Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Szafy i garderoby

Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze...

Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.

Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze przemyślaną garderobę lub choćby szafę wnękową. Wybór jednego lub drugiego zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja. Idealnym miejscem na przechowywanie odzieży jest sąsiedztwo sypialni lub ona sama. Tu rozbieramy się przed pójściem spać i ubieramy po porannej kąpieli.

Ważną rolę gra także liczebność rodziny. Zarówno szafa, jak i garderoba powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców. Z tego m.in. powodu umiejscowienie szafy wnękowej w sypialni może nie być wygodne, gdy rodzina jest liczna. Chyba, że zaaranżujemy taki mebel w każdej sypialni. Równie ważny jest wybór firmy, która nam całość urządzi i wyposaży. Najlepiej jest odwiedzić kilka punktów, by dobrze zorientować się w rynkowej ofercie, porównać możliwości oraz koszty. Dobrze dokładnie obejrzeć efekty pracy fachowców, spytać o rekomendacje.

Okna połaciowe Gdy wybieramy garderobę

Godzimy się przeznaczyć na ten cel jedno z pomieszczeń lub „odciąć” fragment innego. Jeżeli z garderoby będą korzystać dwie osoby wystarczy, by miała ok. 6 m2, jeśli domowników jest więcej – potrzebne będzie ok. 10 m2. W drugim przypadku, na garderobę ogólnodostępną, dobrze jest wykorzystać wnętrze z trudnymi do zagospodarowania w inny sposób skosami – poddasze albo przestrzeń pod schodami.

 

Najkorzystniej jest, jeśli garderoba ma własne okno, z dobrą żaluzją (by ubrania nie traciły kolorów). Okno pozwala nam wietrzyć to pomieszczenie, w którym wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę. W końcu przechowujemy tu nie tylko wierzchnie okrycia ale i obuwie, niekiedy sprzęt sportowy.

Dlatego też drzwi do garderoby nie powinny być zbyt szczelne. Najlepsze więc będą przesuwane, poruszające się po specjalnych systemach jezdnych, przytwierdzanych do sufitu lub sufitu i podłogi. W przypadku, gdy wygospodarowana jest w sypialni zamiast drzwi można zainstalować ruchomy ekran z płyty MDF, a nawet z rozpiętej na stelażu tkaniny.

 

Równie ważne są odpowiednie warunki higieniczne. Gromadzący się kurz nie sprzyja ani ubraniom, ani nam. Dlatego też podłoga powinna być łatwa do odkurzenia i przetarcia na mokro. Praktycznym pokryciem dla garderobianej podłogi jest wykładzina elastyczna lub płytki ceramiczne.

 

Jeżeli garderoba nie ma światła dziennego w ogóle, lub wydzielona z części pokoju ma go zbyt mało, trzeba zadbać o światło elektryczne, np. w postaci halogenów rozmieszczonych równomiernie, tuż przed drzwiami w listwie albo w suficie szafy.


Pobierz wersję pdf: Szafy i garderoby
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!