Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ognisko rozpalone w domu

Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie (fot. Koperfam)Kominki przeżywają renesans. I nic dziwnego, bo jednocześnie ogrzewają, dekorują i dodają prestiżu. Po prostu tworzą klimat.Ten bardzo popularny, wręcz niezastąpiony element domu przybiera dziś najróżniejsze kształty i formy – od tradycyjnych po ultranowoczesne, które często bardziej kojarzą się z dziełami sztuki niż urządzeniami...

Kominki przeżywają renesans. I nic dziwnego, bo jednocześnie ogrzewają, dekorują i dodają prestiżu. Po prostu tworzą klimat.

Ten bardzo popularny, wręcz niezastąpiony element domu przybiera dziś najróżniejsze kształty i formy – od tradycyjnych po ultranowoczesne, które często bardziej kojarzą się z dziełami sztuki niż urządzeniami służącymi do ogrzewania.

Co wybrać - kominek otwarty czy wkład?

Nie może to być pochopna decyzja – jest to bowiem inwestycja na długie lata i przy wyborze nie warto kierować się tylko modą.

Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie
Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie (fot. Koperfam)

Kominki tradycyjne, z otwartą komorą spalania, mają swój urok i nadal wielu zwolenników. Są jednak mało efektywne, gdyż większość ciepła, nawet do 90% ucieka przez komin. Potrzebują też ogromnych ilości opału oraz dużo tlenu, co może być problemem, gdy w domu są zamontowane nowoczesne szczelne okna i drzwi.

Przy kominku otwartym trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie można zostawiać palących się polan na noc, należy je wygaszać przed wyjściem z domu. Na dobrą sprawę tego typu kominki służą tylko do okazjonalnego palenia, bardziej dla przyjemności.

Kominek z zamkniętym paleniskiem

Lepszym wyjściem jest zastosowanie wkładu lub kasety kominkowej. Funkcjonują one w podobny sposób, a główna różnica między nimi polega na tym, że kasetę można zamontować w już istniejącym kominku, natomiast wkłady są przeznaczone tylko do kominków nowo budowanych.

 

Wkłady to zamknięte paleniska wykonane z akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę materiałów – głównie stali i żeliwa. Mają wylot spalin oraz przeszklone drzwiczki. Tylko niewielką cześć ciepła oddają poprzez szybę, resztą, dzięki odpowiedniemu systemowi rozprowadzania, można ogrzać wiele pomieszczeń. To bardzo ekonomiczny sposób grzania – wkłady kominkowe zatrzymują w domu aż 80% wytwarzanego przez siebie ciepła, a przy tym potrzebują 5-6 razy mniej drewna niż kominki otwarte.

 

Wybór wkładów kominkowych jest ogromny. Różnią się wielkością, mocą, kształtem, rodzajami drzwiczek (otwierane na bok, do góry, dzielone dwu lub kilkuczęściowe) i szyb (płaskie, pryzmatyczne, panoramiczne), sposobem wykończenia (lakierowane, powlekane mosiądzem lub pozłacane).


Pobierz wersję pdf: Ognisko rozpalone w domu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".