Budujemy Dom

Funkcje i możliwości klimatyzatora

Artykuł na: 4-5 minut

Większość klimatyzatorów ma w wyposażeniu pilota, którym można zaprogramować tryb pracy urządzenia. Zazwyczaj jest to programowanie w cyklu 24-godzinnym, a w niektórych, droższych urządzeniach – w cyklu tygodniowym.

Klimatyzator na ścianie
Klimatyzator na ścianie (fot. Mitsubishi Electric)

Dzięki temu możemy ustawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu, określić godziny, w których klimatyzator ma chłodzić w trybie pracy nocnej (to znaczy na najcichszym biegu) i czas, kiedy ma chłodzić najintensywniej.

Możemy też zaprogramować temperaturę, w jakiej urządzenie ma się uruchamiać i w jakiej wyłączać, a także określić godziny jego pracy, bo oczywiście nie ma sensu, żeby pracowało i zużywało energię wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

Dzięki funkcji auto-restart po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu klimatyzator sam się automatycznie włącza. Wygodna też jest funkcja szybkiego chłodzenia, umożliwiająca w krótkim czasie obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Klimatyzatory nie pobierają świeżego powietrza z zewnątrz, lecz zapewniają jedynie chłodzenie pomieszczenia.
Możemy sterować kierunkiem wypływu powietrza z kratek wylotowych – w zależności od typu i ceny urządzenia mamy możliwość ustawienia od 3 do 5 różnych kątów nadmuchu lub możemy regulować to płynnie.

Klimatyzatory nie pobierają świeżego powietrza z zewnątrz, lecz zapewniają jedynie chłodzenie pomieszczenia. Wymuszając ruch powietrza, powodują wznoszenie się kurzu, dlatego warto kupić klimatyzator wyposażony w odpowiedni filtr, który będzie oczyszczać powietrze z pyłów i kurzu. Najczęściej stosowane są filtry węglowe. Można także zastosować inne, np. filtry katechinowe, które wykazują działanie antyalergiczne, antybakteryjne i antywirusowe dzięki zastosowaniu w nich specjalnej substancji biologicznie czynnej pochodzenia naturalnego. Filtry należy wymieniać po każdym sezonie letnim.

Można również kupić klimatyzatory wyposażone w jonizatory powietrza, które wytwarzają jony ujemne, neutralizujące jony dodatnie. W ten sposób oczyszczają one powietrze, bo to właśnie jony dodatnie, wytwarzane na przykład przez monitor komputera i telewizor, odpowiedzialne są za utrzymywanie w powietrzu cząstek kurzu i wpływają niekorzystnie na zdrowie człowieka. Jony ujemne są natomiast namiastką świeżego powietrza, jakim oddychamy nad morzem, w lesie czy w górach.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora
Jednostka zewnętrzna może wisieć na ścianie lub stać przy niej (fot. Daikin)

Regulacja temperatury powietrza w pomieszczeniu

Sposób regulacji ilości zimnego powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzator zależy od klasy klimatyzatora, a zatem od jego ceny.

W najprostszych urządzeniach musimy sami zmieniać biegi wentylatora – w ten sposób szybciej lub wolniej ochładza on pomieszczenie do temperatury ustawionej na termostacie. Zazwyczaj mamy do dyspozycji dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Niektóre modele mają dodatkowo tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg do utrzymania zadanej temperatury.

W nowocześniejszych rozwiązaniach jest klimatyzator z tzw.  inwerterem – urządzeniem elektronicznym dostosowującym moc chłodniczą do aktualnych potrzeb pomieszczenia. Można w nim płynnie zmieniać temperaturę wydmuchiwanego powietrza zależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu.

Klimatyzator ten ochładza tylko taką ilość powietrza, która jest potrzebna w danym momencie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 30% energii w stosunku do zwykłego klimatyzatora, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje dwukrotnie mniej czasu. Niestety klimatyzatory z inwerterem są dużo droższe od tradycyjnych.

Schemat budowy klimatyzatora
Schemat budowy klimatyzatora

Niektóre firmy oferują modele, w których oprócz inwertera zamontowany jest specjalny czujnik, za pomocą którego klimatyzator mierzy temperaturę we wskazanej przez użytkownika części pomieszczenia, np. przy biurku i do niej dostosowuje ilość nawiewanego powietrza. Dzięki temu koszty chłodzenia są jeszcze niższe, a komfort – wyższy.

Monika Kuśnierowicz

aktualizacja: 2018-07-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

witam kto mi moze pomoc mam problem z klimatyzatorem nie grzeje tak jak powinien czy to moze byc przyczyna zlego montazu? moze gdzies popelnilem blad montujac go? czy to zalezy od pomieszczenia jakie sa standardy? jezeli ktos moze mi pomoc prosze wiadomosc na maila (maciek882@interia.pl) z gory dziekuje!..

Gość maciek lbn

20 Lut 2011, 11:45

Dla mnie ważna jest funkcja autorestartu. W przypadku zaniku prądu klimatyzator zapamiętuje parametry, na jakie został ustawiony. Po ponownym uruchomieniu instalacji elektrycznej zaczyna pracować tak, jak zaprogramowaliśmy go przed awarią. Szczególnie przydatne jest to w przypadku klimatyzatorów ...

klimatysatory

16 Kwi 2010, 14:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów Firma Ventia od początku roku prowadzi w całej Polsce bezpłatne szkolenia autoryzacyjne dotyczące central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT. ...
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem
HRU-WALL-RC - decentralny rekuperator z pilotem HRU-WALL-RC to rekuperator decentralny jednorurowy wyposażony w regeneracyjny wymiennik ceramiczny. Przeznaczony jest do montażu w jednym pomieszczeniu. ...
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja
Kompletny system wentylacyjny Lindab Willa Wentylacja Firma Lindab opracowała kompleksowy i energooszczędny system wentylacji mechanicznej dla budynków mieszkalnych.
polecane produkty i technologie

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".