Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Urządzamy pokój dla dziecka

Wygodne i bardzo bezpiecznie urządzenie pokoju. Blat na szafce ułatwi rodzicom codzienną obsługę malucha (fot. Vox Industrie SA)Pokój dziecięcy łączy wiele funkcji życiowych na jednym, zazwyczaj niezbyt dużym, obszarze. Musi być sypialnią, placem zabaw, miejscem przyjmowania kolegów, później kątem do pracy. Dlatego warto go urządzić przede wszystkim wygodnie i bezpiecznie....

Pokój dziecięcy łączy wiele funkcji życiowych na jednym, zazwyczaj niezbyt dużym, obszarze. Musi być sypialnią, placem zabaw, miejscem przyjmowania kolegów, później kątem do pracy. Dlatego warto go urządzić przede wszystkim wygodnie i bezpiecznie. Ważny jest także jego wystrój – powinien być wesoły, kolorowy. Estetyka otoczenia dziecka ma bowiem ogromny wpływ na ogólny rozwój jego osobowości, wyobraźni.

Nie jest obojętne, który pokój przeznaczymy dla dziecka. Jest naturalne, że im dziecko jest młodsze, tym lepiej, by było bliżej rodziców. Ułatwia to jego doglądanie i pielęgnację. Dzieci starsze, nie wspominając o nastolatkach, warto oddalić od sypialni rodziców i pomieszczeń użytkowanych wspólnie. Bo po co sobie przeszkadzać ...

Szafka koniecznie z blatem

Co prawda pole widzenia niemowlaka nie jest szerokie, ale już wtedy warto zadbać o estetykę jego otoczenia.

 

Najmniejsze łóżeczko o wymiarach 50x100 cm wystarczy mniej więcej na rok, dlatego warto kupić nieco większe, 60x120 cm, z którego będzie wyrastać przez 3-4 lata. Przy łóżeczku warto postawić szafkę na wszystkie niezbędne „drobiazgi” i blat do przewijania, z materacykiem w nieprzemakalnym etui. Nad łóżeczkiem, najlepiej ustawionym w pobliżu okna, można powiesić kolorowe, duże przedmioty.

Wygodne i bezpiecznie urządzenie pokoju dziecięcego
Wygodne i bardzo bezpiecznie urządzenie pokoju. Blat na szafce ułatwi rodzicom codzienną obsługę malucha (fot. Vox Industrie SA)

Dostosowując dom do dziecka stawiającego pierwsze kroki dobrze najpierw samemu „obejść” na czworakach przestrzeń, po której będzie się poruszało. Wtedy najłatwiej zlokalizować wszelkie niebezpieczne, wymagające zabezpieczenia, pułapki. Pamiętajmy o zamaskowaniu kontaktów, założeniu na kanty specjalnych nakładek, zamontowaniu bramki przy schodach i szlabanu do kuchni.

Gdzie się bawić?

Dzieci w wieku od 3 do 8 lat nieustannie coś budują, burzą, składają i one też potrzebują najwięcej miejsca. Ponieważ wiele czasu poświęcają na malowanie, lepienie i wszelkie inne prace manualne, w ich królestwie nie powinno zabraknąć miejsca na eksponowanie najciekawszych prac.

Możemy je, oczywiście, przyklejać plastrem do drzwi, choć lepszym rozwiązaniem będzie organizowanie wystaw prac na tablicy korkowej lub z płyty pilśniowej. Aby uchronić ściany przed niechcianym graffiti można na odpowiedniej wysokości przybić grubą listewkę i wieszać na niej duże arkusze papieru np. pakowego.

 

Musimy pomyśleć o miejscu do przechowywania zabawek. Mało wygodne są otwarte półeczki, z których drobiazgi łatwo spadają. Praktyczne są natomiast niewielkie, lekkie i kolorowe skrzynki. Gdy mają kółeczka – łatwo je wsunąć pod łóżko czy blat.


Pobierz wersję pdf: Urządzamy pokój dla dziecka
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".