Budujemy Dom

Jak chłodzić dom latem? Rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku

Artykuł na: 17-22 minuty

Do wyboru jest wiele urządzeń chłodzących różniących się funkcjonalnością i oczywiście ceną. Niektóre z nich można również wykorzystać do ogrzewania w chłodniejsze dni wiosny czy jesieni. Opisujemy jakie rodzaje klimatyzatorów są dostępne na rynku, charakterystykę urządzeń i przykładowe koszty instalacji.

Jak chłodzić dom latem? Rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku

Moc potrzebna do schłodzenia pomieszczeń w okresie upałów znacznie przewyższa, niezbędną do ogrzewania w sezonie zimowym. Określenie zapotrzebowania na moc chłodzenia jest dość skomplikowane i wymaga uwzględnienia wielu czynników zewnętrznych (orientacja względem stron świata, wielkość i rodzaj oszklenia, izolacji cieplnej ścian) oraz wewnętrznych (mocy urządzeń wytwarzających ciepło, stopnia akumulacji cieplnej przegród, czy liczby przebywających osób).

W typowych warunkach użytkowania można przyjąć jako bazową moc chłodniczą 100–120 W/m2. Oczywiście, przy długotrwałych upałach należy liczyć się z tym, że nie zawsze możliwe będzie uzyskanie zadowalającej temperatury wewnątrz domu. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą można zmniejszyć między innymi przez zainstalowanie osłon przeciwsłonecznych – markiz, rolet itp. Zwłaszcza w oknach o dużej powierzchni z ukierunkowaniem na południe i zachód (największe nasłonecznienie).

WYBIERAMY URZĄDZENIA CHŁODZĄCE

Klimatyzatory stacjonarne typu split - a zwłaszcza multi split - powinny być instalowane przez wyspecjalizowaną firmę dysponująca odpowiednim sprzętem i narzędziami. Tylko niektóre modele - wyposażone w szybkozłączki - można zamontować samodzielnie
Dobór urządzeń chłodzącychzależy od powierzchni/kubatury pomieszczenia, wymaganej efektywności obniżania temperatury, jak też innych funkcji, które może pełnić klimatyzator. Większość dostępnych w handlu urządzeń pozwala na wykorzystywanie ich tak do chłodzenia jak i ogrzewania (tzw. tryb grzania, tryb pompy ciepła) oraz osuszania pomieszczeń.

Podstawowym parametrem decydującym o wyborze będzie moc chłodnicza, podawana przez producentów jako moc nominalna (obliczeniowa). Jednak rzeczywista wydajność chłodzenia czy ogrzewania zmienia się, zależnie od różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu.

Dla ułatwienia doboru urządzenia producenci często podają do jak dużego wnętrz (o przeciętnych warunkach użytkowania) przeznaczone są konkretne modele klimatyzatorów. Warto też zwrócić uwagę na efektywność ich pracy, określoną klasą energetyczną (np. A, B). Etykieta energetyczna jest podobna jak na pralkach czy lodówkach. Przy czym dokładniejsze dane znajdziemy, porównując wartości wskaźników SEER (dla chłodzenia) i SCOP (dla ogrzewania).Są to sezonowe wskaźniki efektywności pracy klimatyzatorów. Wyznacza się je dla określonej strefy klimatycznej, zakładając pewien cykl rocznych zmian temperatury zewnętrznej.

Wskaźniki określają ile razy pozyskana moc chłodnicza czy grzewcza będzie większa od mocy pobranej z sieci elektrycznej. Oczywiście, w warunkach testowych. Zatem, czym wyższe wartości SEER i SCOP, tym urządzenie będzie bardziej energooszczędne.

Istotną cechą urządzeń klimatyzacyjnych jest rodzaj zainstalowanej sprężarki. Starsze modele wyposażone były w sprężarkę o stałej wydajności, a dostosowanie do warunków pracy polegało na jej cyklicznym włączaniu i wyłączaniu. W nowych rozwiązaniach instalowany jest napęd inwertorowy pozwalający na płynną zmianę mocy, zależnie od aktualnych potrzeb.Dzięki temu uzyskujemy większą stabilność nastawionej temperatury. Trzeba jednak przestrzec, że klimatyzator pracujący np. z połową mocy nominalnej pobiera mniej prądu, ale nie jest to o 50% mniej. Nie należy więc zbytnio przesadzać z mocą urządzeń, licząc na to, że inwerterowy tryb pracy wszystko załatwi.

Oprócz części "sprężarkowej" każdy klimatyzator ma wentylatory i rozbudowany system sterujący pozwalający na zmianę m.in. intensywności i kierunku nawiewu, programator temperatury ustawianej dla różnych pór dnia czy sygnalizujący nieprawidłowości funkcjonowania.

Niektóre klimatyzatory mogą też pracować jako urządzenia grzewcze, stając się wówczas właściwie pompami ciepła typu powietrze/powietrze. Jednak najczęściej nie mają zabezpieczenia przed zamarzaniem pary wodnej z powietrza na wymienniku ciepła w jednostce zewnętrznej. Z takich modeli można więc korzystać tylko przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej kilka stopni powyżej 0°C.

Dodatkową pożądaną cechą może by oczyszczanie powietrza. Filtry są wprawdzie standardowym wyposażeniem klimatyzatora, jednak dokładność ich działania może być bardzo różna. Nie zawsze też filtr można zmienić na skuteczniejszy – im filtracja dokładniejsza, tym większe są opory przepływu, do których klimatyzator musi być dostosowany. W niektórych urządzeniach dostępne są też specjalne filtry enzymatyczne, rozkładające alergeny.

KLIMATYZATORY KOMPAKTOWE

Kompaktowy klimatyzator przenośny
Kompaktowe klimatyzatory przenośne należy traktować jako rozwiązanie doraźne, sprzęt używany sporadycznie. (fot. Desa)

Klimatyzatory typu kompaktowego wykorzystywane są najczęściej jako urządzenia przenośne i służą głównie do krótkotrwałego schładzanie pomieszczeń. Mniejszą popularnością cieszą się kompakty okienne, które montowane są na stałe. W klimatyzatorach przenośnych wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie na kółkach, a do ich funkcjonowania wystarczy wyprowadzenie rury wylotowej na zewnątrz domu.

W praktyce służą raczej do wytworzenia strumienia chłodnego powietrza skierowanego w miejsce przebywania, gdyż ich efektywność jest stosunkowo niewielka i nie wystarcza do schłodzenia całego pomieszczenia.Rzecz w tym, że sam klimatyzator się nagrzewa, a przy monoblokowej konstrukcji oddaje przecież ciepło do pomieszczenia. Lepszą efektywnością charakteryzują się klimatyzatory przenośne wyposażone w dwururowy obieg powietrza schładzającego skraplacz, dzięki czemu powietrze chłodzące sprężarkę jest czerpane jednym przewodem z zewnątrz, a wyrzucane drugim. Dzięki temu na jej chłodzenie nie marnujemy już oziębionego powietrza wewnętrznego.

Klimatyzatory okienne uzyskują dobrą efektywność chłodzenia, ale wymagają przebudowy okna lub wykucia dużego otworu w ścianie domu. Wspólną wadą wszystkich typów klimatyzatorów kompaktowych jest wysoki poziom wytwarzanego hałasu. Głównie przez sprężarkę umieszczoną we wspólnej obudowie. Zależnie od modelu urządzenia te mogą również pracować jako osuszacz powietrza bądź pompa ciepła, a także jak zwykły wentylator.

Uruchomienie klimatyzatorów przenośnych typu kompakt nie stwarza większych problemów i może to zrobić samodzielnie. Pod względem funkcjonalnym są one gotowe do pracy i trzeba tylko znaleźć sposób na wyprowadzenie rury wywiewnej na zewnątrz domu.

Najprostsze – ale i najmniej efektywne – będzie wystawienie rury przez uchylone okno z ewentualnym wykorzystaniem kształtek uszczelniających, dołączonych jako wyposażenie klimatyzatora. Powinniśmy wybrać okno o jak najmniejszych wymiarach i w miarę możliwości zamontowane od strony nienasłonecznionej. Przewidując dłuższe korzystanie z takiego klimatyzatora możemy w ścianie wykuć otwór na rurę wywiewną. Jednak w takiej sytuacji warto zalecić po prostu kupno urządzenia typu split.

Uchylenie okna gdy używamy monobloku powoduje, że do wnętrza dostaje się nagrzane powietrze
Uchylenie okna gdy używamy monobloku powoduje, że do wnętrza dostaje się nagrzane powietrze. To niweczy w dużej mierze efekt chłodzenia. (fot. J. Antkiewicz)

KLIMATYZATORY SPLIT

W odróżnieniu od kompaktów, klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej ze sprężarką i skraplaczem oraz wewnętrznej z parownikiem i zespołem nawiewnym. Rozwiązanie takie umożliwia umieszczenie głośnej sprężarki w odległości nawet kilkunastu metrów od chłodzonego pomieszczenia, a niewielką jednostkę wewnętrzną można zamocować w optymalnym miejscu. Obie jednostki połączone są hermetycznie cienkimi rurkami którymi przepływa czynnik chłodniczy.

Ten rodzaj klimatyzatorów najczęściej montowany jest na stałe, ale dostępne są również urządzenia przenośne, szczególnie przydatne np. w domkach letniskowych, gdyż po sezonie możemy je łatwo zdemontować i zabrać do domu. Przy ich zakupie zwróćmy uwagę na sposób łączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną, gdyż ma to istotne znaczenie dla sposobu ich instalowania.

Klimatyzatory typu split i multi split
Klimatyzatory typu split i multi split zdecydowanie dominują w domach jednorodzinnych. (fot. Saunier Duval)

KLIMATYZATORY SPLIT PRZENOŚNY

Bez pomocy wykwalifikowanych monterów można założyć klimatyzator wyposażony w szybkozłączki na rurach. Umożliwią one rozłączenie jednostek bez straty czynnika chłodniczego. Zaś po przełożeniu rur przez otwór w ścianie, ponowne ich połączenie. Długie rury (3–4 m) pozwalają na ustawienie lub zawieszenie jednostki zewnętrznej w dogodnym miejscu. Rozłączenia i ponownego połączenia popularnych złączy może dokonać nawet amator, bez specjalnych narzędzi.

KLIMATYZATORY SPLIT NA STAŁE

W klimatyzatorach typu split w wersji stacjonarnej– jednostka zewnętrzna może współpracować różnymi odmianami jednostek wewnętrznych. Najczęściej instalowane są jednostki podsufitowe, schładzające powietrze od góry. Ich lokalizacja nie koliduje z wyposażeniem pomieszczenia. Do montażu w sufitach podwieszanych przystosowane są klimatyzatory kasetonowe o wymiarach modułowych stelaża sufitowego (60 × 60 cm) montowane w konstrukcji nośnej sufitu. Pod pokryciem takimi sufitami instalowane mogą być też przewody powietrzne i klimatyzator kanałowy, umożliwiający doprowadzenie chłodnego powietrza do kilku pomieszczeń. W domach jednorodzinnych to jednak rzadkie rozwiązanie.

Klimatyzator może stać się również elementem wystroju wnętrza, gdy płaską jednostkę wewnętrzną, z dekoracyjnym panelem frontowym zawiesimy na ścianie. Możliwość podświetlenia i wymiany frontu, np. na własny obraz czy zdjęcie, pozwalają na różnorodne warianty zdobnicze.

W odmianie multi split do jednej jednostki zewnętrznej o odpowiednio dużej mocy, można podłączyć do pięciu jednostek wewnętrznych umieszczonych w różnych pomieszczeniach. Sterujemy działaniem każdej z nich niezależnie od pozostałych, dostosowując warunki pracy do indywidualnych potrzeb.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora
Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów mogą być rozmaite, ale najpopularniejsze są przysufitowe, bo nie utrudniają aranżacji wnętrz. (fot. Iglotech)

KLIMATYZATOR W DOMU - UWAGA NA MONTAŻ

Klimatyzatory stacjonarne typu split – a zwłaszcza multi split – powinny być instalowane przez wyspecjalizowaną firmę dysponująca odpowiednim sprzętem i narzędziami. Tylko niektóre modele – wyposażone w szybkozłączki – można zamontować samodzielnie.

Ze względu na optymalną efektywność pracy klimatyzatorów, należy dążyć do umieszczenia jednostki zewnętrznej w miejscu zacienionym, ale umożliwiającym swobodny przepływ powietrza. Najlepiej założyć ją od strony północnej – wieszając na ścianie lub stawiając na gruncie. Przy wyborze lokalizacji musimy uwzględnić też dopuszczalną przez producenta określonego modelu długość rur, jak i różnicę poziomu między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną.

Do połączenia wykorzystuje się rury miedziane przystosowane do pracy w obiegach klimatyzacyjnych. Rury prowadzi się w bruzdach wykutych w ścianach, bądź mocuje na powierzchni muru. Przy prowadzeniu od strony zewnętrznej domu, rury warto ukryć pod ociepleniem ściany, ale musimy zapewnić dostęp do złączek. Wstawiamy w tych miejscach puszki z łatwo zdejmowalną pokrywą. Na całej długość rury powinny mieć otuliny termoizolacyjne owinięte oplotem z taśmy chroniącej przed wilgocią.

Jednostkę wewnętrzną najczęściej montujemy pod sufitem i możliwie blisko okna. Dzięki temu uzyskamy równomierny rozkład temperatury, gdyż nagrzane przez okno powietrze szybko zostanie schłodzone. Musimy zwrócić uwagę na zachowanie minimalnych odległości od sufitu i po bokach, co zapewni wymaganą cyrkulację powietrza i umożliwi konserwację. Klimatyzatory naścienne z bocznymi wylotami powietrza chłodzącego, powinniśmy montować raczej na ścianach pokrytych powłoką łatwą do oczyszczenia. Mimo filtrowania powietrza przepływającego przez klimatyzator, po dłuższym użytkowaniu na ścianie mogą pojawić się smugi z osiadających zanieczyszczeń.

Klimatyzatory powinny pracować przy ograniczonym napływie powietrza zewnętrznego (zamkniętych okna i drzwiach), jednak trzeba zapewnić też niezbędną wentylację pomieszczeń. Nie będzie z tym kłopotu, gdy w domu funkcjonuje wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, której wydajność można dostosować do aktualnych potrzeb. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, przy wysokich temperaturach zewnętrznych praktycznie nie będzie ona działać. Powinniśmy więc przynajmniej rozszczelnić okna, bądź okresowo przewietrzać pomieszczenia wywołując krótkotrwały przeciąg.

WYBIERAMY KLIMATYZATORY - KOSZTY

Klimatyzator monoblokowy niewielkiej mocy kupimy już za ok. 1000 zł. Klimatyzator typu split kosztuje od 2000 zł. Jednak odpowiednio dobrany, umożliwi efektywne chłodzenie nawet dużego wnętrza. Montaż to dodatkowe kilkaset złotych. Klimatyzator multi split, współpracujący z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, pozwala na chłodzenie praktycznie całego domu. Za taką instalację dla budynku o powierzchni 150 m² zapłacimy od 10 000 do 15 000 zł.

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Zymetric

aktualizacja: 2018-04-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

te markizy są koszmarnie drogie i wymagają uszkodzenia ramy (traci się gwarancję na okna)

Elfir

17 Cze 2018, 21:08

Można też sobie na okna zamontować markizy do okien pionowych. Koszt mniejszy, efekt fajny, bo markiza chroni wnętrze przed wpadaniem światła.

Gość Kiksen

17 Cze 2018, 13:39

Czy ktoś z was miał styczność z markizami od firmy Fakro? Chętnie poznałbym opinie użytkowników. Sam się zastanawiam nad tym produktem

Gość lemka

24 Cze 2017, 15:40

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT Firma Ventia, wyłączny przedstawiciel marki Komfovent na Polskę, zaprasza na szkolenia autoryzacyjne z central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT ...
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w ...
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO Wybrane modele rekuperatorów MISTRAL firmy Pro-Vent mogą być w prosty sposób podłączone do systemu Domu inteligentnego FIBARO.

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

polecane produkty i technologie

Jakie korzyści daje Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO umożliwia wykorzystanie gruntu jako naturalnego, potężnego magazynu energii. Dzięki niemu zimą ogrzejemy powietrze dostarczane do domu, latem zaś schłodzimy je, dzięki temu obniżając temperaturę we wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".