Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie kuchni

Oto sposób na piękne i niezwykle ozdobne wyeksponowanie naczyń zebranych w kredensie (fot. Nolte) Ten żyrandol może być zasilany dwojako. W górnej części świeci żarówka, na obręczy małe świeczki (fot. Alno)Wszystkie czynności wykonywane w kuchni wymagają dobrego światła. Nie tylko dlatego, że w ciągłym użyciu są ostre noże, groźne tasaki i...

Wszystkie czynności wykonywane w kuchni wymagają dobrego światła. Nie tylko dlatego, że w ciągłym użyciu są ostre noże, groźne tasaki i inne niebezpieczne akcesoria. Po prostu akurat w tym miejscu pracy wszystko powinno być dobrze widoczne. Jak na dłoni. Lampy nad stołem, nad, pod i we wnętrzu szafek tworzą klimat kuchni wydobywając urodę mebli, miseczek, dzbanuszków i talerzy.

Wyeksponowanie naczyń zebranych w kredensie
Oto sposób na piękne i niezwykle ozdobne wyeksponowanie naczyń zebranych w kredensie (fot. Nolte)

W pomieszczeniu tym zaplanuj kilka źródeł światła. Jeżeli chodzi o światło centralne – w średniej wielkości kuchni wystarczy jedna lampa umiejscowiona tradycyjnie, pośrodku sufitu lub nad stołem. Prócz tego, że ma ona za zadanie oświetlić całe pomieszczenie, musi sprawić, że dobrze widoczne będą wnętrza górnego rzędu szafek wiszących. Jeżeli natomiast kuchnia jest duża, przydadzą się dwie, a nawet trzy lampy, rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlić pomieszczenie.

Nad blatem

To akurat takie miejsce, które w każdym zakątku powinno być dobrze oświetlone. Tutaj doskonale sprawdzają się lampy, zamontowane pod wiszącymi szafkami. Może to być kilka niewielkich lampek, z których strumień światła będzie padał na blat roboczy, zlewozmywak i kuchenkę. Innym, równie dobrym, rozwiązaniem jest podłużna, bezcieniowa świetlówka. Warto zwrócić uwagę na to, by snop światła zawsze był skierowany bezpośrednio na blat i nie raził w oczy gospodyni

Żyrandol
Ten żyrandol może być zasilany dwojako. W górnej części świeci żarówka, na obręczy małe świeczki (fot. Alno)

W jadalni

Planując oświetlenie tej części domu warto zachować umiar – przestrzeń dookoła stołu nie powinna być ani zbyt jaskrawa, ani zbyt ciemna.

 

Najlepiej sprawdzają się tu lampy o regulowanej długości zawieszenia, które można dowolnie opuszczać i podnosić. Oczywiście, powinny „zatrzymywać się” na takiej wysokości, by ich światło nie oślepiało osób siedzących przy stole. Umieszcza się je pojedynczo lub po kilka, najlepiej bezpośrednio nad blatem stołu.

Warto zwrócić uwagę na to, by klosze lamp były zamknięte od góry – wtedy cały snop światła skierowany jest na stół, a pozostała część pomieszczenia pozostaje w lekkim, miłym dla oka, półcieniu. W jadalni najlepsze będą żarówki dające ciepłe światło.


Pobierz wersję pdf: Oświetlenie kuchni
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".