Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Witamy na salonach

Współczesne meblościanki i witryny obowiązkowo stoją na cienkich nóżkach, najlepiej zwężających się ku dołowi (fot. Grupa Forte)Tu praktycznie skupia się życie całej rodziny. Bawią się dzieci, oglądana jest telewizja, przyjmowani goście. Jednym słowem, zwykle na jednej powierzchni trzeba stworzyć salon, jadalnię i bawialnię. Czy to trudne zadanie? Tak, jeżeli uświadomimy...

Tu praktycznie skupia się życie całej rodziny. Bawią się dzieci, oglądana jest telewizja, przyjmowani goście. Jednym słowem, zwykle na jednej powierzchni trzeba stworzyć salon, jadalnię i bawialnię. Czy to trudne zadanie?

Tak, jeżeli uświadomimy sobie, że to miejsce najbardziej reprezentacyjne – odzwierciedla nasz gust i – w pewnej mierze – charakter.

Nie, jeżeli przy aranżacji wnętrza będą wykorzystane podstawowe zasady i kilka dobrych rad. Na przykład takich jak nasze...

 Współczesna meblościanka
Współczesne meblościanki i witryny obowiązkowo stoją na cienkich nóżkach, najlepiej zwężających się ku dołowi (fot. Grupa Forte)

Jedni lubią nowoczesność i prostotę, dla innych najmilsze jest bogactwo form i kolorów. Dla obu grup ważne jest jedno – im większy mamy salon, tym łatwiej połączyć w nim wszystkie funkcje, jakie powinien spełniać.

A jest ich niemało. Jest bowiem jednocześnie centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, jadalnią, czasem pracownią. Dobrze więc, jeśli salon nie jest bardzo duży, trochę go rozepchnąć – otwierając, choć częściowo, na kuchnię czy hol.

Dwa w jednym

Jeżeli w naszym salonie, niezależnie od tego, czy jest połączony z kuchnią, czy nie, mamy spożywać posiłki, warto, nawet w sposób symboliczny, wyodrębnić dwie części: wypoczynkową i jadalną. Choćby kolorem ścian, rodzajem podłogi, wysokością, oświetleniem. Sposobów jest bez liku. Jednakże ważne jest, by akcentując odrębność ról, nie zagubić gdzieś jedności, jaką narzuca wspólna powierzchnia.

Stół do jadalni warto wybierać rozważnie. Rozmiar uzależnia się zazwyczaj od wielkości rodziny, częstotliwości przyjmowania gości. Producenci proponują stoły, które potrafią ze zgrabnego stolika 4-osobowego przemienić się, gdy trzeba, w prawdziwy stół biesiadny.

Na szczęście minęły już czasy ław i innych stołów zwanych jamnikami – jadanie z podkurczonymi nogami było dalece niewygodne. Przy stole postawmy wygodne krzesła – niekoniecznie jednego typu – łączenie dwóch, dobrze zestawionych wzorów daję często bardzo ciekawy efekt. W ekstrawaganckiej wersji można postawić każde krzesło „z innej parafii”.

Renesans mablościanki

Wysokość stołu – to najczęściej 72-74 cm. Do wygodnego spożywania posiłków przy stole prostokątnym, na jeden talerz + łokcie, potrzeba ok. 60 cm długości i 30 cm głębokości blatu. Okrągły wymaga trochę więcej miejsca, krzesło powinno mieć wysokość 44-46 cm, tak, by uda wygodnie mieściły się pod blatem stołu.

 

Drugą bardzo ważną strefą w pokoju dziennym jest kącik wypoczynkowy. Nie tylko z racji tego, że zajmuje najwięcej miejsca. Warto umieścić tu wygodne siedziska – kanapy, sofy, fotele. Mogą być przeznaczone wyłącznie do siedzenia (uwaga na wygodne oparcia) lub dodatkowo do spania. Dobrze ustawić je tak, by na nogi przed fotelem lub kanapą było ok. 50 cm wolnej przestrzeni. Koło foteli niezbędny jest podręczny stolik, lampa, obok jakaś komódka.

 

Ale uwaga – robiąc jakiekolwiek zakupy meblowe warto pamiętać o najcenniejszej w domu rzeczy – wolnej przestrzeni. Zamiast przeładować pokój meblami, lepiej zadbać, by wszędzie mieć swobodny, wygodny dostęp.


Pobierz wersję pdf: Witamy na salonach
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".