Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Szafy i garderoby

Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze...

Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.

Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze przemyślaną garderobę lub choćby szafę wnękową. Wybór jednego lub drugiego zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja. Idealnym miejscem na przechowywanie odzieży jest sąsiedztwo sypialni lub ona sama. Tu rozbieramy się przed pójściem spać i ubieramy po porannej kąpieli.

Ważną rolę gra także liczebność rodziny. Zarówno szafa, jak i garderoba powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców. Z tego m.in. powodu umiejscowienie szafy wnękowej w sypialni może nie być wygodne, gdy rodzina jest liczna. Chyba, że zaaranżujemy taki mebel w każdej sypialni. Równie ważny jest wybór firmy, która nam całość urządzi i wyposaży. Najlepiej jest odwiedzić kilka punktów, by dobrze zorientować się w rynkowej ofercie, porównać możliwości oraz koszty. Dobrze dokładnie obejrzeć efekty pracy fachowców, spytać o rekomendacje.

Okna połacioweGdy wybieramy garderobę

Godzimy się przeznaczyć na ten cel jedno z pomieszczeń lub „odciąć” fragment innego. Jeżeli z garderoby będą korzystać dwie osoby wystarczy, by miała ok. 6 m2, jeśli domowników jest więcej – potrzebne będzie ok. 10 m2. W drugim przypadku, na garderobę ogólnodostępną, dobrze jest wykorzystać wnętrze z trudnymi do zagospodarowania w inny sposób skosami – poddasze albo przestrzeń pod schodami.

 

Najkorzystniej jest, jeśli garderoba ma własne okno, z dobrą żaluzją (by ubrania nie traciły kolorów). Okno pozwala nam wietrzyć to pomieszczenie, w którym wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę. W końcu przechowujemy tu nie tylko wierzchnie okrycia ale i obuwie, niekiedy sprzęt sportowy.

Dlatego też drzwi do garderoby nie powinny być zbyt szczelne. Najlepsze więc będą przesuwane, poruszające się po specjalnych systemach jezdnych, przytwierdzanych do sufitu lub sufitu i podłogi. W przypadku, gdy wygospodarowana jest w sypialni zamiast drzwi można zainstalować ruchomy ekran z płyty MDF, a nawet z rozpiętej na stelażu tkaniny.

 

Równie ważne są odpowiednie warunki higieniczne. Gromadzący się kurz nie sprzyja ani ubraniom, ani nam. Dlatego też podłoga powinna być łatwa do odkurzenia i przetarcia na mokro. Praktycznym pokryciem dla garderobianej podłogi jest wykładzina elastyczna lub płytki ceramiczne.

 

Jeżeli garderoba nie ma światła dziennego w ogóle, lub wydzielona z części pokoju ma go zbyt mało, trzeba zadbać o światło elektryczne, np. w postaci halogenów rozmieszczonych równomiernie, tuż przed drzwiami w listwie albo w suficie szafy.


Pobierz wersję pdf: Szafy i garderoby
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".