Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Nie tylko kafelki

Klasyczny materiał w niebanalnym ujęciu(fot. Sanitec Koło) Ciekawe rozwiązanie na prysznic – od wewnątrz wykończony płytkami, z zewnątrz pomalowany specjalną farbą do łazienek (fot. TBD, Tikkurila) Ściany "wiejskiej" łazienki najlepiej pomalować wodoodporną farbą (fot. Malta) Modne połączenie – na ścianach płytki, a na podłodze drewno egzotyczne fot. DLH Drewno)Podczas urządzania łazienki warto czasami...
Klasyczny materiał w niebanalnym ujęciu(fot. Sanitec Koło)
Ciekawe rozwiązanie na prysznic – od wewnątrz wykończony płytkami, z zewnątrz pomalowany specjalną farbą do łazienek (fot. TBD, Tikkurila)
Ściany "wiejskiej" łazienki najlepiej pomalować wodoodporną farbą (fot. Malta)
Modne połączenie – na ścianach płytki, a na podłodze drewno egzotyczne fot. DLH Drewno)

Podczas urządzania łazienki warto czasami poszaleć. Może być trochę bardziej ekstrawagancka niż reszta domu. W końcu nie spędzamy w niej tyle czasu, co w salonie czy sypialni. Warunek jest jeden - po porannych zabiegach pielęgnacyjnych musimy wychodzić z łazienki w fantastycznym humorze.

Wiele z dostępnych obecnie materiałów spełnia szczególne wymagania pomieszczenia, takiego jak łazienka. Najpopularniejsze są płytki ceramiczne. Jednak podczas planowania warto uruchomić wyobraźnię, by poszukać innych rozwiązań i materiałów. Jeśli brak nam własnych pomysłów, zwróćmy się o pomoc do projektanta wnętrz.

 

Ceramiczne szaleństwo

 

Póki co, w naszych łazienkach królują kafelki. Są odporne na wilgoć i zabrudzenia, łatwo dają się czyścić. Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność wzorów, kolorów i faktur. Producenci często oferują komplety, składające się z kafelków na ścianę, podłogę i szeregu elementów ozdobnych. Cały czas są bardzo modne duże formaty i mozaika. W nowych kolekcjach producenci rezygnują z dekorów i innych ozdób na rzecz dużych kafli o gładkiej powierzchni i doskonałej kalibracji, które można układać bez fug.

 

Pędzlem malowane

 

Dla tych, którzy niechętnie rezygnują z tradycyjnych kafelków, pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie ich tylko w newralgicznych, wilgotnych miejscach - przy umywalce i wannie. Pozostałe powierzchnie można pomalować specjalnymi farbami przeznaczonymi do pomieszczeń wilgotnych. Do ich zalet można zaliczyć łatwość pokrycia ścian łazienki oraz możliwość uzyskania niemal każdego koloru i różnego stopnia połysku.

 

Bardzo ciekawym pomysłem jest użycie w łazience tynków oraz farb strukturalnych. Wykończone nimi ściany zyskują interesującą, dekoracyjną fakturę. Taka powłoka jest twarda, odporna na zmywanie, a przede wszystkim, dzięki nieregularnej strukturze, pozwala na ukrycie drobnych defektów i nierówności powierzchni ściany.

 

Do efektownego wykańczania ścian można stosować masy szpachlowe, farby, bejce, reliefy oraz werniksy. Wybór materiału zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać - nasza ściana może wyglądać jak marmur lub zamsz, mieć metaliczny połysk lub niezwykłą głębię.

 

Naturalne piękno

 

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem staje się łączenie w łazience różnych materiałów wykończeniowych. W dużych łazienkach warto podkreślić podział na tzw. część mokrą (okolice wanny i prysznica) i część suchą, czyli tę, gdzie się przebieramy lub wypoczywamy po kąpieli. Użycie różnych materiałów pozostaje wtedy w zgodzie z funkcją poszczególnych miejsc.

 

Tradycyjne kafelki bardzo atrakcyjnie wyglądają w towarzystwie drewna. Modne od kilku lat gatunki egzotyczne, świetnie nadają się do stosowania w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. W łazience doskonale sprawdzą się tek i iroko - bogate w naturalne oleje chroniące drewno przed wilgocią. Można używać również gatunków krajowych - olchy, czereśni, dębu czy sosny, ale należy je wcześniej dobrze zaimpregnować. Drewniane podłogi, w połączeniu z płytkami ceramicznymi na ścianach, wyglądają elegancko, a zarazem stwarzają wrażenie przytulności i ciepła. Jednak drewno można stosować nie tylko na podłogach. Możliwe są wszelkie warianty aranżacyjne - drewno do obłożenia wanny lub jako boazeria na suficie itd.

 

W łazienkach świetnie sprawdzają się również okładziny korkowe. Specjalne, woskowane płytki z korka są odporne na wilgoć i wodę.

Drewno, drewno, wszędzie drewno kamienie za szkłem są tutaj jak obrazy (fot. Roca)
Wykładzina elastyczna ze wzorem do złudzenia przypominającym żwirek na plaży (fot. Tarkett Polska)
Panele laminowane na ścianach i... na podłodze (fot. Witex)
Czasami warto pokusić się o niebanalne rozwiązanie (fot. Malta)
Pustaki ceramiczne posłużyły jako element dekoracyjny – wyznaczając miejsce z umywalką (fot. Vitrosilicon)
Betonowa ściana przy umywalkach w otoczeniu amarantowych płytek, tworzy niepowtarzalne wnętrze. Całość wieńczy drewniana podłoga wydzielająca część łazienki służącą do relaksu (fot. Sanitec Koło)

Elegancki kamień

 

Materiałem, który bez przeszkód można stosować w łazience, jest kamień naturalny. W jego otoczeniu łazienka, nawet bardzo mała, nabiera wytworności i elegancji i może z powodzeniem uchodzić za pomieszczenie reprezentacyjne. Wybierać można spośród wielu rodzajów kamienia - marmurów, granitów, trawertynów. Tylko od naszej kreatywności i fantazji zależy, czy użyjemy dużych kamiennych tafli, czy też niewielkich kawałków. Duże płaszczyzny ścian i podłóg łazienki wyłożone wielkoformatowymi płytami z granitu czy marmuru, to sposób wykończenia kojarzący się raczej z rezydencjami niż ze skromnym domem. Taka łazienka może wyglądać elegancko, ale monumentalnie i przytłaczająco. Wykończenie dużych powierzchni kamieniem jest również zobowiązujące - sprawdzi się raczej w dużych wnętrzach, z dobrym oświetleniem i nienagannie czystych. Mniej monumentalna będzie łazienka, gdy zamiast dużych płyt użyjemy mozaiki lub połączymy różne rodzaje, kolory i faktury kamienia. Jednak najczęściej kamień jest tylko jednym z wielu materiałów użytych do wykończenia łazienki. Elementy kamienne mogą posłużyć do zaznaczenia stref w łazience, podkreślenia detalu lub rozbicia płaszczyzny wyłożonej innym materiałem.

 

Szary minimalizm

 

Materiałem, który nadaje łazience nieco industrialny charakter jest beton. Tworzywo to upodobali sobie miłośnicy minimalizmu. Beton jest tani i ekologiczny, a zaimpregnowany staje się wodoodporny. Nadaje wnętrzu bardzo surowy wyraz, który można złagodzić poprzez wprowadzanie elementów i dodatków w ciepłych kolorach.

 

Połączenie ceramiki na podłodze i metalu na ścianach to rozwiązanie dla odważnych. Zastosowanie blachy aluminiowej, ocynkowanej lub ze stali szlachetnej, nadaje wnętrzu nieco laboratoryjny charakter. Nie należy jednak wykładać blachą wszystkich ścian, bo pozbawimy się wtedy możliwości zamontowania półek oraz wieszaków. Natomiast blacha falista wokół wanny, w połączeniu z kolorowymi płytkami, będzie bardzo oryginalnym i przyciągającym uwagę rozwiązaniem.

 

Kolorowo z rolki

 

Do wykorzystania w łazienkach przystosowane są specjalne gatunki tapet. Mogą to być tapety papierowe pokryte warstwą zmywalną, winylowe lub z włókien szklanych pokrytych lakierem akrylowym, farbą akrylową lub epoksydową. Tapeta papierowa jest najbardziej delikatna, więc można ją układać tylko w łazienkach z oknem i dobrze wentylowanych. Zdecydowanie mocniejsza jest tapeta winylowa, przystosowana do wielokrotnego zmywania. Natomiast tapety z włókien szklanych, zabezpieczone odpowiednim materiałem (lakierem lub farbą), który uodparnia je na zabrudzenia, szorowanie i wilgoć, można stosować nawet wewnątrz natrysku. Do łazienki nadają się również tapety natryskowe z naturalnych składników lub na bazie żywic syntetycznych. Pierwszego rodzaju nie należy stosować w tzw. strefie mokrej, gdyż rozpływają się na skutek kontaktu z wodą. Aby zabezpieczyć taką tapetę przed działaniem wody, należy jej powierzchnię pokryć lakierem na bazie żywicy akrylowej. Natomiast, tapeta natryskowa z żywic syntetycznych jest całkowicie odporna na wodę, a producenci nie podają żadnych ograniczeń w zakresie jej stosowania.

 

Trwałe i wytrzymałe

 

Propozycją wartą uwagi są wykładziny elastyczne. Ciekawe wzornictwo oraz bogata i wyrafinowana kolorystyka, a przy tym stosunkowo niska cena, sprawiają, że wykładzina z PVC jest powszechnym materiałem wykończeniowym. Można ją ułożyć nie tylko na podłodze - świetnie sprawdza się na ścianach. Szczególnie ciekawie prezentuje się połączenie płytek ceramicznych na podłodze z elastyczną wykładziną na ścianie, która do złudzenia przypomina modne tynki natryskowe.

 

Lustrzane tafle

 

Znajdują się w każdej łazience nad umywalką, ale możemy je również wykorzystać, gdy chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Duża tafla lustrzana na ścianie daje wrażenie głębi, co zrobi z małej łazienki przestronne wnętrze. Lustro na suficie, poprzecinane malutkimi halogenami, rozjaśni je i sprawi, że będzie wyglądało na znacznie obszerniejsze. Wskazane jest zastosowanie pełnych płyt lustrzanych. Lustra złożone z mniejszych części wprowadzają do wnętrza niepokój i wizualnie dzielą pomieszczenie na mniejsze "kawałki", jednocześnie zniekształcając wszystkie odbite elementy. Można celowo zastosować kawałki potłuczonego szkła, ułożonych na ścianie w formie mozaiki, ale takie rozwiązanie powinno występować raczej jako element dekoracyjny, najlepiej w miejscu, które najbardziej przyciąga nasz wzrok.

 

Za szklaną ścianą

 

Pustaki szklane są materiałem często wykorzystywanym w łazienkach. Znakomicie nadają się do budowania kabin prysznicowych lub ścianek oddzielających wannę od toalety. Ich zaletą jest zdolność przepuszczania światła, co pozwala na oddzielenie części łazienki bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia.

 

Producenci oferują pustaki szklane w wersji przezroczystej lub matowej, bezbarwne lub w bardzo wielu kolorach, o powierzchni gładkiej lub wzorzystej. Dostępne są też różne kształty - kwadratowe, prostokątne lub trójkątne.

 

W przypadku łazienki bez okna warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania pustaków do wykonania całej ściany (lub tylko jej części) oddzielającej łazienkę od innych pomieszczeń. Jest to dobre rozwiązanie, by do łazienki dopuścić trochę dziennego światła. Pustaki szklane znakomicie nadają się do budowania takich ścian, gdyż bardzo dobrze izolują termicznie i akustycznie. Ściany budowane z pustaków nie muszą być proste, można nadawać im różne kształty, tworzyć powierzchnie zaokrąglone, sklepienia oraz kopuły.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!