Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dywany

Dywan to piękny obraz, który... kładziemy na podłodze. Ociepla wnętrze, podkreśla jego kolorystykę i styl, integruje. Pozwala podkreślić podział pokoju na funkcje, bawić się dziecku na podłodze i rano wstać ciepłą nogą.Na rynku znajduje się dzisiaj tak duża różnorodność dywanów i wykładzin, że każdy powinien znaleźć coś dokładnie dla siebie....

Dywan to piękny obraz, który... kładziemy na podłodze. Ociepla wnętrze, podkreśla jego kolorystykę i styl, integruje. Pozwala podkreślić podział pokoju na funkcje, bawić się dziecku na podłodze i rano wstać ciepłą nogą.

Na rynku znajduje się dzisiaj tak duża różnorodność dywanów i wykładzin, że każdy powinien znaleźć coś dokładnie dla siebie. Nowoczesne czy tradycyjne, stonowane lub barwne kuszą ciekawymi wzorami i kolorystyką.

 

Jednocześnie rozpowszechnił się pogląd, że podłogi najlepiej zostawić gołe, ponieważ łatwo je odkurzyć czy zmyć. Jest w tym sporo racji, ale...
 • Na gołych podłogach osadza się kurz, który wnosimy na obuwiu. Powstaje on też w wyniku ścierania się podłóg. Przy lekkim zawirowaniu powietrza kurz ten unosi się w górę, osadza na wyposażeniu i jest przez nas wdychany. Jeżeli na podłodze jest dywanowe pokrycie, to spełnia ono rolę akumulatora gromadzącego kurz, który następnie, co pewien czas możemy usunąć.

   

 • Tekstylne pokrycia podłogowe znacznie zmniejszają niebezpieczeństwo poślizgu, co jest szczególnie ważne dla dzieci lub ludzi starszych.

   

 • Dywany i wykładziny spełniają też rolę izolatora ciepła oraz środka tłumiącego hałas. W szczególnych przypadkach pozwalają one na obniżenie hałasu w pomieszczeniach nawet o 30 decybeli.

   

 • Dywany, szczególnie te wykonane z wełny spełniają też rolę stabilizatora wilgotności w pomieszczeniach. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest duża to wełna pochłania jej nadmiar a następnie oddaje ją, gdy nastąpi jej niedobór. Tak więc decyzję trzeba przeanalizować wszechstronnie. Jeśli zdecydujemy się na miękkości pod nogami do wyboru mamy dywany orientalne lub mechaniczne i wykładziny. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Pobierz wersję pdf: Dywany
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".