Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kąpiel z bąbelkami

Gorący relaks w afrykańskim klimacie (fot. Pool-Spa)Masaż wodny działa jak szampan wypity w niewielkiej ilości – rozluźnia i odpręża. Codzienna kąpiel w wannie z hydromasażem nie grozi jednak szkodliwym nałogiem. Sprzyja wyłącznie zdrowiu i urodzie. A w te dwie rzeczy należy inwestować. Warto więc kupić dobrą, masującą wannę. Wszystkie wanny...

Masaż wodny działa jak szampan wypity w niewielkiej ilości – rozluźnia i odpręża. Codzienna kąpiel w wannie z hydromasażem nie grozi jednak szkodliwym nałogiem. Sprzyja wyłącznie zdrowiu i urodzie. A w te dwie rzeczy należy inwestować. Warto więc kupić dobrą, masującą wannę.

Wszystkie wanny z hydromasażem potocznie nazywane są jacuzzi. Nazwa pochodzi od nazwiska i firmy braci Jacuzzi, którzy ponad pół wieku temu, jako pierwsi zastosowali wanny z masażem w procesie rehabilitacji.

Wanna z hydromasażem
Gorący relaks w afrykańskim klimacie (fot. Pool-Spa)

Hydroterapia od dawna była wykorzystywana w miejscach profesjonalnie zajmujących się leczeniem – sanatoriach, szpitalach, gabinetach odnowy biologicznej. Dlaczego więc odmawiać sobie jej zbawiennego wpływu w domu?

Instalując wannę z hydromasażem szybko przekonamy się, że masaż w wodzie przyjemnie rozgrzewa, uspokaja, łagodzi bóle i napięcia. Stymulując końcówki nerwów szybko rozluźnienia mięśnie i poprzez zwiększone ukrwienie tkanek zapewnia pełny relaks. A tego po całym dniu pracy potrzeba nam przecież najbardziej.

Wodą i powietrzem

W wannach z najprostszymi systemami hydromasażu masuje tylko woda. Pompa, integralna część urządzenia, spręża wodę i wyrzuca ją pod ciśnieniem z minimum 4 dysz, rozmieszczonych po bokach wanny tak, by jednocześnie masowany był kark, plecy, nogi i stopy. Im wyższa jest klasa wanny, tym więcej w niej dysz – w najlepszych modelach może ich być nawet 35.

Większość systemów wyposażona jest w regulację natężenia strumieni wody. Możliwa jest też zmiana kąta ustawienia dysz. Ponieważ woda krąży w wannie w układzie zamkniętym, aby miała stałą temperaturę, modele z „wyższej półki” wyposażone są w dodatkową grzałkę.

 

Kąpiel staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy masuje nas nie tylko woda, ale także powietrze. Automatycznie zwiększa się wtedy ciśnienie wody, przez co masaż staje się efektywniejszy – lepiej bowiem dotleniona skóra wolniej się starzeje.

 

Powietrze wtłaczane jest za pomocą ukrytej pod wanną dmuchawy i rozpylane w wodzie przez system dysz i minidysz. Może być też wdmuchiwane do wody przez liczne otwory w dnie wanny. Ten drugi sposób, popularnie zwany „podwójnym dnem” jest stosowany rzadziej.


Pobierz wersję pdf: Kąpiel z bąbelkami
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".