Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienka w dobrym świetle

Najważniejszym zadaniem jest dobre oświetlenie lustra nad umywalką by rzut oka na odbicie w lustrze nie psuł nam relaksu w pięknie zaaranżowanej łazience (fot. Cersanit) Jeśli lubimy poczytać w wannie warto doświetlić to miejsce dodatkowo – np. "oczkami" w obniżeniu sufitu (fot. Zirconio) Lampa może być dodatkowym, wyeksponowanym elementem dekoracyjnym lub subtelnie...
Najważniejszym zadaniem jest dobre oświetlenie lustra nad umywalką by rzut oka na odbicie w lustrze nie psuł nam relaksu w pięknie zaaranżowanej łazience (fot. Cersanit)
Jeśli lubimy poczytać w wannie warto doświetlić to miejsce dodatkowo – np. "oczkami" w obniżeniu sufitu (fot. Zirconio)
Lampa może być dodatkowym, wyeksponowanym elementem dekoracyjnym lub subtelnie znikać we wnętrzu (fot. Villeroy & Boch)

Światło jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego wnętrza. Jednak w łazience jego rola jest jeszcze większa, bo oprócz eksponowania urody kafelków, mebli i bibelotów, powinno także podkreślać naszą urodę. Dlatego oświetlenie tego pomieszczenia warto zaprojektować wyjątkowo starannie.

Punkty świetlne należy dobierać tak, aby światło było maksymalnie rozproszone i równomiernie oświetlało pomieszczenie, bez cieni lub jaskrawych płaszczyzn. Zwykle decydujemy się na światło górne i boczne.

 

Oświetlenie centralne montujemy tak, by rozświetlało całe wnętrze. Lampę, najlepiej płaską (np. plafon), instalujemy pod sufitem, ale niekoniecznie na jego środku - w dużych łazienkach ładnie wygląda przesunięcie lampy sufitowej w stronę określonej strefy np. w pobliże umywalki i wanny.

 

Oświetlenie górne może zostać zamocowane w obniżonym suficie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ciekawego kształtowania sufitu, dowolność lokalizacji punktów świetlnych i łatwość ukrycia okablowania i urządzeń technicznych (np. transformatory). Sufit może mieć dowolny kształt, obniżenia w kilku wysokościach. W suficie można zamontować punkty świetlne różnego typu: "oczka", kinkiety lub oprawy standardowe.

 

Można także zrezygnować z oświetlenia centralnego, choć nie jest to łatwe do zrekompensowania. Wtedy z rozmachem musimy zaplanować inne sposoby oświetlenia kluczowych miejsc. Podstawą jest równomierne, z każdego boku, oświetlenie lustra. Jeżeli lubimy długie kąpiele z książką, warto pomyśleć o jakimś punkcie świetlnym nad wanną - np. halogenie zasilanym napięciem bezpiecznym 12 V. Jeżeli nasza łazienka ma metraż, pozwalający na urządzenie kącika z toaletką dla pani domu, to nad nią także niezbędna będzie dobra lampka. W saloniku kąpielowym, obok fotela i komódki, z dala od mokrych miejsc, możemy postawić "typową" lampę pokojową.

 

W łazience strategicznym punktem jest nasze miejsce "pracy", w pobliżu umywalki, nad którą zazwyczaj wiesza się lustro. To tu oglądamy się najuważniej, robimy makijaż czy golimy się. Dlatego, na lub obok lustra, po obu jego stronach ale na tej samej wysokości, warto zainstalować dodatkowe punkty świetlne. Powinny one być tak ustawione, aby nie dawały refleksów w lustrze, a na oglądaną w nim twarz nie padały cienie. To jedyny przypadek, kiedy światło powinno rozświetlać osobę stojącą przed nim. Nie powinno jednak świecić prosto w oczy. Twarz oświetlona jarzeniówką czy światłem halogenowym nie wygląda zbyt dobrze. Zatem w okolicach lustra unikajmy tego typu lamp i postarajmy się, by naszą łazienkę rozjaśniały żarówki dające ciepłe światło żarowe. Pamiętać też trzeba, że światło powinno w miarę wiernie oddawać barwy, dobry makijaż to przecież sztuka komponowania kolorów.

 

Halogenowymi punktami świetlnymi można natomiast podkreślić urodę wyeksponowanych na półkach flakonów z perfumami czy innych łazienkowych dekoracji.

 

Jeżeli w łazience mamy okno, sprawa się komplikuje o tyle, że lustra nie powinniśmy wieszać na przeciwległej ścianie, bo słoneczne refleksy utrudnią przeglądanie się. Lepiej lustro umieścić na tej samej ścianie co okno i dodatkowo, oświetlić je równomiernie.

 

W łazience, równie ważne co estetyka i funkcjonalność, jest bezpieczeństwo całej instalacji. Względy bezpieczeństwa dla łazienki oznaczają, że oprawa powinna być oznaczona co najmniej symbolem IP44 (im cyfry wyższe, tym lepsza ochrona). W bezpośrednim otoczeniu wanny lub prysznica rozsądnie jest nie umieszczać żadnego oświetlenia.

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".