Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zabawa kolorami

Istotnym elementem wykończenia pomieszczeń w naszym domu jest dobór odpowiednich barw. Od dawna wiadomo, że barwy oddziałują na naszą psychikę. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit – uspokajająco. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw możemy też optycznie korygować pomieszczenie. Ważne, aby kolory dobierać zgodnie z naszymi potrzebami...

Istotnym elementem wykończenia pomieszczeń w naszym domu jest dobór odpowiednich barw. Od dawna wiadomo, że barwy oddziałują na naszą psychikę. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit – uspokajająco. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw możemy też optycznie korygować pomieszczenie. Ważne, aby kolory dobierać zgodnie z naszymi potrzebami i upodobaniami, a także panującą modą, która nie powinna być jednak głównym wyznacznikiem podczas podejmowania decyzji.

Podczas dobierania kolorów należy pamiętać, że decydujący wpływ na odbiór barw ma światło. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i przestronniejsze. Odwrotnie jest z barwami ciemnymi, nasyconymi, które pochłaniają światło i optycznie zmniejszają pomieszczenie, ale jednocześnie w małym pomieszczeniu pomogą uzyskać wrażenie intymności.

Wiadomo też, że ten sam kolor oglądany w dziennym świetle i przy sztucznym oświetleniu, wygląda inaczej. Warto też zwrócić uwagę na usytuowanie wnętrza względem słońca. W pomieszczeniach wychodzących na północ nie powinno się stosować ciemnych barw, które będą działały przygnębiająco. Tutaj znakomicie sprawdzą się kolory jasne, pochodne żółtego, które rozświetlą wnętrze. Odwrotnie jest w przypadku pomieszczeń zwróconych na południe, gdzie swobodnie można stosować ciemniejsze barwy. Natomiast jasne kolory mogą się w nich okazać zbyt jaskrawe.

Na odbiór barw ma również wpływ rodzaj powierzchni, na której zostały zastosowane. Na gładkich powierzchniach kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych – ciemniejszego i mniej intensywnego. Tłem uniwersalnym dla innych kolorów jest biel. Jednak zastosowana samotnie w pomieszczeniu stwarza wrażenie chłodu i braku przytulności. Jest natomiast znakomitym dodatkiem towarzyszącym innym kolorom. Biel sprawia, że różne odcienie kolorów idealnie ze sobą współgrają.


Pobierz wersję pdf: Zabawa kolorami
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".