Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Meble i akcesoria

Gotowy zestaw mebli: szafka pod- i nadumywalkowa z lustrem oświetleniem, dodatkowe moduły stojące i wiszące oraz słupek z ukrytym pojemnikiem "na pranie" – pozwolą dobrać odpowiednią kombinację do potrzeb i geometrii wnętrza (fot. Sanitec Koło) Drewniany, pojemny komplet z oświetleniem w lustrze i ciekawie podświetlanymi półkami (fot. Villeroy & Boch) Wiszące meble ułatwiają...
Gotowy zestaw mebli: szafka pod- i nadumywalkowa z lustrem oświetleniem, dodatkowe moduły stojące i wiszące oraz słupek z ukrytym pojemnikiem "na pranie" – pozwolą dobrać odpowiednią kombinację do potrzeb i geometrii wnętrza (fot. Sanitec Koło)
Drewniany, pojemny komplet z oświetleniem w lustrze i ciekawie podświetlanymi półkami (fot. Villeroy & Boch)
Wiszące meble ułatwiają utrzymanie czystości (fot. Villeroy & Boch)
W łazience przydadzą się różnorakie podręczne półeczki (fot. Opoczno)

Dobrze dobrane meble i dodatki to tajemnica każdej niebanalnej łazienki. Harmonijnie skomponowane wnętrze rustykalne, romantyczne, angielskie, greckie czy industrialne to ich zasługa. I właśnie dobierając te elementy najpełniej możemy wyrazić naszą osobowość.

Meble muszą dobrze spełniać trojakie wymagania: podkreślać charakter wnętrza, wszystko zmieścić i być praktyczne w użytkowaniu.

 

Swoje miejsce w łazience powinny znaleźć liczne kosmetyki, środki czystości, przybory toaletowe, zapasowe ręczniki i szlafroki. Dobrze jest jak najwięcej z tych rzeczy schować w zamkniętych szafkach, by łatwiej utrzymać porządek.

 

Do wyboru mamy gotowe zestawy lub meble wykonane przez stolarza na zamówienie według indywidualnego projektu. Producenci proponują meble w komplecie z urządzeniami, na przykład wiszące szafki podumywalkowe. W dużych łazienkach możemy też wykorzystać meble pokojowe (komody, witryny, krzesła, fotele, szezlongi), tarasowe lub kuchenne tworząc niebanalne wnętrze.

 

Bardzo praktycznym pomysłem w większej łazience jest szafa wnękowa zamykana suwanymi lub harmonijkowymi drzwiami, w której możemy wygospodarować miejsce na większe rzeczy typu: deska do prasowania, wiadro i mop.

 

Meble łazienkowe możemy stawiać lub, co bardziej praktyczne, powiesić - łatwiej wtedy sprzątać.

 

Drewno Szkło i metal

 

Decyzja, z jakiego materiału wybrać meble, zależy od stylu łazienki. Drewno i wiklina wniosą do łazienki ciepło i piękno natury. Metal i szkło dodadzą nieco nowoczesności. Wszystkie materiały muszą być jednak zabezpieczone przed wilgocią i temperaturą. Szafki z drewna są ładne i zazwyczaj niezbyt drogie. Muszą być pokryte lakierem wodoodpornym i wykonane z drzewa iglastego, by nie odkształciły się pod wpływem wilgoci i ciepła. Meble z płyty MDF, która jest mniej trwała niż drewno, pokrywa się kilkoma warstwami ochronnymi. Meble z płyty wiórowej zabezpiecza się laminatem lub fornirem i dodatkowo maluje lakierem wodoodpornym.

 

Coraz modniejszy w łazienkach jest metal. Szafki i inne drobiazgi z tego materiału są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, pomalowane wodoodpornym lakierem lub pokryte ochronną powłoką: niklowo-chromową, cynową, cynkową albo aluminiową.

 

Śmiało do łazienek wkracza hartowane szkło. Ten stosunkowo drogi materiał najczęściej wykorzystuje się do poszczególnych elementów, np. półek lub samych drzwiczek.

 

W tafli lustra

 

Niezbędnym i niezwykle dekoracyjnym elementem wyposażenia łazienki jest lustro. Najlepiej duże, umieszczone nad umywalką, wanną lub szafką. Otoczone ramką z glazury lub wklejone od ściany do ściany, albo też powieszone jak obraz w ramie, może odmienić łazienkę nie do poznania. Szczególnie w małej łazience jest strategicznym elementem, bowiem optycznie powiększa wnętrze. Dobrze, jeżeli mamy miejsce na wstawienie dużego lustra, obejmującego całą postać. Jeżeli nie jest to możliwe, niech nie będzie mniejsze niż 45-50 cm szerokości i 55-60 cm wysokości.

 

Ważne jest, na jakiej wysokości go zawiesimy - odległość od górnej krawędzi umywalki nie powinna przekraczać 45 cm. Jeszcze jeden wymiar warto wziąć pod uwagę - górna krawędź lustra nie powinna "ucinać" głowy wyższym gościom. Dodatkowo warto pomyśleć o zamontowaniu na ruchomym przegubie okrągłego lusterka powiększającego. Osobom starszym czy niepełnosprawnym wygodnie będzie korzystać z luster uchylnych zamontowanych na specjalnych zawiasach.

 

Możemy też zamówić taflę lustra w wybranym kolorze, z wbudowanym oświetleniem, o regulowanym natężeniu i kierunku strumienia światła.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!