Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejnik łazienkowy

Klasyczna drabinka pasuje do prostej formy łazienki podkreślając jej elegancję (fot. Enix, D-model)Na szczęście erę straszących swoją estetyką chropowatych żeberek mamy już za sobą. Dziś grzejnik może być prawdziwą ozdobą łazienki. Dzięki różnorodnym formom i kształtom, nowoczesne grzejniki łazienkowe mogą być także suszarkami do ręczników i ubrań, wieszakami, czy nawet...

Na szczęście erę straszących swoją estetyką chropowatych żeberek mamy już za sobą. Dziś grzejnik może być prawdziwą ozdobą łazienki. Dzięki różnorodnym formom i kształtom, nowoczesne grzejniki łazienkowe mogą być także suszarkami do ręczników i ubrań, wieszakami, czy nawet ściankami działowymi. Ich wybór jest tak duży, że bez problemu można znaleźć taki, który spełni nasze wymagania i oczekiwania.

Ciepłe kształty

Grzejniki łazienkowe zbudowane są najczęściej z dwóch pionowych przewodów (kolektorów) połączonych poziomymi rurkami (stalowymi lub miedzianymi). Zamiast rurek mogą być zastosowane listwy, które podobnie jak rurki mogą być ułożone pionowo lub poziomo.

Grzejniki w formie drabinki
Klasyczna drabinka pasuje do prostej formy łazienki podkreślając jej elegancję (fot. Enix, D-model)

Najbardziej popularne są wieszane na ścianie drabinki. W większości firm można zamówić grzejniki o nietypowych rozmiarach, wzorach i wielkości. Obok zwykłych prostokątnych, znajdziemy też owalne, okrągłe albo o innych niestandardowych kształtach. W sklepach spotyka się również grzejniki wykonane z jednego, długiego odcinka kilkakrotnie wygiętej rury, lub też poziomych rurek wyginanych w różne kształty, tworzących bardziej urozmaicone wzory. Dostępne są także grzejniki narożnikowe.

 

Niektóre modele można ustawić na podłodze lub przy wannie, uzyskując w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe.

Kolorowe rurki

Producenci proponują w standardzie grzejniki białe, jednak w większości firm kolor można dobrać na zamówienie, tak aby urządzenie ładnie komponowało się z innymi elementami wyposażenia. Można także zamówić wykonanie grzejnika chromowanego. Oczywiście będzie droższy od lakierowanego, a przy zakupie trzeba pamiętać, aby dobrać odpowiednią wielkość (moc musi być większa od obliczeniowej), gdyż grzejniki chromowane słabiej emitują ciepło.

 

Powierzchnie współczesnych grzejników są idealnie gładkie i łatwo utrzymać je w czystości.

Rodzaje instalacji

Grzejniki różnią się pod względem sposobu ich instalacji. Niektóre można podłączać tylko do standardowych instalacji centralnego ogrzewania, inne wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną, a jeszcze inne podłącza się jedynie do gniazdka elektrycznego. Pamiętaj Grzejnik wodno-elektryczny pozwoli dogrzać łazienkę także w chłodny letni dzień. Dlatego warto kupując grzejnik do sieci c.o., wybrać model z grzałką.


Pobierz wersję pdf: Grzejnik łazienkowy
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".