wymiany powietrza.

Ponadto na etapie projektu lub na samym początku budowy najłatwiej jest zaplanować prowadzenie instalacji, by je maksymalnie ukryć, np. w podłodze lub stropie. Nie znaczy to jednak, że w istniejącym domu nie da się zrobić rekuperacji. Da się! Jednak jest to trudniejsze i przez to droższe.

Ponadto nie zapominajmy, że zastąpienie wentylacji grawitacyjnej rekuperacją istotnie wpływa na straty ciepła budynku. Oznacza to, że mniejsza moc mogą mieć grzejniki, podłogówka, samo źródło ciepła. W każdym domu będzie to miało znaczenie, jednak największą różnicę odczujemy w przypadku pomp ciepła. Tutaj znacznie bardziej niż w odniesieniu do kotłów wzrost mocy przekłada się na wzrost cen urządzeń. Ponadto jeżeli pompa korzysta np. z gruntu jako tzw. źródła dolnego (odwierty lub kolektor poziomy), mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło oznacza automatycznie, że i ten element może być mniejszy i tańszy.

Dlatego zanim zdecydujesz się na rekuperację albo ją odrzucisz, rozważ wszystkie za i przeciw. Porównaj oferty, ale nie kieruj się tylko niską ceną. Sprawdź co tak naprawdę wyceniono i jakiej jakości. Jeżeli masz wątpliwości lub wciąż się wahasz skonsultuj z Doradcą Rekuperatory.pl zebrane oferty.

7 kroków do rekuperacji

Rekuperatory.pl logotyp

aktualizacja: 2018-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów Firma Ventia od początku roku prowadzi w całej Polsce bezpłatne szkolenia autoryzacyjne dotyczące central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT. ...
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem HRU-WALL-RC to rekuperator decentralny jednorurowy wyposażony w regeneracyjny wymiennik ceramiczny. Przeznaczony jest do montażu w jednym pomieszczeniu. ...
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja Firma Lindab opracowała kompleksowy i energooszczędny system wentylacji mechanicznej dla budynków mieszkalnych.

Jak dobrać odpowiedni system rekuperacji?

Budując nowy dom na każdym kroku analizujemy potrzeby swojej rodziny. Zastanawiamy się nad projektem, materiałami, rozkładem pokoi, itd. Niestety, tak ważną kwestię jak odpowiednia jakość powietrza w domu często pomijamy. Tymczasem jest rozwiązanie, które może zapewnić Tobie i Twojej rodzinie zdrowe i świeże powietrze na co dzień. Tym rozwiązaniem jest rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

polecane produkty i technologie

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".