Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Seans w saunie

Dla Finów sauna jest „świątynią higieny ciała i duszy”. Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że także u nas stała się pożądanym elementem wyposażenia domu.Gorące powietrze działa odprężająco i relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm. Temperatura powierzchni skóry osoby korzystającej z sauny wzrasta do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a...

Dla Finów sauna jest „świątynią higieny ciała i duszy”. Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że także u nas stała się pożądanym elementem wyposażenia domu.

Gorące powietrze działa odprężająco i relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm. Temperatura powierzchni skóry osoby korzystającej z sauny wzrasta do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Natomiast schładzanie ciała zimną wodą hartuje ciało i uodparnia organizm. Seans w saunie poprawia także krążenie krwi, oczyszcza skórę i działa korzystnie na funkcjonowanie układu hormonalnego. I jakże szybko poprawia nastrój oraz samopoczucie!

Z odświeżającej i relaksującej kąpieli w saunie mogą korzystać niemal wszyscy – pod warunkiem zachowania umiaru.

Suche, mokre, parowe

  • W saunie suchej (nazywanej też staroszwedzką) temperatura osiąga 90-110°C, a wilgotność względna wynosi tylko około 10%. Wprawdzie osoba przebywająca w takich warunkach szybko się poci, ale skóra błyskawicznie się wysusza, a włosy stają się tak gorące, że zaczynają parzyć. Z suchej sauny korzysta się coraz rzadziej, ponieważ niewiele osób jest w stanie znieść takie warunki.
  • W saunie mokrej (fińskiej) warunki są bardziej przyjazne. Kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm się do niej przyzwyczai – stopniowo podwyższa się ją do maksimum 90°C. Pomieszczenie wypełnia gorąca para wodna, powstająca w czasie polewania wodą kamieni, ułożonych w górnej części pieca. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25-39%. W Finlandii ten rodzaj sauny jest najbardziej popularny
  • Sauna parowa (łaźnia turecka) różni się od mokrej niższą temperaturą (nie przekracza 65°C) i znacznie wyższą wilgotnością powietrza (40- 65%). Aby uzyskać taki poziom wilgotności, niezbędny jest generator pary. Komfort korzystania z takiej sauny można znacznie podnieść, stosując podczas kąpieli różne zioła, które pod wpływem gorącej pary wodnej wydzielają przyjemny zapach (sauna parowo-ziołowa). 

Pobierz wersję pdf: Seans w saunie
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".