Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektryczny

Nie ma domu bez instalacji elektrycznej, a więc i osprzętu, który pozwala z niej korzystać. Gniazda, łączniki, ściemniacze itp. pełnią przede wszystkim funkcje użytkowe. Jednak ich wybór jest tak duży, że bez trudu znajdziemy modele nie tylko funkcjonalne, ale i pasujące do naszego pomysłu na urządzenie wnętrz.

Stylowy

W każdym wnętrzu są potrzebne łączniki, gniazda itp. Przy tym, ze względu na wygodę, powinny być umieszczone w miejscach łatwo dostępnych. A to w praktyce oznacza, że będą to też miejsca wyeksponowane, rzucające się w oczy. W tej sytuacji osprzęt elektroinstalacyjny, właściwie element wyposażenia technicznego, można potraktować niczym sztu­kę użytkową. Zamiast ukrywać – wydobyć z tła jako pełno­prawny element wystroju. Oczywiście trzeba mu wówczas nadać atrakcyjną formę.

 

Do każdej stylistyki coś dopasujemy. Od klasycznej, sto­nowanej elegancji obrotowych, porcelanowych łączników niczym z lat 30., przez elementy z metalu, drewna i skóry, aż po łączniki błyszczące kryształami.

Dyskretny

W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji elektrycznej wszystko jest na właściwym miejscu. Gdy wchodzimy do pomieszczenia, dłoń niemal sama trafia na łącznik oświetlenia. Jeśli się nad tym zastanowimy, okaże się, że wokół nas jest wszystko, czego potrzebujemy – światło pod ręką, gniazda nad blatem w kuchni, gniazdo dla suszarki obok lustra w łazience. Wszystko na miejscu, wygodne i niemal wtopione w otoczenie. Tak, że tego osprzętu prawie nie zauważamy.

 

Poza praktycznością i wygodą, taki sposób zbudo­wania instalacji ma jeszcze jedną zaletę. Nie ma obawy, że za kilka lat wyjdzie z mody albo będzie się „gryzł” z nowymi meblami w innym stylu.

Jarosław Antkiewicz
Marta Tomaszewska
fot. Schneider Electric

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".