Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybieramy modne drzwi

Wzór płycin w drzwiach nawiązuje do dekoracji zastosowanych w stojącej obok biblioteczce (fot. Masonite)Drzwi dzielą i jednocześnie łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza mogą być nie tylko użyteczne, ale również pełnić ważne funkcje ozdobne. Zawsze powinny być trwałe i...

Drzwi dzielą i jednocześnie łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza mogą być nie tylko użyteczne, ale również pełnić ważne funkcje ozdobne. Zawsze powinny być trwałe i wygodne. I nie skrzypieć, rzecz jasna...

W projektowaniu wzorów drzwi widoczne są te same tendencje, jakie pojawiają się przy tworzeniu form mebli, ceramiki sanitarnej czy sprzętu AGD.

Potwierdza to znaczenie drzwi jako integralnego elementu wystroju wnętrza. Od kilku lat modne są formy proste, o czystych płaszczyznach, wyrazistych kształtach, pozbawione nadmiaru elementów dekoracyjnych. Tendencje te widoczne są także w architekturze wnętrz. Nowoczesne wnętrza, dzięki przenikającym się przestrzeniom, są jasne i przestronne. Dominują w nich stal, aluminium, szkło i drewno o niebanalnych kolorach.

Wzór płycin w drzwiach nawiązuje do stojącej obok biblioteczce
Wzór płycin w drzwiach nawiązuje do dekoracji zastosowanych w stojącej obok biblioteczce (fot. Masonite)

Do takich aranżacji pasują drzwi przeszklone, ujęte w wąskie, drewniane lub metalowe, ramy. Ich wyraziste podziały tworzą swego rodzaju graficzny obraz, wyeksponowany w przejściu między pomieszczeniami. Szklane drzwi najczęściej stosuje się zwłaszcza tam, gdzie zamknięcie przestrzeni mogłoby zakłócić harmonię całości.

 

Na drugim biegunie wnętrzarskiej mody znajduje się ponadczasowa klasyka. We wnętrza ze stylowymi meblami dobrze wpisują się masywne drzwi ozdobione frezowanymi elementami z litego drewna, szybami, witrażami czy innymi dekoracyjnymi wypełnieniami. Aby zachować stylistyczną jednolitość, warto zadbać, by zdobienia drzwi i ich akcesoria nawiązywały do dekoracyjnych motywów mebli.

 

Wielu zwolenników mają także drzwi kolorowe. Intensywne, energetyzujące czerwienie, oranże, róże, fiolety czy błękity wybierają zwłaszcza młode osoby. Taki mocny akcent pasuje do wnętrz nasyconych barwami, a także zaaranżowanych w egzotycznej stylistyce. Ale uwaga, aby zachować kolorystyczną równowagę, dobór barw nie może być przypadkowy.

 

Z drugiej strony coraz mocniej zauważany jest nurt, który można określić jako „powrót do natury”. Do ekologicznych wnętrz, w których królują stonowane barwy ziemi, pasują matowe drzwi w spokojnych odcieniach beżu, brązu lub jasnej, „spłowiałej” zieleni. Nie powinny też mieć bogatych dekoracji.

 

Ponieważ drzwi widoczne są z dwóch pomieszczeń, powinny być tak dobrane, aby ich wzornictwo nawiązywało do wystroju każdego z nich. Miejsce, w którym zostaną zamontowane, decyduje o doborze parametrów technicznych. Inne drzwi zamontujemy w łazience (w dolnej części powinny mieć otwory wentylacyjne), inne w sypialni.


Pobierz wersję pdf: Wybieramy modne drzwi
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".