Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Baterie nieźle zakręcone

Wybór baterii nie jest łatwym wyborem. Baterie mogą być na- i podtynkowe, stojące lub ścienne, jedno- lub dwuuchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe. Ale przede wszystkim są piękne. To prawdziwe, oryginalne dzieła sztuki i wybierając jeden model żałujemy, że musimy zrezygnować z wszystkich pozostałych. Urządzając łazienkę musimy wybrać baterię umywalkową, wannowo-prysznicową, prysznicową i czasami bidetową....

Wybór baterii nie jest łatwym wyborem. Baterie mogą być na- i podtynkowe, stojące lub ścienne, jedno- lub dwuuchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe. Ale przede wszystkim są piękne. To prawdziwe, oryginalne dzieła sztuki i wybierając jeden model żałujemy, że musimy zrezygnować z wszystkich pozostałych.

Urządzając łazienkę musimy wybrać baterię umywalkową, wannowo-prysznicową, prysznicową i czasami bidetową. Producenci oferują serie utrzymane w jednolitej stylistyce.

 

Ścienne czy stojące

 

Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przewodów wody ciepłej i zimnej nad wanną lub umywalką. Aby wygodnie było korzystać z baterii, nie może być ona umieszczona ani za nisko, ani za wysoko. Baterie stojące (zwane sztorcowymi) umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce czy wannie.

 

Najpowszechniejsze są baterie jednootworowe, rzadsze już dwuotworowe, ale w ekskluzywnych liniach wzorniczych coraz częściej oferowane są baterie trzy- i czterootworowe.

 


Baterie różnią się nie tylko konstrukcją, ale również (a dla niektórych przede wszystkim), estetyką. Projektanci prześcigają się w szukaniu nowych, oryginalnych propozycji wzorniczych. Można znaleźć modele różnorodnie wykończone (chrom, satyna, złoto, miedź, kolory), pasujące do łazienek nowoczesnych lub retro (od lewej – fot. Graff, fot. Hansa, fot. Villeroy&Boch, fot. Graff)

 

Jedno- czy dwuuchwytowe

 

W baterii dwuuchwytowej temperaturę wypływającego strumienia wody reguluje się za pomocą dwóch pokręteł: ciepłej i zimnej wody. Ustawianie odpowiedniej temperatury może chwilę potrwać, podczas gdy niewykorzystana woda spływa do kanalizacji. Dlatego, te najpopularniejsze jeszcze nie tak dawno baterie, wypierane są przez baterie jednouchwytowe. Są łatwiejsze, wygodniejsze i szybsze w użytkowaniu. Pokręcając jednym uchwytem, w prawo lub w lewo, w górę lub dół, można jednocześnie ustawić i żądaną temperaturę, i wielkość strumienia wody.

 

Podtynkowe czy natynkowe

 

Najpopularniejsze nadal są baterie natynkowe, jednak coraz częściej można spotkać baterie wykonane w wersji podtynkowej, głównie wannowe i natryskowe, a nawet umywalkowe. Wszelkie połączenia i inne elementy baterii znajdują się pod tynkiem. Na zewnątrz znajdują się tylko wylewka i uchwyty do regulacji temperatury i strumienia wody. Baterie podtynkowe mogą być jedno- lub dwuuchwytowe. Baterie te są wygodne w użytkowaniu, zajmują mniej miejsca (co ważne w kabinie natryskowej), łatwo utrzymać je w czystości, ale są trudniejsze do wymiany w razie awarii.

 

Ekologia I ekonomia

 

Nowoczesne baterie łazienkowe wyposażone są w mechanizmy oszczędzania wody (ograniczanie natężenia strumienia wody i temperatury) oraz ochrony przed poparzeniem. Perlator - jest to nakręcone na końcu wylewki sitko, które powoduje napowietrzenie wypływającej wody, dzięki czemu strumień jest bardziej intensywny i zużywa się mniej wody. Tradycyjny perlator ogranicza zużycie wody o około 15%. Są jednak też specjalne perlatory, które ograniczają wypływ z wylewki aż o 40-60%.

 

Baterie termostatyczne - w tych bateriach wypływa woda o stałej, ustawionej przez użytkownika, temperaturze, niezależnie od wahań temperatury wody w instalacji. Najchętniej instalujemy baterie termostatyczne do natrysku, gdyż właśnie tutaj gwałtowne zmiany temperatury wody są najbardziej nieprzyjemne. Pokrętła do ustawiania temperatury mają blokadę bezpieczeństwa, która zabezpiecza przed przypadkowym strumieniem wody o temperaturze przekraczającej 38-40°C.

 

Przycisk Eko - z wylewki wypływa tylko 5-7 l/min. Dopiero po wciśnięciu umieszczonego z tyłu lub z boku baterii przycisku Eko możemy uzyskać maksymalny wypływ wody z baterii (13-14 l/min). Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia.

 

Baterie bezdotykowe - dzięki czujnikowi podczerwieni wypływ wody jest uruchamiany w momencie włożenia rąk pod wylewkę, po odsunięciu rąk woda przestaje lecieć.

 


Głowice deszczowe to wyjątkowo duże dyski prysznicowe, w których woda zmieszana z powietrzem spada wielkimi, lekkimi kroplami sprawiając wrażenie prawdziwego deszczu (fot. Hans Grohe, fot. Rapsel)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".