Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Wentylacja w domu

Artykuł na: 6-9 minut

Dobra wentylacja w domu zapewni ci zdrowie na długie lata pod warunkiem, że będzie działała prawidłowo. A to oznacza w praktyce spełnienie szeregu wymogów omówionych w niniejszym artykule.

Zadaniem systemu wentylacyjnego w budynku jednorodzinnym jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających oraz do prawidłowego funkcjonowania urządzeń technicznych, jak kotły czy kominki.

Wentylator ścienny w łazience
Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc montując w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli np. w łazienkach, wentylatory ścienne (fot. Dospel)

O tym, że system wentylacyjny funkcjonuje prawidłowo, świadczy to, iż domownicy nie zauważają jego pracy. Jeśli zwracamy uwagę na wentylację, oznacza to, że funkcjonuje ona źle lub jej nie ma. I najczęściej tak się właśnie dzieje.

 

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych.

 

Z tych powodów należy odejść od powszechnej skłonności do ograniczania zużycia energii przez zmniejszanie ilości świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń.

 

Zyskujemy na ograniczeniu kosztów, ale możemy zapłacić zdrowiem naszym i naszych najbliższych. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest zaś szczególnie istotne, kiedy montuje się szczelne okna.

Ile świeżego powietrza?

Orientacyjnie można przyjąć, że w pomieszczeniach domu jednorodzinnego w ciągu godziny powinna następować wymiana powietrza od 0,5 do 1 kubatury poszczenia.

Systemy wentylacyjne nie reagują na chwilowy wzrost zapotrzebowania na świeże powietrze. Bardzo by to zwiększyło koszty ich wykonania i użytkowania.

 

Najprostszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zwykle przewietrzenie pokoju przez otwarcie okna. Również inne zanieczyszczenia, np. wydzielające się z mebli formaldehydy, mogą wymagać zwiększonej wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Do dobrego samopoczucia konieczne jest, aby powietrze w pomieszczeniu było nie tylko świeże, ale miało także odpowiednią temperaturę i wilgotność. Pożądana temperatura zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Przyjmuje się ją zgodnie z tabelą.

Pożądana temperatura dla poszczególnych pomieszczeń
Przeznaczenie pomieszczenia Temperatura
(°C)
garaż  +5
wyodrębniona klatka schodowa  +8
garderoby, składziki kuchni wyposażone w paleniska węglowe, nieogrzewane piwnice  +16
pokoje mieszkalne, kuchnie z paleniskami gazowymi lub elektrycznymi, przedpokoje, WC  +20
łazienki  +24
suszarnie  +32

Co do wilgotności względnej, zaleca się jej utrzymanie między 40 a 60%. Zbyt mała powoduje wysuszanie błon śluzowych, zbyt wysoka sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, pleśni i grzybów.

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Systemy wentylacyjne można podzielić według zasady działania (naturalne i mechaniczne) lub przeznaczenia (wentylacja ogólna i miejscowa).

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych
Systemy wentylacji ogólnej służą wymianie powietrza w całym domu i całych pomieszczeniach. Natomiast wentylacja miejscowa służy usunięciu zanieczyszczeń z części pomieszczenia; za przykład może posłużyć okap nad kuchnią gazową.

 

W systemach wentylacji naturalnej wykorzystuje się zjawisko ruchu powietrza pod wpływem wiatru lub różnicy temperatur. Wyróżnia się tu infiltrację, eksfiltrację, przewietrzanie i wentylację grawitacyjną.

 

Infiltracja to samoczynny niekontrolowany napływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności w przegrodach budowlanych, wywołany wiatrem lub różnicą temperatury powietrza.

 

Eksfiltracja jest zjawiskiem odwrotnym do infiltracji: powietrze przez nieszczelności wypływa z pomieszczenia. Przewietrzanie polega na wymianie powietrza w pomieszczeniu przez otwieranie okien i drzwi.

Wentylacja grawitacyjna następuje z wykorzystaniem ciągu naturalnego, powstałego w pionowych kanałach wyprowadzonych ponad dach, na skutek różnicy gęstości (ciężaru właściwego) powietrza o różnej temperaturze w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. W systemach wentylacji mechanicznej do przetłaczania powietrza w sieci przewodów wentylacyjnych wykorzystuje się wentylatory.

Wyloty powietrza zużytego, usuwane z pomieszczeń, mogą być wyprowadzone przez ścianę lub dach
Wyloty powietrza zużytego, usuwane z pomieszczeń, mogą być wyprowadzone przez ścianę lub dach (rys. Iglotech)

Wentylacja grawitacyjna

W domach jednorodzinnych najczęściej się spotyka wentylację grawitacyjną. Lżejsze powietrze ciepłe jest wypierane przez zimniejsze, o większej gęstości. W chłodnych porach roku zużyte powietrze usuwane jest kratkami wywiewnymi z kuchni, łazienki lub WC, a świeże napływa przez nawiewniki montowane w oknach bądź drzwiach.

Najczęściej nawiewniki montuje się w oknach Nawiewniki do montowania na ścianie zewnętrznej budynku
 (fot. Brevis)  (fot. Eureka)
Najczęściej nawiewniki montuje się w oknach lub na ścianie zewnętrznej budynku. Do domu z wentylacja grawitacyjną tędy napływa świeże powietrze

W budynkach ze szczelną stolarką budowlaną możemy zastosować mikronawiewniki z regulacją ręczną lub automatyczną, regulujące ilość powietrza nawiewanego, a tym samym usuwanego. Nawiewniki automatyczne mogą utrzymywać stalą ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń poprzez zmianę wielkości otworu. Reagują one na różnicę ciśnienia panującego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Schemat działania wentylacji grawitacyjnej
 Schemat działania wentylacji grawitacyjnej

Nawiewniki higrosterowalne współpracują z kratkami wyciągowymi, higrosterowalnymi.

Nawiewnik higrosterowany
Nawiewnik higrosterowany, uruchamiany pod wpływem różnicy ciśnienia, przymyka się samoczynnie, gdy różnica ta wzrasta, ograniczając tym samym nadmierny przepływ powietrza (fot. Aereco)

Ich zadaniem jest dostosowanie ilości powietrza usuwanego do warunków panujących w danej chwili w kuchni, łazience lub wc. Np. w trakcie gotowania, w kuchni wzrasta poziom wilgoci, powodując większe otwarcie kratki higrosterowalnej. Dzięki temu większa ilość powietrza usuwana jest przez kanał kuchenny.

Kratka wentylacyjna
Kratka wentylacyjna (fot. Hardi)

Kanały wentylacyjne. Każde pomieszczenie, z którego usuwane jest powietrze, powinno być włączone do indywidualnego przewodu wentylacyjnego wyprowadzonego ponad dach.

 

Przewody wywiewne prowadzi się pionowo przy ścianach wewnętrznych, ale dopuszcza się odchylenie przewodów od pionu do 30°. Ponad dachem wyloty przewodów należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi oraz przed nawiewaniem powietrza pod wpływem wiatru.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej czynnikiem wywołującym ruch powietrza w przewodach wentylacyjnych jest wentylator. W domach jednorodzinnych zastosowanie znalazły dwa rodzaje wentylacji mechanicznej: wywiewna i nawiewno-wywiewna.

Schemat działania wentylacji mechanicznej
 Schemat działania wentylacji mechanicznej

Systemy te możemy jeszcze dodatkowo podzielić na scentralizowane i rozproszone.
Systemem najbardziej korzystnym jest scentralizowana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Łazienkowy wentylator wyciągowy
Łazienkowy wentylator wyciągowy, włączony czasowo np. po kąpieli, przyspiesza wymianę powietrza w wentylacji grawitacyjnej (fot. Hardi)

 

Akustyka

Przy wentylacji mechanicznej bardzo ważnym parametrem charakteryzującym system jest poziom wytwarzanego hałasu. To bardzo istotne zwłaszcza dla osób mających kłopoty ze snem.

 

System wykonany poprawnie nie powinien przenosić hałasu do pomieszczenia. Źródłem hałasu w instalacji może być zużyty lub złej jakości wentylator, złe średnice kanałów wentylacyjnych lub nawiewniki, przez które przepływa zbyt duża ilość powietrza.

 

Wówczas instalacja może emitować dźwięki niekorzystnie wpływające na domowników: stukanie, gwizdy, szumy.

Filtry

W systemach wentylacji mechanicznej montuje się filtry powietrza, służące do oczyszczania powietrza pobieranego z otoczenia. Jest ono zanieczyszczone w różnym stopniu. Zależy to od lokalizacji budynku. Na obszarach wiejskich o niewielkim zanieczyszczeniu możemy zrezygnować z dokładnej filtracji powietrza. Jednak na obszarach miejskich lub przemysłowych zaleca się stosowanie filtracji wielostopniowej.

Tomasz Pabur

 

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Każda wentylacja jest dobra jeżeli działa. Najważniejsze, nie zepsuć jakimś dodatkowym badziewiem, istniejącej wentylacji.

Gość Jołop

27 Gru 2017, 17:38

PANIE PABUR CO PAN PISZESZ TAKIE DEZYINFORMACYJNE ARTYKULY-BZDURY JEDYNA WLSACIWA I PRAWIDLOWA WENTYLACJE JEST REKUPERACJA Z POMIAREN DWUTLENKU WEGLA

Gość alex970@INTERIA.PL

01 Paź 2009, 13:23

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic
Nowy model klimatyzatora AlpicAir Hyper Nordic Firma Ventia generalny dystrybutor produktów AlpicAir w Polsce wprowadza do swojej oferty flagowy model klimatyzatora – AlpicAir Hyper Nordic. ...
Innowacyjny system wentylacji powietrza od STIEBEL ELTRON
Innowacyjny system wentylacji powietrza od STIEBEL ELTRON Każdy nowy budynek energooszczędny powinien mieć rekuperację, a wybudowanie domu pasywnego bez niej jest praktycznie niemożliwe. STIEBEL ...
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność
Jednostka klimatyzacyjna Stylish - innowacyjność i kreatywność Daikin Europe N.V. w marcu 2018 roku wprowadzi na rynek Stylish - naścienną jednostkę klimatyzacyjną o całkiem nowej konstrukcji, wyposażoną ...

Czy rekuperator uchroni mój dom przed nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz?

Odpowiedź eksperta: Filtry w instalacji wentylacyjnej nie wychwytują substancji gazowych z powietrza, a zatrzymują jedynie drobiny ciał stałych. Trudno więc będzie pozbyć się w ten sposób przedostających się wraz z powietrzem wentylacyjnym zapachów.

topowe produkty

Niewielkie rekuperatory o wielkich możliwościach firmy Alnor Systemy Wentylacji

Wiemy dobrze, jak trudno znaleźć odpowiednie urządzenie w rozsądnej cenie. Jak wybrać najlepsze spośród wielu dostępnych na rynku? Przede wszystkim należy dopasować je do indywidualnych potrzeb.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze