Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domowa oaza kąpielowa

Łazienka we współczesnym domu nabiera nowego charakteru. Służy nie tylko do przeprowadzania związanych z pielęgnacją ciała zabiegów, ale także jest miejscem, w którym możemy się zrelaksować i schronić przed problemami dnia codziennego. Dlatego musimy się w niej dobrze czuć.
We własnej łazience musimy czuć się komfortowo – wszak spędzamy w niej przeciętnie 1-2 godziny dziennie. Ale stworzenie ładnego i wygodnego pomieszczenia wcale nie jest łatwe – wymaga nie tylko smaku i wyobraźni, ale też sporej wiedzy fachowej. Bo tu niewiele da się poprzestawiać ot tak, zależnie od humoru. Dlatego najpierw warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, precyzujących nasze potrzeby. Ile osób będzie korzystało z łazienki? Ilu domowników będzie chciało do niej wejść w tym samym czasie? Jakie są ich przyzwyczajenia? Czy wszystkie osoby korzystające z łazienki są w pełni sprawne?

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam zarówno w doborze urządzeń sanitarnych, w ustaleniu sposobu i miejsca ich ustawienia, jak również w wyborze mebli łazienkowych. Choć w domu jednorodzinnym standardem są dwie, trzy łazienki warto zastanowić się choćby nad tym, jakie urządzenia w nich zamontować. Bidet w łazience dla gości wydaje się zbędnym luksusem, a brak drugiej umywalki w łazience pracującego małżeństwa istotną niedogodnością (szczególnie rano).

Papierowe przymiarki

Wiemy już, ilu domowników przedkłada szybki tusz nad długie wylegiwanie się w wannie, czas na wstępne projektowanie. Będzie to łatwe, jeżeli przed nami zadanie zagospodarowania łazienki dużej. Stwarza nam ona możliwość wyraźnego podziału na dwie strefy: mokrą, obejmującą umywalkę, WC i bidet, a także kabinę prysznicową i wannę oraz suchą, zwaną też wypoczynkową.

Rysując plan łazienki musimy pamiętać, że wokół umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu i bidetu trzeba zostawić wolną przestrzeń – bo to niezbędny warunek wygodnego z nich korzystania.

 

Warto rozrysować jej powierzchnię na papierze milimetrowym oraz skompletować modele – wycięte z papieru – sprzętu i mebli, którymi chcemy ją wyposażyć. W ten sposób możemy spróbować różnych ustawień, co przybliży nam możliwości, a także pomoże w podjęciu wielu ważkich decyzji.


Pobierz wersję pdf: Domowa oaza kąpielowa
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".